Поједини факултети излазе из блокаде
После мартовског смањења плата професорима који због студентских блокада високошколских установа нису држали наставу и чешљања рада факултета од стране просветне инспекције, поједини факултети и универзитети су одлучили да изађу из обуставе рада. Наиме, јуче су Медицински и Природно-математички факултет у Нишу на својим сајтовима објавили планове динамичке надокнаде наставе.
Декански колегијум Медицинског у Нишу је у саопштењу обавестио студенте да да овај факултет од уторка 15. априла почиње са реализацијом динамичког плана надокнаде наставе за актуелну школску годину. „Обавештавамо вас да је 15. април последњи рок за почетак реализације надокнаде наставе, након чега факултет неће више бити у могућности да успешно реализује наставни процес, испитне рокове, као и остале академске обавезе у складу са законом и статутом, а чиме би се гарантовала законитост рада и квалитет наставе”, указано је у саопштењу.
Усвојени план Медицинског у Нишу подразумева да надокнада теоријске и практичне наставе, колоквијума и семинара из зимског семестра почиње најкасније 15. априла и траје до 9. маја. Летњи семестар у овој школској години почиње 12. маја и траје до 15. августа. Од 18. августа до 22. августа одржаваће се колоквијуми и семинари. Одређени су и тачни датуми свих испитних рокова почев од јануарског закључно са октобарским.
Предвиђена је и надокнада додатних испитних рокова за студенте завршних година студија. Такође, предвиђено је да наредна школска година 2025/2026. почне 3. новембра 2025. године, осим за прву годину студија свих студијских програма, која би требало да почне 1. октобра.
У случају да се са реализацијом динамичког плана не крене до наведеног рока, декански колегијум упозорава на могуће последице по статус студената. А то су
обнова године за све студенте, губитак статуса студента који се финансира из буџета, губитак права на студентске стипендије и кредите, на студентски дом и исхрану, на породичне пензије за студенте који то право остварују.
ПМФ из Ниша је у плану предвидео надокнаду зимског семестра у току прве две недеље након почетка наставе, тако што ће се предавања организовати, осим радним данима, и суботом и недељом од почев од седам часова ујутру па до 21 сат са паузама од пет минута између часова. Предвиђена је надокнада и испитних рокова.
А да се од понедељка 14. априла враћа на наставу, и то онлајн, саопштио је и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду. То је одлучено на јучерашњој седници наставно-научног већа овог факултета. Како је наведено у саопштењу управе које је објављено на сајту, настава ће се одвијати путем онлајн платформе „Мудл”, а сви студенти ће путем својих личних имејл-адреса добити детаљна упутства за приступ платформи и начину рада.
Такође, да излази из блокаде, и то са „могуће је онлајн наставом”, почев од 14. априла, на свом сајту најавио је Универзитет у Новом Пазару. На реалне опасности од наступања негативних последица по њихов статус због блокаде рада факултета студенте је саопштењем упозорио недавно и Универзитет у Крагујевцу издвојивши одређене закључке са седнице колегијума универзитета. Напомињући да недвосмислено пружа подршку студентима у испуњењу њихових захтева и позива надлежне државне органе да их испуне, колегијум је, како је наведено, утврдио да је у овом тренутку завршетак школске „озбиљно угрожен” и изразио дубоку забринутост због последица по академски статус свих студената и права која се стичу по основу редовног студирања у случају немогућности завршетка школске године. Предложено је и да Сенат донесе одлуку о продужењу школске године до 31. октобра 2025. „Неопходно је да факултети благовремено обавесте све студенте да је 22. април ове године последњи дан за наставак школске 2024/2025. године.
До студентских блокада наставе на факултетима дошло је око месец дана након пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра прошле године, услед чега је смртно страдало 16 особа. Блокаду су започели академци Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду, јер су били нападнути на улици код факултета током одавања поште за жртве новосадске трагедије. Након што су студенти ФДУ изнели своје захтеве, за које и данас тврде да нису испуњени, док власт тврди супротно, на десетине факултета широм земље се солидарисало са њима и ушло у блокаду. Један од главних захтева студената блокадера је објављивање целокупне документације која се тиче реконструкције Железничке станице у Новом Саду, а један од најновијих је и спровођење детаљне истраге догађаја који је, како тврде, изазвао страх и панику на протесту 15. марта у Београду. Студентима блокадерима придружили су се у међувремену просветни радници, матуранти гимназија и средњих школа и остале групе грађана.
Поднето 37 пријава против високошколских установа
Министарство просвете поднело је 37 прекршајних пријава против високошколских установа и одговорних лица због неодржавања наставе, потврђено је за Танјуг у овом министарству. Установама је дат рок од осам дана да почну наставу, што ће се утврђивати у контролном надзору, након чега се могу очекивати нове прекршајне пријаве. Казна за неспровођење наставе за установе је од 200.000 до два милиона динара, а за одговорна лица од 5.000 до 50.000 динара. Очекује се да ће покрајинска инспекција поднети девет прекршајних пријава за установе на територији Војводине. Над свим осталим установама на којима се не организује настава и не одржавају испити 7. априла покренут је инспекцијски надзор у циљу утврђивања законитости њиховог рада.
И неке гимназије крећу са онлајн наставом, друге предлажу разредне испите
Запослени у Првој крагујевачкој гимназији одустају од обуставе наставе, а Гимназија у Чачку као решење за излаз из кризе види разредне испите. Наставници и стручни сарадници Прве крагујевачке гимназије саопштили су јуче да одлуком већине одустају од обуставе наставе и да ће се часови одржавати онлајн док се не стекну услови за одржавање регуларне наставе, пренео је Танјуг. У Средњој школи „Кнез Александар Карађорђевић” у Крагујевцу од јуче је почела настава онлајн, а Медицинска школа са домом ученика „Сестре Нинковић” почела је наставу онлајн од прошле недеље. Гимназија у Чачку саопштила је јуче да је Наставничко веће констатовало да матуранти који и даље блокирају наставу у тој школи више не могу да је надокнаде до краја школске године, те указују да су решење разредни испити. „Једина законска могућност коју школа може да спроведе у овом тренутку како би ученици добили сведочанства о завршеном четвртом разреду и тиме стекли услов да полажу матурски испит јесте одржавање разредних испита”, наведено је у саопштењу које је потписао директор гимназије Иван Ружичић. „Друга могућност јесте да ученици не прихвате излазак на разредне испите и да чекају да Министарство просвете реши овај проблем некаквом уредбом, упутством или лекс специјалисом, а школа да поступи по томе”, навео је директор.
Ученике и њихове родитеље је позвао да размотре предлог школе о одржавању разредних испита и да одговор доставе школи до петка, 11. априла.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.