Среда, 21.05.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бела кућа критиковала француског посланика који је тражио повратак Кипа слободе

(Фото Бета/АП)

Бела кућа критиковала је француског посланика у Европском парламенту Рафаела Гликсмана, који је тражио од Американаца да „врате Кип слободе”, наводећи да „захваљујући Американцима Французи не говоре немачки”.

„Само захваљујући САД, Французи данас не говоре немачки, тако да би требало да буду веома захвални нашој великој земљи”, рекла је портпаролка Беле куће Керолајн Ливит на конференцији за новинаре, назвавши Гликсмана, не именујући га конкретно, „малим и непознатим француским политичарем”.

„Казаћемо Американцима који су одлучили да стану на страну тирана, Американцима који су отпустили истраживаче који су изразили научне слободе, да врате Кип слободе. Дали смо вам је на поклон, али ви је очигледно презирете”, рекао је 45-годишњи Гликсман, који је веома критичан према председнику САД Доналду Трампа и залаже се за одбрану Украјине и Европе.

Глискман, социјалиста, који је постао посланик у Европском парламенту после избора 2024. године рекао је да Кип слободе америчка статуа и да представља оличење слободног света, „што не занима садашњу америчку администрацију”.

Француски посланик је додао да је његов позив за повратак статуе симболичан изражавајући наду да ће се Американци и Европљани заједно наћи „у борби за слободу и достојанство”.

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rino Humit
Možda francuzi žale što ne govore Nemački.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.