Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Петина купаца у Србији никада није куповала преко интернета

Домаћа статистика показује да се код нас онлајн трговина више не везује искључиво за продају технике, него све више за категорије намештаја, ауто-мото, све за бебе и децу
(Pixabay)

Електроника је годинама најпродаванија категорија производа у онлајн трговини, а онда, према подацима европске статистике, следе кућни апарати, одећа и обућа, па козметика. У Србији око 20 одсто грађана не купује ништа преко интернета, док око 55 одсто њих обави макар једну куповину у току месеца. Домаћа статистика показује да код нас онлајн трговина више није у вези искључиво са продајом технике, него све више са категоријама намештаја, ауто-мото, све за бебе и децу, што су доскоро биле категорије доминантно у вези са класичном трговином. Раст наведених категорија у односу на 2023. годину се више него удесетостручио, а према подацима Народне банке Србије тржиште икомерца порасло је за чак 36 одсто у односу на 2023. годину, што је највећи раст у Европи.

– Према последњим доступним подацима пружалаца платних услуга за треће тромесечје 2024. године, интернет куповина робе и услуга бележи стабилан раст на међугодишњем нивоу. Тако је у трећем тромесечју 2024. године извршено 22,2 милиона трансакција куповине робе и услуга картицама и електронским новцем на интернету у свим валутама, што је за 49,5 одсто више него у трећем тромесечју 2023. године. Од тог броја, више од две трећине (68,3%) реализовано је у динарима, 29,9 одсто у другим најчешће коришћеним валутама. Број куповина на интернету које су обављене у динарима у трећем тромесечју прошле у односу на исти период претходне године је повећан за 52,3 одсто, у еврима за 70,9, америчким доларима за 3,2 одсто, британским фунтама за 18 и швајцарским францима за 20,5 одсто, кажу за наш лист из Народне банке Србије. Када је реч о вредности поруџбина преко интернета, у трећем тромесечју су износиле 44,1 милијарду динара (повећање од 54,5% у односу на исти период 2023. године), 215,8 милиона евра (повећање од 46,2%), 54,4 милиона америчких долара (повећање од 22,7%), 4,5 милиона британских фунти (повећање од 11,4%) и 1,1 милион швајцарских франака (повећање од 27,3%).

– Купци све више верују у онлајн трговину, али се јасно види да очекују бољу понуду, бржу доставу, јасније представљање производа и могућности ефикасног остваривања рекламација. То је прилика да се и домаће компаније боље позиционирају и добију поверење купаца – кажу наши саговорници из онлајн трговине. Занимљив је податак да је у претходној години у свету изгубљено више од три милијарде долара у онлајн продаји због одустајања приликом процеса куповине. Основни разлог су скривени трошкови које купац открије тек на крају приликом плаћања. Када је реч о Србији, не постоје прецизни подаци, али постоје претпоставке и рачуница да се код нас из истих разлога годишње изгуби око око пола милиона долара због одустајања од куповине након што је процес већ започео. Овај податак је важан за све онлајн трговце који би требало да знају да уколико купци приликом наручивања робе преко интернета наиђу на додатне или скривене трошкове више од 63 одсто њих ће напустити тај сајт.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранислав Станојловић
Управо сам купио нешто преко Амазона. Стиже ми сутра додуше не на београдску већ на лондонску адресу.
Mr Dragan D
Kupovao nekoliko puta. Polovina kupovina ispala teška ispala i prevara. Najnovije, umesto hrane za mačku dobio hranu za psa iako na pakovanju nacrtana mačka ili pas skoro pa u prirodnoj veličini (za nepismene). Zato izvegavam kad god mogu

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.