Блогостројка на Куби
Јоани Санчес(32) прва је ласта на празњикавом небу кубанске „блогостројке”. Она је са мужом покренула блог „Генерација ипсилон” на коме у кратким вињетама описује шта јој се све догађа и како њена генерација рођена седамдесетих и осамдесетих година прошлог века види живот на Куби. Ван Кубе добила је многе међународне награде. У њеној земљи оптужују је да се „тесно повезала са империјалистичком контрареволуцијом”. Нису јој дали пасош да отпутује у Мадрид по угледно признање, а недавно је добила и награду немачког радија Дојче веле.
Не зна се како Јоани Санчес протура свој блог на Интернет. Донедавно је улазак у хотел за странце, где ради Интернет, био – илегалан. Раул Кастро је у склопу реформи „либерализовао” приступ хотелима, дозволио чак продају рачунара у специјализованим продавницама за девизну трговину. Али ко на Куби може да купи компјутер и колико њих је спремно да у кафићу отвори сајт „Генерације ипсилон”.
Виртуелци се сусрели „уживо”
Масовнију публику, жељну да сазна више о обичним животним причама са изолованог острва, „Генерација ипсилон” има у иностранству. Нарочито у Мајамију, где стасава друга и трећа генерација кубанских емиграната.
Пре недељу дана блогери са Кубе ипак су успели да се сретну у Пињар дел Рију. „Нисмо то хтели да зовемо никако другачије него ’сусрети’”, пише Јоани Санчес. Није као на званичним конференцијама и конгресима било великих столова и картонских крилатица „Увек напред до победе”. У накнадном блогу не каже се колико их је било, само се констатује да „виртуелце” не може да обузда ниједна стварност, па ни кубанска.
Претходно је Јоани Санчес добила позив да се јави у полицијску станицу. На блогу је тим поводом написала: „Кунем се да нисам купила сир на црно већ више од два месеца, нисам изашла ни из једне продавнице да не платим. Не сећам се да сам последњих дана кршила закон, нисам се чак представљала као странкиња нити улазила у хотелски интернет-кафић.” „Ипак (додаје) имам позив да се јавим у полицијску станицу (наводи адресу, тачно место). Питам се да ли да понесем четкицу за зубе или ће ми само накратко извући уши. Чекајте ме са вестима”, поручује Јоани Санчес.
Два дана касније, опет њен блог. „Састанак је био кратак, тон енергичан.” Дочекали су је агенти Роке и Камило. Обојица су рекла да су из министарства унутрашњих послова. Нису заинтересовани да слушају њу. Све што имају да кажу написано је на листу папира на столу испред њих. Они су„професионалци за заплашивање”, додаје Санчесова.
Тема је била сусрет блогера који су виртуелни другари Јоани Санчес припремали читавих шест месеци, што нису ни крили.„Морамо да те упозоримо да си прешла све границе толеранције у својим контактима са контрареволуционарним елементима.” Тражили су од ње да откаже сусрете. У овом моменту, после два урагана, такве активности су неприхватљиве. Тражила им је све то написмено, али није добила. „Изађи, грађанко”, наредили су јој на крају.
Да ли због своје виртуелне вештине, или због попустљивости „професионалаца за утеривање страха”, или због имиџа према свету, сада када се говори о укидању америчких санкција према Куби – тек, блогери су успели да се виде и договоре „уживо”.
Да ли је наше море престало да буде слано
Шта пише Јоани Санчес у својим блог-вињетама? Пажњу привлачи рубричица о соли коју добија на тачкице и за коју се испоставило да је увезена из Чилеа. Спопао ју је бес, јер, није могла да „повеже 5.746 километара кубанске морске обале са увозом соли из Чилеа” који такође има дуге пацифичке плаже, али и со за извоз.„Ако је наше море и даље слано, шта се то десило па да ови бели кристалчићи више у мој сланик не долазе из мог мора. Не можемо кривицу да свалимо на ћуд природе, већ је реч о „дисфункционалном економском систему, продуктивној апатији и огромном потцењивању свих националних потенцијала”…Не може се, додаје Санчесова, сваљивати кривица ни на ембарго.
Блогерка, такође, подсећа да се у хотелима за странце могу наћи многи други увозни производи којима је некад Куба обиловала: шећер се увози из Бразила, поморанџе и манго из Доминиканске Републике, цвеће из Канкуна, ананас са других карипских острва…увозимо концентрат лимуна у бочицама…
Највеће светске агенције неке од блогова Јоани Санчес преводе на енглески. Амерички часопис „Тајм” уврстио ју је у сто најутицајнијих личности на свету у 2008. У образложењу Дојче велеа приликом додељивања годишње награде за најбољи блог каже се да је Јоани Санчес „дала глас читавој генерацији Кубанаца” и да „њено поетично и јасно писање отвара свету прозор према Куби”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.