У Нишу купци прво проверавају „папире”
Ниш – Иако је по свом статусу, на основу броја становника и величине, град Ниш трећи град у нашој земљи, деценијама је по ценама некретнина био далеко испод многих, а мањих градова и места у Србији. Док су цене не само у Београду и Новом Саду већ и у Крагујевцу, Крушевцу, Зрењанину, Шапцу, Краљеву, Чачку и другим срединама широм наше земље стално расле, у Нишу су дуги низ година мировале. Станови су били јефтинији, а зна се, односно претпоставља се, и зашто је било тако – платежна моћ становника града на Нишави била је много мања од просечних зарада у републици. Разлог ниских просечених зарада је у пропасти скоро комплетне нишке привреде, јер су угашена и пропала бројна предузећа и фабрике, па је растао и број незапослених.
Последњих десетак година, међутим, није тако. Како нам је рекао Славиша Пешић, председник Савета за међународну привредну сарадњу Кластерa некретнинe, ипак је дошло до пораста цена квадратног метра станова на овдашњем стамбеном тржишту.
Не само да је порасла вредност некретнина већ је, према евиденцији Републичког геодетског завода (РГБ-а), раст цене квадрата станова у Нишу после 2019. години био највећи у Србији. Много су томе допринели кредити за куповину стамбеног простора, јер како је расла куповна моћ, расла је и понуда за грађане да уз помоћ кредита дођу до некретнина. У последњих седам-осам година чак нешто више од трећине станова у Нишу купљенo је уз помоћ кредита. Брзо потом јавио се, што није чудно, такозвани продужени утицај кредита, јер сви они који су продали стан са добијеним новцем појавили су на тржишту за куповину других некретнина. Самим тим дошло је и до повећања градње и никла су нова стамбена насеља у свим деловима Ниша, рекао је за наш лист Славиша Пешић.
Занимљиво је, посебно је нагласио Пешић, да је у Нишу у последњој деценији било, а и данас је тако, најмање нелегалног промета некретнина. Јер, истиче, купци станова као нигде у нашој земљи у Нишу највише инсистирају на исправној и регуларној документацији и тек тада, када се увере да су „папири” исправни, преговарају о цени и другим условима купопродаје некретнина. Ова појава је условила, то није никаква тајна, и благо смањене броја агенција за промет некретнина и посредовање у купопродаји. То је добро, истиче, јер већ неколико година нема нестручних агената или запослених у агенцијама које су често покушавале по сваку цену да продају некретнине без исправне документације. Од тада нема ни афера...
Тренутне цене станова у Нишу су, могло би се закључити – стабилне. Станови из категорије „старе градње” су између 1.400 и 1.750 евра по квадрату, зависно од локације и године изградње. У новоградњи у промету станова испод 2.000 евра за квадрат одавно нема. На најновијим локацијама у централној градској зони достижу и по 2.300 за квадратни метар стана.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.