Недеља, 15.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Масовно угинуће пчела, вероватно су биле лоше исхрањене

(Фото/ Пиксабеј)

У Србији је у току масовно угинуће пчела. До сада је страдало више од 50 одсто друштава, а узрок је, вероватно, прошлогодишња суша и недостатак полена због чега су лоше храњене током периода одгајања „зимских” пчела, рекао је јуче председник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић. Он је за Бету рекао да се прикупљају подаци о угинућима у целој Србији, али да се за сада зна да је у неким општинама угинуло и 90 одсто пчелињих друштава, а једно чини од 20.000 до 50.000 пчела и неколико хиљада трутова. „Једном пчелару је, на пример, од 365 кошница остало само неколико са живим пчелама, док је у Апатину угинуће мање, око 15 одсто”, рекао је Живадиновић.

Додао је да се претпоставља да је основни узрок угинућа недостатак полена. Али у долинама река где је било влаге и цветова, то је мање, јер су они, ипак, дали извесне количине полена. У условима изузетно високих температура и мањка влаге пчеле су, према његовим речима, биле слабо исхрањене, због чега им опада имунитет и тада лакше подлежу вирусним болестима. Постоји, како је истакао, више од 20 врста вируса, а у свакој кошници их има бар две-три врсте. Слична ситуација је и у Мађарској, а у САД је до сада страдало 62 одсто друштава. Због угинућа пчела штету ће имати и пољопривреда ,јер ће се смањити опрашивање под условом да пчелари у Србији не обнове друштва, а према досадашњим најавама то неће ни учинити, јер се производња меда не исплати због увоза фалсификованог меда чија је цена од два до пет пута нижа од произвођачке цене меда у Србији.

Процена је, према његовим речима, да производња једне трећине хране на планети зависи од опрашивања пчела.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.