Немачка се враћа духу Другог светског рата
Слободан Самарџија
Власти немачке покрајине Бранденбург су забраниле представницима Русије и Белорусије да 8. маја присуствују обележавању 80. годишњице завршетка Другог светског рата. Данас, осам деценија по окончању највеће кланице у историји човечанстава, веома је мало живих учесника који би могли да се погледају очи у очи, као некада преко нишана.
Подсетимо, у пролеће 1945. јединице совјетске Црвене армије покренуле су Берлинску операцију, последњу велику офанзиву на Источном фронту. Све је окончано 2. маја освајањем Хитлерове престонице и капитулацијом немачких снага. Тиме је и цео Бранденбург као покрајина доспео под контролу Совјета. И тако је остало све до пада Берлинског зида и поновног уједињења Немачке 1990.
А почело је поразом Хитлерове војске у бици за Стаљинград (август 1942. ‒ фебруар 1943) и дефинитивним губитком иницијативе на целом Источном фронту. Стаљинградска епопеја и данас се сматра најкрвавијом у људској историји пошто је у њој током шест месеци изгубљено између 1,5 до два милиона људских живота, цивила и војника. Све што је након тога преостало Вермахту било је, практично, само дефанзива.
Пораз у сваком великом војном сукобу оставља дубок печат на судбини губитничког народа. Посебно ако је такву несрећу сам покренуо вођен убеђењем да је једини прозван да сопствену вољу наметне другима као врховну. Печат Другог светског рата (1939. до 1945) утиснут је на свим меридијанима на нашој планети. Ипак и данас, осам деценија од окончања, као његов главни покретач означава се – Немачка.
И то нас враћа у садашњост. Стицајем лоших глобалних околности, идеологија нацизма као да поново диже главу. Пре десет година, током обележавања 70. годишњице краја рата, тадашњи шеф немачке дипломатије Франк-Валтер Штајнмајер је инсистирао на одговорности његове земље у Другом светском рату. Али тада су и Немачка и цела Европа цветали, посла је било за свакога, из Русије су пристизале огромне количине јефтиних енергената, стандард је растао, мигранти су дочекивани раширених руку, ужаси ратова су помињани тек на комеморацијама… А онда је рат у Украјини све преокренуо.
Нема сумње да немачки „повратак коренима” производи много непријатних историјских сећања. Политика неприхватања имиграната, неповерење према непосредним комшијама, па и далекој Америци и историјско искуство са Русијом као да су дезоријентисали данашње Немце. Истини за вољу, томе је свакако допринео и осећај да су деценијама искоришћавани од стране западних савезника као мотор европске привреде, али не и као неко ко води ту привреду у јасном правцу. Све веће окретање десно оријентисаним партијама само је израз незадовољства таквим статусом. Не чуди стога што су најновија истраживања овдашњег јавног мњења показала да је партија Алтернатива за Немачку, коју многи квалификују као антисемитску и антиамеричку, избила у сам врх популарности, а некадашњи нацистички слогани постали све учесталији.
Све поменуто, наравно, не указује на жељу Германа да поново крену у покоравање свега око себе, па и даље. Али одражава немир који би могао да резултира унутрашњим сукобима што никако не би подигло углед Европе као заједнице. Такво стање указује и на чињеницу да НАТО није основан тек да би Запад нашег континента бранио од тадашњег Совјетског Савеза, већ како би Европљанима омогућила какву-такву међусобну комуникацију, без тешких речи и употребе насиља.
Повлачењем САД из овог друштва отпочела је и отворена борба за водећу позицију, посебно између Велике Британије, Француске и Немачке. Срећна околност, за сада, јесте то што ниједна од поменутих земаља на поседује војну надмоћ ни приближно једнаку оној коју је Адолф Хитлер имао 1939, када је кренуо у свој освајачки поход. Питање је докле ће тако и остати.
Како год било, реакција Москве и Минска на најаве власти Бранденбурга биле су оштре. Акценат је стављен на огроман број изгинулих совјетских војника у сламању нацизма и чињеници да су њихова гробља расута по многим немачким градовима и пољима. Уосталом, Русија као једини аутентични победник у Великом рату свакако не може да прихвати уцене од стране побеђеног, па ни после 80 година мира.
Са друге стране, осам деценија погнуте главе на свакога би деловало депримирајуће. Немци су добро схватили да су од Другог светског рата наовамо били само амерички послушник, са мање или више дозвољене иницијативе, у зависности од глобалних дешавања, али не и истински партнер. Нема сумње да ће житељи најважније државе у ЕУ морати неке ствари да рашчисте пре свега сами са собом. За нову авантуру свакако нису спремни.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.