Нови Београд – 77 година постојања
Општина Нови Београд обележила је јуче 77 годинa постојања, а свечаност је организована у кругу „породице”. Прослављање Дана општине почело је полагањем венаца градитељима Новог Београда у парку Ушће испред спомен-обележја бригадирима. Венце су положили Ивана Николић, председница општине Нови Београд, у присуству представника Удружења градитеља Новог Београда, Живана Обреновића, председника Скупштине општине, као и чланова Већа.
У општини су уручене захвалнице удружењима грађана и организацијама који су допринели развоју у сфери културе, здравства, спорта, хуманости, екологије и очувања историјских сећања, као и посебна признања за појединачне професије „Полицајац године” и „Ватрогасац године”.
– Лепо је на једном месту видети вредне, пожртвоване и стручне људе који својим радом доприносе да Нови Београд буде још лепше место за живот и рад. Хвала вам што сте уложили део свог знања, искуства и времена, које је сигурно у данашњем савременом и брзом свету један од најдрагоценијих ресурса, а све како би помогли појединцима и групама у развоју заједнице. Иза сваке велике и успешне општине и града, ма где у свету, стоје њихови становници који их својом жељом и залагањем чине таквима – рекла је, између осталог, Николићева и истакла само неке од пројеката општине на које су поносни. Међу њима су пројекат „Добро дошла, бебо, на Нови Београд”, као и оне који брину о здрављу жена и озелењавању јавних површина.
Први историјски траг о насељавању територије садашњег Новог Београда забележен је у време турске владавине. У Крушевском поменику (1713) стоји да је село Бежанија постојало 1512. године. Да је тада имало 32 дома, да би се до 1810. њихов број увећао на 115. У 18. веку становништво је било искључиво српско, а касније се досељавају и друге националности.
Први урбанистички план који је предвиђао да се Београд прошири и пређе на леву обалу Саве израђен је 1923. Три године после Другог светског рата, 11. априла 1948, постављен је камен темељац Новог Београда и у пролеће 1948. на левој обали Саве је почело да се гради насеље. Објекти су ницали једни за другим, а четири године касније (1952) основана је општина Нови Београд.
Претворен у највеће градилиште у земљи, овај део Београда је неочекивано брзо постао „град у граду”. Само у прве три године кроз омладинске радне бригаде прошло је око 200.000 средњошколаца, студената, радника и инжењера из свих крајева некадашње Југославије. Пре почетка градње, мочварно земљиште је насипано песком из Саве и Дунава да би се издигло изнад плавних речних и подземних вода.
По броју становника, Нови Београд био је највећа општина у ондашњој земљи Југославији. Мада је дуго сматран највећом спаваоницом у Србији, данас је Нови Београд метрополис који и даље расте.
Смештен је на површини од 4.096 хектара, на надморској висини између 72 и 110 метара.
Нови Београд има око 200 солитера и око 600 великих стамбених објеката. Један од најпознатијих је Западна капија Београда, а на списку првих градитељских успеха били су Палата федерације, Студентски град и први стамбени павиљони у Тошином бунару. Од касније подигнутих репрезентативних објеката истичу се Међународни конгресни, културни и пословни „Центар Сава”, зграда „Југопетрола”, хотели „Хајат” и „Краун плаза”, велики тржни центри… Цео простор испресецан је модерним саобраћајницама у дужини од 160 километара.
Са уредним травњацима, бројним дрворедима, парковима и пошумљеним платоима, Нови Београд је општина са највише зеленила.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.