Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Како увести двократно радно време у правосуђу и управи

Закон о раду омогућава запошљавање са непуним радним временом, у трајању од четири или пет часова, па би се увођењем друге смене смањила незапосленост и повећала ефикасност у решавању предмета
(Фото Н. Марјановић)

Ефикаснији рад правосуђа и управе био би могућ увођењем друге смене у поподневним часовима, уз помоћ такозваног непуног радног времена, које предвиђа Закон о раду. Овакав предлог упућен је Министарству правде, са идејом да се млади људи запосле у администрацији судова, тужилаштава и органа управе. То би помогло и смањењу незапослености и решавању великог броја предмета.

Предлог да се што шире примени законско решење о непуном радном времену упутио је потпредседник Удружења правника Србије Ратомир Слијепчевић, председник Мултидисциплинарног центра за подстицање интеграционих процеса и хармонизацију права.

Одредбе Закона о раду (чланови 39–41) наводе да „радни однос може да се заснује и за рад са непуним радним временом” у трајању од четири или пет часова дневно. Запослени који ради са непуним радним временом има право на зараду, друга примања и друга права из радног односа сразмерно времену проведеном на раду, осим ако за поједина права законом, општим актом и уговором о раду није другачије одређено.

Слијепчевић истиче да је тиме афирмисано начело о аутономији воље послодавца и запослених. Послодавац је дужан да размотри захтев запосленог са непуним радним временом за прелазак на пуно радно време, као и запосленог са пуним радним временом за прелазак на непуно радно време. Запослени који ради са непуним радним временом код једног послодавца може за остатак радног времена да заснује радни однос код другог послодавца и да на тај начин оствари пуно радно време.

– Шира примена ових законских решења омогућила би да се запосле многи који се воде као незапослени. Према службеној евиденцији, у Србији има пријављено преко 270.000 особа које желе да се запосле, а велики део њих чине правници. Запошљавање нових особа са непуним радним временом не би повећало трошкове, а допринело би већим приходима, посебно уплатама за пензијско и инвалидско осигурање. У пракси се несумњиво показало да би непуно радно време знатно допринело повећаној продуктивности и ефикасности у решавању захтева грађана и правних лица – каже Ратомир Слијепчевић.

Увођење непуног радног времена било би драгоцено у многим судовима и у управним органима који су затрпани нерешеним захтевима грађана.

– То важи за судске одлуке, одлучивање о легализацији, упису у катастар и друге захтеве грађана. У том циљу могла би се увести и друга смена, од 16 до 20 часова, или трећа смена, која подразумева три пута по четири сата рада, као вид непуног радног времена и рационалнијег коришћења пословног простора, посебно у својини државе и локалне самоуправе. Шире увођење друге и треће смене могли би тада да искористе запослени са пуним радним временом, незапослена лица, као и пензионери, нарочито у дефицитарним професијама – истиче Слијепчевић.

Додаје да би овакав распоред радног времена допринео хуманизацији процеса рада, јер би примена одредби о непуном радном времену дала далекосежне и многобројне позитивне ефекте у области продуктивности, здравственог стања запослених, образовања, васпитања деце, породичних и брачних односа.

– Посебан допринос хуманизацији процеса рада постигао би се ако би се омогућило увођење непуног радног времена свуда где то процес рада дозвољава и где постоји заинтересованост послодаваца и запослених лица, односно незапослених. Ово се може остварити без повећаних буџетских средстава, запошљавањем већег број млађих стручњака са четворочасовним или петочасовним дневним радним временом – каже наш саговорник.

У исто време би и они који су већ запослени, уколико то желе, могли да се определе за режим непуног радног времена.

– Увођење четворочасовног или петочасовног радног времена посебно би допринело знатно бољем здравственом стању запослених. Они би могли да више времена посвете својим породичним обавезама, стручном усавршавању, рекреацији и проширењу културних активности. Зато је неопходно стимулисати што ширу примену рада са непуним радним временом. Неформалне консултације са председницима појединих судова, адвокатима и незапосленим лицима потврђују потребу увођења непуног радног времена – истиче Слијепчевић.

Флексибилно и непуно радно време се последњих година, због свих својих предности, стимулише и све шире примењује у многим европским државама.

 

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Боривоје Банковић
Уопште, радно време свих служби, државне управе, банака... од 9 до 17 изузетно отежава живот запосленима који су у то време такође на послу. Неке службе са странкама раде до 14, па чак и до 12. Живели смо у европској држави званој Југославија у којој је већина запослених радила од 7 до 15, а банке су биле отворене до 19 увече као и још много тога, па нисмо морали да излазимо с посла ради најбаналнијих ствари.
Šumadinac
Сви органи државне управе раде од 08-16 часова.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.