Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Но­ви Бе­о­град – 77 го­ди­на по­сто­ја­ња

Три го­ди­не по­сле Дру­гог свет­ског ра­та, 11. апри­ла 1948, по­ста­вљен је ка­мен те­ме­љац но­вог на­се­ља, а че­ти­ри го­ди­не ка­сни­је осно­ва­на је оп­шти­на
У знак се­ћа­ња на гра­ди­те­ље Но­вог Бе­о­гра­да по­ло­же­ни вен­ци ис­пред спо­мен-обе­леж­ја бри­га­ди­ри­ма у пар­ку Ушће (Фо­то ГО Но­ви Бе­о­град)

Оп­шти­на Но­ви Бе­о­град обе­ле­жи­ла је ју­че 77 годинa по­сто­ја­ња, а све­ча­ност је ор­га­ни­зо­ва­на у кру­гу „по­ро­ди­це”. Про­сла­вља­ње Да­на оп­шти­не по­че­ло је по­ла­га­њем ве­на­ца гра­ди­те­љи­ма Но­вог Бе­о­гра­да у пар­ку Ушће ис­пред спо­мен-обе­леж­ја бри­га­ди­ри­ма. Вен­це су по­ло­жи­ли Ива­на Ни­ко­лић, пред­сед­ни­ца оп­шти­не Но­ви Бе­о­град, у при­су­ству пред­став­ни­ка Удру­же­ња гра­ди­те­ља Но­вог Бе­о­гра­да, Жи­ва­на Обре­но­ви­ћа, пред­сед­ни­ка Скуп­шти­не оп­шти­не, као и чла­но­ва Ве­ћа.

У оп­шти­ни су уру­че­не за­хвал­ни­це удру­же­њи­ма гра­ђа­на и ор­га­ни­за­ци­ја­ма ко­ји су до­при­не­ли раз­во­ју у сфе­ри кул­ту­ре, здрав­ства, спор­та, ху­ма­но­сти, еко­ло­ги­је и очу­ва­ња исто­риј­ских се­ћа­ња, као и по­себ­на при­зна­ња за по­је­ди­нач­не про­фе­си­је „По­ли­ца­јац го­ди­не” и „Ва­тро­га­сац го­ди­не”.

– Ле­по је на јед­ном ме­сту ви­де­ти вред­не, по­жр­тво­ва­не и струч­не љу­де ко­ји сво­јим ра­дом до­при­но­се да Но­ви Бе­о­град бу­де још леп­ше ме­сто за жи­вот и рад. Хва­ла вам што сте уло­жи­ли део свог зна­ња, ис­ку­ства и вре­ме­на, ко­је је си­гур­но у да­на­шњем са­вре­ме­ном и бр­зом све­ту је­дан од нај­дра­го­це­ни­јих ре­сур­са, а све ка­ко би по­мо­гли по­је­дин­ци­ма и гру­па­ма у раз­во­ју за­јед­ни­це. Иза сва­ке ве­ли­ке и успе­шне оп­шти­не и гра­да, ма где у све­ту, сто­је њи­хо­ви ста­нов­ни­ци ко­ји их сво­јом же­љом и за­ла­га­њем чи­не та­кви­ма – ре­кла је, из­ме­ђу оста­лог, Ни­ко­ли­ће­ва и ис­та­кла са­мо не­ке од про­је­ка­та оп­шти­не на ко­је су по­но­сни. Ме­ђу њи­ма су про­је­кат „До­бро до­шла, бе­бо, на Но­ви Бе­о­град”, као и оне ко­ји бри­ну о здра­вљу же­на и озе­ле­ња­ва­њу јав­них по­вр­ши­на.

Пр­ви исто­риј­ски траг о на­се­ља­ва­њу те­ри­то­ри­је са­да­шњег Но­вог Бе­о­гра­да за­бе­ле­жен је у вре­ме тур­ске вла­да­ви­не. У Кру­шев­ском по­ме­ни­ку (1713) сто­ји да је се­ло Бе­жа­ни­ја по­сто­ја­ло 1512. го­ди­не. Да је та­да има­ло 32 до­ма, да би се до 1810. њи­хов број уве­ћао на 115. У 18. ве­ку ста­нов­ни­штво је би­ло ис­кљу­чи­во срп­ско, а ка­сни­је се до­се­ља­ва­ју и дру­ге на­ци­о­нал­но­сти.

