Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

От­пад би мо­гао Са­вом и Ду­на­вом да „пу­ту­је” до де­по­ни­је

Фото М. Спасојевић

Фо­то

Ор­га­ни­за­ци­ја „Бе­о­град у по­кре­ту” на сво­јој ин­тер­нет ста­ни­ци об­ја­ви­ла је пред­лог да се у гра­ду уве­де си­стем реч­ног тран­спор­та ко­му­нал­ног от­па­да до де­по­ни­је „Вин­ча”, ко­ри­шће­њем бар­жи и бро­до­ва пре­ко Са­ве и Ду­на­ва. Из ове ор­га­ни­за­ци­је об­ја­шња­ва­ју да је у пи­та­њу мо­дер­на и одр­жи­ва прак­са ко­ја се већ при­ме­њу­је у ви­ше европ­ских гра­до­ва, а наш град за то има при­род­не, ин­фра­струк­тур­не и ло­ги­стич­ке пред­у­сло­ве.

– Сма­тра­мо да је по­сто­је­ћи мо­дел пре­во­за от­па­да до де­по­ни­је „Вин­ча”, ко­ји се у це­ло­сти осла­ња на ка­ми­он­ски тран­спорт, ду­го­роч­но нео­др­жив. Сва­ко­днев­но сто­ти­не ка­ми­о­на про­ла­зе кроз град­ске са­о­бра­ћај­ни­це, пра­ве­ћи до­дат­не гу­жве, по­ве­ћа­ва­ју­ћи еми­си­ју штет­них га­со­ва и до­дат­но оп­те­ре­ћу­ју­ћи град­ску ин­фра­струк­ту­ру – на­во­ди се у са­оп­ште­њу.

Упо­тре­бом реч­них пу­те­ва, ка­ко ка­жу, рас­те­ре­тио би се град­ски са­о­бра­ћај, уна­пре­ди­ла еко­ло­шка сли­ка гра­да и омо­гу­ћи­ло ефи­ка­сни­је упра­вља­ње от­па­дом.

– Ис­ти­че­мо да би реч­ни тран­спорт био по­себ­но по­го­дан за ве­ће пре­то­вар­не цен­тре, ко­ји би се мо­гли ор­га­ни­зо­ва­ти уз оба­лу, чи­ме би се сма­њио број по­је­ди­нач­них ка­ми­он­ских ту­ра до де­по­ни­је – ка­жу из ове ор­га­ни­за­ци­је и по­зи­ва­ју град­ске вла­сти, над­ле­жна пред­у­зе­ћа и ре­ле­вант­не струч­ња­ке да раз­мо­тре ову ини­ци­ја­ти­ву као озби­љан ко­рак ка са­вре­ме­ни­јем и од­го­вор­ни­јем упра­вља­њу ко­му­нал­ним от­па­дом.

Иде­ја по­пут ове, ка­ко нам је ре­као је­дан од ду­го­го­ди­шњих по­зна­ва­ла­ца де­по­ни­је у Вин­чи, је­сте ино­ва­тив­на, али је пи­та­ње да ли она у прак­си мо­же да се ре­а­ли­зу­је узи­ма­ју­ћи у об­зир кон­фи­гу­ра­ци­ју те­ре­на на де­по­ни­ји. Јер, на ме­сту где би се мо­гао гра­ди­ти при­стан за бар­же и бро­до­ве у Ду­нав се ули­ва Ошљан­ски по­ток. Тај део зо­ве се Ошљан­ска ба­ра и про­стор је мо­чва­ран. Из­над ба­ре на­ла­зи се по­гон за пре­ра­ду оцед­них во­да, ко­ји је из­гра­ђен ка­да је за­тво­ре­на ста­ра, а ни­кла но­ва са­ни­тар­на де­по­ни­ја. По­ви­ше тог по­го­на на­ла­зи се „те­ло” ста­ре де­по­ни­је за­тво­ре­не у ав­гу­сту 2021. го­ди­не и то на­кон го­то­во пет де­це­ни­ја ко­ри­шће­ња.

На овој де­по­ни­ји ко­ја се про­сти­ре на 42 хек­та­ра на­ла­зи се, пре­ма про­це­на­ма, че­тр­на­ест ми­ли­о­на куб­них ме­та­ра от­па­да. Ва­жно је на­по­ме­ну­ти да се ова де­по­ни­ја на­ла­зи на кли­зи­шту, ко­је још ни­је са­ни­ра­но и на ко­је ви­ше­стру­ко ути­чу во­де за­о­ста­ле у ње­ном „те­лу”. Због то­га се и по­ста­вља пи­та­ње ка­ко би се по­ред те де­по­ни­је от­пад мо­гао из­вла­чи­ти ка но­вој са­ни­тар­ној де­по­ни­ји, а да се ста­ра до­дат­но не по­ре­ме­ти.

И, на­рав­но, јед­но од пи­та­ња би­ло би на ко­ли­ко ме­ста у гра­ду је по­треб­но из­гра­ди­ти при­ста­не где би мо­гао да се до­во­зи от­пад.

Б. Ва­си­ље­вић

 

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ivan
Neverovatna vest. Zvuci skroz liberalno, sto bi rekli u Americi. Prvo, barze i te kako zagadjuju vazduh, ako vec pricamo o zagadjivanju. Trose ogromnu kolicinu nafte. Drugo, neko bi morao ogroman otpad da odvozi od reke do deponije i obrnuto - od grada do reke. Trece, mogucnost 'pucanja' sistema u toku rada i zagadjivanja reke je ogromna, jer bi ovo radilo 24/7. I četvrto (verovatno ne i poslednje), konstantno odvozenje smeća rekama bi bilo uzasno za turizam i kvalitet života za 21. vek.
Кипреос
Добра идеја. То приобални центри би требали да буду и места где ће се отпад раздвајати и развозити у рециклажне центре.
Vinko
Odlicna ideja, pozdravljam !
Bonaparta
Ideja je fenomenalna i treba je što pre realizovati. Nadam se da će gradonačelnik usvojiti ovu ideju i realizovati. Ada Huja je idealna za prihvat i otpremu otpada.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.