Рак дојке најчешћи међу женама у Јужном Банату
Панчево – Рак дојке најчешћи је малигни тумор међу становницама Јужнобанатском округу. Према последњим публикованим подацима Института за јавно здравље Србије, у 2022. години, од седам округа у Војводини, Јужни Банат се по броју оболелих од рака дојке налазио на шестом, а по броју умрлих жена на петом месту.
Податке сабира, прати и анализира и Регистар за рак Завода за јавно здравље Панчево, који покрива популацију читавог јужнобанатског региона. Према подацима из тог регистра, у округу су 2023. години од канцера дојке оболеле 174 и умрле 64 жене.
Највеће стопе оболевања у истом периоду забележене су у Панчеву (164/100.000), а најмање у Пландишту (46/100.000). Највише умрлих жена, према истој стопи, било је у Белој Цркви (83,2), а најмање у Пландишту (23), док је у седишту округа, Панчеву, у 2023. години, оболело 97 жена, а 31 изгубила битку са овом болешћу.
Рак дојке у истој години, према подацима панчевачког завода, налазио на првом месту по броју оболелих од свих дијагноза рака код жена са учешћем 22,3 процента у укупном оболевању. По броју умрлих, канцер дојке се годинама налазио на првом месту, међутим, у последње три године је на другом месту са учешћем 17,9 процената, иза карцинома плућа, који је сада водећи узрок смртности од рака код становница овог региона.
Највише оболелих жена у Јужном Банату било је старости од 55 до 69 година, док је најраније дијагностиковани рак дојке био код особа узраста од 25 до 29 година. Смртни исходи у назначеном периоду најчешће су били у узрасту од 60 до 75 година, а најраније регистровани смртни исход био је код жена између 40. и 45. године.
Стручњаци завода у Панчеву напомињу да се висока учесталост оболевања од рака дојке мора, у извесној мери, приписати чињеници да до данас нису откривени или до краја разјашњени сви узроци његовог настанка, па су домети примарне превенције, у том смислу, лимитирани. Имајући ту врсту ограничења у виду, истичу да се као једино доказано ефикасно решење за смањење стопе умирања од ове болести намеће њено рано откривање, односно секундарна превенција.
У том правцу, а пратећи препоруке Светске здравствене организације и искуства европских земаља у спровођењу популационих скрининг програма, у Републици Србији, у децембру 2012. године, започет је програм организованог скрининга рака дојке који има за циљ смањење смртности и унапређење квалитета живота жена оболелих од ове болести.
Рак дојке је један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији. Мерен годинама изгубљеног живота, рак дојке је на трећем месту као узрок смрти код жена старости од 45 до 64 године, после цереброваскуларних болести и исхемијске болести срца. Март је месец када се великим бројем активности обележава Национални дан борбе против рака дојке и на тај начин се скреће пажња јавности на распрострањеност ове болести, али и на подизање свести жена о значају превентивних прегледа у раном откривању болести.
Лекари стално подсећају да када се открије на време, рак дојке јесте излечив у преко 90 посто случајева, а самим начином лечења, које је краће и ефикасније, подиже се квалитет живота оболелих и лечених жена. Зато су препоруке, истичу стручњаци завода, обавити самопреглед дојки једном месечно, урадити превентивни клинички преглед код лекара једном годишње и ултразвучни преглед дојки по његовој препоруци и обавити мамографију до 50. године једном, а после тога сваке две године обавезно.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.