Пре закупа стана потребно је да се потпише уговор
Цене месечног закупа станова су почеле благо да падају и, за разлику од претходних година, када су кирије углавном и у другим великим градовима биле вртоглаве, тржиште се сада значајно мења. Постоји више некретнина за издавање него што је потражња, па су и цене у складу са тиме почеле да падају, наводе стручњаци агенције за некретнине „Сити експерт”. Како кажу, подстанари сада имају више избора уколико желе да мењају стан. На питање како да најбезбедније закупе некретнину они наводе да је препорука да се између закупца и закуподавца дефинише и потпише Уговор о закупу, који је правоснажан документ и не мора бити оверен код нотара. У њему се дефинишу ставке о изнајмљивању некретнине, месечна кирија, временски период закупа, отказни рок, права и обавезе закупца и закуподавца.
„Једна од кључних ставки у Уговору о закупу јесте одређивање да ли се уговор закључује на одређено или неодређено време. Препоручује се потписивање уговора на одређени временски период, јер то подразумева јасне обавезе за обе стране. Могућност корекције цене током трајања уговора треба јасно дефинисати у самом уговору. Ако закупац жели да осигура да закупнина остане непромењена, потребно је да се та одредба изричито наведе у уговору. У супротном, свака страна може предложити корекцију цене у било ком тренутку, а друга страна одлучује да ли ће се са тиме усагласити”, наводе стручњаци „Сити експерта”. Како објашњавају, уговор на неодређено време оставља могућност да закуподавац у било ком тренутку промени цену закупа, јер не постоји унапред дефинисан период током којег се гарантује иста цена. Одређен рок предност је и за власнике некретнина, јер тако могу задржати депозит уколико се станар исели пре договореног рока. У уговору је врло важно, додају, прецизирати отказни рок – време од најаве престанка закупа до исељења – који могу иницирати закупац или закуподавац. У пракси, он најчешће износи 30 дана, али може се кориговати у складу са међусобним договором.
„Уколико између закупца и закуподавца не постоји потписан уговор, усмен договор неће бити лако доказив уколико дође до спора о трошковима. Ради сигурности закупца препоручује се чување свих доказа о плаћању: уплатница, електронских трансфера, СМС или вибер преписке”, наводе стручњаци. Они истичу још једну ситуацију која може бити непријатна, а то је случај да станар и станодавац не могу да постигну договор о престанку закупа. Тада је једини правно допустив начин решавања спора судски поступак.
„Станодавац, наиме, нема право да исели закупца из некретнине принудно, било променом брава, избацивањем ствари или на било који други незаконит начин. Међутим, уколико закупац не поштује одредбе уговора, попут неплаћања закупа у дефинисаном року, станодавац има право да откаже уговор без отказног рока. Закупци немају право да остану у некретнини ако крше уговорене обавезе”, наводе из „Сити експерта”. Иначе, како би обе стране биле сигурне, власник стана може у уговору предвидети минималан рок трајања закупа. И уколико закупац раскине уговор пре тог рока, закуподавац није дужан да врати депозит плаћен уз прву станарину приликом усељавања. Станодавци често захтевају депозит у висини једне или две месечне кирије, који служи као осигурање.
Ко плаћа штету
Уколико је штета начињена непажњом закупца, он је дужан да покрије трошкове за санирање штете. Што се тиче трошкова поправки, уобичајено је да закуподавац сноси трошкове техничких кварова (на кућним апаратима, електричним и водоводним инсталацијама итд.). Међутим, постоје и станодавци који издају потпуно нову и некоришћену некретнину и изричити су у намери да не сносе трошкове поправки током закупа. Управо због тога у овој агенцији наводе да је кључно да се све обавезе јасно дефинишу у уговору како би обе стране имале прецизна и усаглашена очекивања. Њихов савет је да се увек потписује уговор о закупу са јасно дефинисаним условима, као и да се чувају сви докази о плаћању.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.