Пр­ви ур­ба­ни­стич­ки план ко­ји је пред­ви­ђао да се Бе­о­град про­ши­ри и пре­ђе на ле­ву оба­лу Са­ве из­ра­ђен је 1923. Три го­ди­не по­сле Дру­гог свет­ског ра­та, 11. апри­ла 1948, по­ста­вљен је ка­мен те­ме­љац Но­вог Бе­о­гра­да и у про­ле­ће 1948. на ле­вој оба­ли Са­ве је по­че­ло да се гра­ди на­се­ље. Објек­ти су ни­ца­ли јед­ни за дру­гим, а че­ти­ри го­ди­не ка­сни­је (1952) осно­ва­на је оп­шти­на Но­ви Бе­о­град.

Пре­тво­рен у нај­ве­ће гра­ди­ли­ште у зе­мљи, овај део Бе­о­гра­да је нео­че­ки­ва­но бр­зо по­стао „град у гра­ду”. Са­мо у пр­ве три го­ди­не кроз омла­дин­ске рад­не бри­га­де про­шло је око 200.000 сред­њо­шко­ла­ца, сту­де­на­та, рад­ни­ка и ин­же­ње­ра из свих кра­је­ва не­ка­да­шње Ју­го­сла­ви­је. Пре по­чет­ка град­ње, мо­чвар­но зе­мљи­ште је на­си­па­но пе­ском из Са­ве и Ду­на­ва да би се из­ди­гло из­над плав­них реч­них и под­зем­них во­да.

По бро­ју ста­нов­ни­ка, Но­ви Бе­о­град био је нај­ве­ћа оп­шти­на у он­да­шњој зе­мљи Ју­го­сла­ви­ји. Ма­да је ду­го сма­тран нај­ве­ћом спа­ва­о­ни­цом у Ср­би­ји, да­нас је Но­ви Бе­о­град ме­тро­по­лис ко­ји и да­ље ра­сте.

Сме­штен је на по­вр­ши­ни од 4.096 хек­та­ра, на над­мор­ској ви­си­ни из­ме­ђу 72 и 110 ме­та­ра.

Но­ви Бе­о­град има око 200 со­ли­те­ра и око 600 ве­ли­ких стам­бе­них обје­ка­та. Је­дан од нај­по­зна­ти­јих је За­пад­на ка­пи­ја Бе­о­гра­да, а на спи­ску пр­вих гра­ди­тељ­ских успе­ха би­ли су Па­ла­та фе­де­ра­ци­је, Сту­дент­ски град и пр­ви стам­бе­ни па­ви­љо­ни у То­ши­ном бу­на­ру. Од ка­сни­је по­диг­ну­тих ре­пре­зен­та­тив­них обје­ка­та ис­ти­чу се Ме­ђу­на­род­ни кон­гре­сни, кул­тур­ни и по­слов­ни „Цен­тар Са­ва”, згра­да „Ју­го­пе­тро­ла”, хо­те­ли „Ха­јат” и „Кра­ун пла­за”, ве­ли­ки тр­жни цен­три… Цео про­стор ис­пре­се­цан је мо­дер­ним са­о­бра­ћај­ни­ца­ма у ду­жи­ни од 160 ки­ло­ме­та­ра.

Са уред­ним трав­ња­ци­ма, број­ним др­во­ре­ди­ма, пар­ко­ви­ма и по­шу­мље­ним пла­то­и­ма, Но­ви Бе­о­град је оп­шти­на са нај­ви­ше зе­ле­ни­ла.

 

 

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milos
Ne mogu da govorim za Blokove (45, 70 itd), ali ostali delovi to jest u Paviljonima i oko Fontane, rapsadnuto i oronulo sve. Grafiti i neodrzavanje ionako losih i ruznih fasada su doveli do katastrofalnog stanja...
Земунац
Ради тачности треба рећи да је Нови Београд подигнут у атарима Земуна и Бежаније. Данас се многи збуне када делове који припадају Земуну, као што је део око некадашње главне железничке станице Земун, приписују Новом Београду, а што се тиче Бежаније она полако нестаје под притиском новобеоградских блокова и остају само топоними као што је Бежанијска коса. Иначе почетак припреме за изградњу Новог Београда је био 1930. године када је почело насипање терена, а прво што је изграђено је Сајмиште.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.