Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Историја Херцеговине се чува по Дучићевој визији

Музеј у Требињу чува сећање на градски и сеоски живот, а природњачка збирка говори о ретким биљним и животињским врстама
Клавир Јована Дучића (Фото Г. Ђурковић)

Специјално за „Политику”

Требиње – Музеј Херцеговине у Требињу је једна од најстаријих установа културе на југу Републике Српске, која је основана 1952. године, а по идеји песника Јована Дучића. Он је 1935. послао из Рима, где је службовао као дипломата, део своје приватне колекције за украшавање града и за збирку музеја, јер је волео своје родно место и добро је познавао историју.

Директорка Музеја Херцеговине археолог Ивана Грујић у разговору за „Политику” открива да је Дучић хтео од Требиња да направи мали европски градић, којем су управо недостајали археолошки налази који потврђују његов историјски развој и значај. Дучић је, нешто купујући а нешто добијајући, послао збирку римске камене пластике са више од стотину комада, међу којима су делови саркофага, делови скулптура и других архитектонских делова.

„Он је планирао да подигне и зграду. Имао је своју уметничку збирку која је из Америке враћена у фрагментима, музеј поседује само 14 слика из те збирке”, објашњава Грујићева.

Покренута је акција у којој би се сакупила средства за рестаурацију Дучићевог клавира који потиче из друге половине 19. века који је направљен у Прагу.

„Клавир Јована Дучића је пре двадесетак година допремљен у Требиње као поклон Епархији захумско-херцеговачкој и приморској, а који је потом пребачен у музеј и тренутно се налази у веома лошем стању. Купљен је на једној аукцији у Београду, јер је Дучић својевремено на Бановом брду купио кућу у којој је хтео да формира једну збирку, где се, између осталог, налазио и тај клавир”, каже Грујићева.

Она објашњава да су музејске збирке формиране доласком Љубинке Којић, која је била први управник музеја. Ова институција је заједно са другим установама вршила истраживања, па је тако у локалитету манастира Завала откривена чувена камена пластика рајских птица које су идентичне птицама са Мирославовог јеванђеља, које су постале заштитни знак музеја.

Огормно богатсво чине и остале збирке попут етнолошке сталне поставке која је урађена у сарадњи са Етнографским музејом из Београда када су стручњаци прилагодили поставку на којој је представљен живот на селу у другој половини 19. до почетка 20. века. У међувремену музеј је откупљивао и делове такозване „градске куће” од породица које су се бавиле трговином и виноградарством.

Богату уметничку збирку музеја чине и графике које је поклонио чувени графичар Бранко Шотра, дела сликара Мирка Кујачића и Милорада Ћоровића (који је и оснивач Ликовне академије Требиње), а посебно место заузимају радови прве требињске сликарке Милене Шотре и Атанасија Поповића, првог Требињца који је завршио Ликовну академију у Бечу.

Што се тиче археолошких ископина, при крају су радови на локалитету Старог града, где су пронађени остаци некадашњег војног смештаја, који је настао почетком 18. века, када су се Османлије повукле из Херцег Новог и Рисна у Требиње. Грујићева напомиње да постоји и идеја да се у оквиру платоа музеја направи својеврстан музеј археологије. Постоји посебно интересовање за наставак истраживања у самом дворишту музеја, где су откривени бедеми дебљине метар и по средњовековног старијег утврђења које је било на највишој коти у овом делу десне обале реке Требишњице и говори у прилог томе да је ту било неко административно и црквено седиште у раном средњем веку.

Најмлађа збирка у музеју је природњачка, којом је обухваћено праћење слива реке Требишњице, а са обзиром на то да се ради о крашком пределу, дошло је до задржавања неких реликтних ендемских врста од којих је напознатија „човечија рибица”, као и обиље инсеката. Слив Требишњице се завршава планином Орјен, која је на тромеђи БиХ, Црне Горе и Хрватске, где на малом простору, на надморској висини од скоро 2.000 метара, постоје ретке биљне ендемске врсте које носе назив управо по Орјену јер су јединствене у свету.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.