Отпад би могао Савом и Дунавом да „путује” до депоније
Фото
Организација „Београд у покрету” на својој интернет станици објавила је предлог да се у граду уведе систем речног транспорта комуналног отпада до депоније „Винча”, коришћењем баржи и бродова преко Саве и Дунава. Из ове организације објашњавају да је у питању модерна и одржива пракса која се већ примењује у више европских градова, а наш град за то има природне, инфраструктурне и логистичке предуслове.
– Сматрамо да је постојећи модел превоза отпада до депоније „Винча”, који се у целости ослања на камионски транспорт, дугорочно неодржив. Свакодневно стотине камиона пролазе кроз градске саобраћајнице, правећи додатне гужве, повећавајући емисију штетних гасова и додатно оптерећујући градску инфраструктуру – наводи се у саопштењу.
Употребом речних путева, како кажу, растеретио би се градски саобраћај, унапредила еколошка слика града и омогућило ефикасније управљање отпадом.
– Истичемо да би речни транспорт био посебно погодан за веће претоварне центре, који би се могли организовати уз обалу, чиме би се смањио број појединачних камионских тура до депоније – кажу из ове организације и позивају градске власти, надлежна предузећа и релевантне стручњаке да размотре ову иницијативу као озбиљан корак ка савременијем и одговорнијем управљању комуналним отпадом.
Идеја попут ове, како нам је рекао један од дугогодишњих познавалаца депоније у Винчи, јесте иновативна, али је питање да ли она у пракси може да се реализује узимајући у обзир конфигурацију терена на депонији. Јер, на месту где би се могао градити пристан за барже и бродове у Дунав се улива Ошљански поток. Тај део зове се Ошљанска бара и простор је мочваран. Изнад баре налази се погон за прераду оцедних вода, који је изграђен када је затворена стара, а никла нова санитарна депонија. Повише тог погона налази се „тело” старе депоније затворене у августу 2021. године и то након готово пет деценија коришћења.
На овој депонији која се простире на 42 хектара налази се, према проценама, четрнаест милиона кубних метара отпада. Важно је напоменути да се ова депонија налази на клизишту, које још није санирано и на које вишеструко утичу воде заостале у њеном „телу”. Због тога се и поставља питање како би се поред те депоније отпад могао извлачити ка новој санитарној депонији, а да се стара додатно не поремети.
И, наравно, једно од питања било би на колико места у граду је потребно изградити пристане где би могао да се довози отпад.
Б. Васиљевић
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.