Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ИС­ТОЧ­НА СТРА­НА

Не­мач­ка се вра­ћа ду­ху Дру­гог свет­ског ра­та

Со­вјет­ски вој­ни ме­мо­ри­јал у Бер­ли­ну (Фо­то/ EPA-EFE/PAUL ZIN­KEN)

Сло­бо­дан Са­мар­џи­ја

Вла­сти не­мач­ке по­кра­ји­не Бран­ден­бург су за­бра­ни­ле пред­став­ни­ци­ма Ру­си­је и Бе­ло­ру­си­је да 8. ма­ја при­су­ству­ју обе­ле­жа­ва­њу 80. го­ди­шњи­це за­вр­шет­ка Дру­гог свет­ског ра­та. Да­нас, осам де­це­ни­ја по окон­ча­њу нај­ве­ће кла­ни­це у исто­ри­ји чо­ве­чан­ста­ва, ве­о­ма је ма­ло жи­вих уче­сни­ка ко­ји би мо­гли да се по­гле­да­ју очи у очи, као не­ка­да пре­ко ни­ша­на.

Под­се­ти­мо, у про­ле­ће 1945. је­ди­ни­це со­вјет­ске Цр­ве­не ар­ми­је по­кре­ну­ле су Бер­лин­ску опе­ра­ци­ју, по­след­њу ве­ли­ку офан­зи­ву на Ис­точ­ном фрон­ту. Све је окон­ча­но 2. ма­ја осва­ја­њем Хи­тле­ро­ве пре­сто­ни­це и ка­пи­ту­ла­ци­јом не­мач­ких сна­га. Ти­ме је и цео Бран­ден­бург као по­кра­ји­на до­спео под кон­тро­лу Со­вје­та. И та­ко је оста­ло све до па­да Бер­лин­ског зи­да и по­нов­ног ује­ди­ње­ња Не­мач­ке 1990.

А по­че­ло је по­ра­зом Хи­тле­ро­ве вој­ске у би­ци за Ста­љин­град (ав­густ 1942. ‒ фе­бру­ар 1943) и де­фи­ни­тив­ним гу­бит­ком ини­ци­ја­ти­ве на це­лом Ис­точ­ном фрон­ту. Ста­љин­град­ска епо­пе­ја и да­нас се сма­тра нај­кр­ва­ви­јом у људ­ској исто­ри­ји по­што је у њој то­ком шест ме­се­ци из­гу­бље­но из­ме­ђу 1,5 до два ми­ли­о­на људ­ских жи­во­та, ци­ви­ла и вој­ни­ка. Све што је на­кон то­га пре­о­ста­ло Вер­мах­ту би­ло је, прак­тич­но, са­мо де­фан­зи­ва.

По­раз у сва­ком ве­ли­ком вој­ном су­ко­бу оста­вља ду­бок пе­чат на суд­би­ни гу­бит­нич­ког на­ро­да. По­себ­но ако је та­кву не­сре­ћу сам по­кре­нуо во­ђен убе­ђе­њем да је је­ди­ни про­зван да соп­стве­ну во­љу на­мет­не дру­ги­ма као вр­хов­ну. Пе­чат Дру­гог свет­ског ра­та (1939. до 1945) ути­снут је на свим ме­ри­ди­ја­ни­ма на на­шој пла­не­ти. Ипак и да­нас, осам де­це­ни­ја од окон­ча­ња, као ње­гов глав­ни по­кре­тач озна­ча­ва се – Не­мач­ка.

И то нас вра­ћа у са­да­шњост. Сти­ца­јем ло­ших гло­бал­них окол­но­сти, иде­о­ло­ги­ја на­ци­зма као да по­но­во ди­же гла­ву. Пре де­сет го­ди­на, то­ком обе­ле­жа­ва­ња 70. го­ди­шњи­це кра­ја ра­та, та­да­шњи шеф не­мач­ке ди­пло­ма­ти­је Франк-Вал­тер Штајн­ма­јер је ин­си­сти­рао на од­го­вор­но­сти ње­го­ве зе­мље у Дру­гом свет­ском ра­ту. Али та­да су и Не­мач­ка и це­ла Евро­па цве­та­ли, по­сла је би­ло за сва­ко­га, из Ру­си­је су при­сти­за­ле огром­не ко­ли­чи­не јеф­ти­них енер­ге­на­та, стан­дард је ра­стао, ми­гран­ти су до­че­ки­ва­ни ра­ши­ре­них ру­ку, ужа­си ра­то­ва су по­ми­ња­ни тек на ко­ме­мо­ра­ци­ја­ма… А он­да је рат у Укра­ји­ни све пре­о­кре­нуо.

Не­ма сум­ње да не­мач­ки „по­вра­так ко­ре­ни­ма” про­из­во­ди мно­го не­при­јат­них исто­риј­ских се­ћа­ња. По­ли­ти­ка не­при­хва­та­ња ими­гра­на­та, не­по­ве­ре­ње пре­ма не­по­сред­ним ком­ши­ја­ма, па и да­ле­кој Аме­ри­ци и исто­риј­ско ис­ку­ство са Ру­си­јом као да су дез­о­ри­јен­ти­са­ли да­на­шње Нем­це. Исти­ни за во­љу, то­ме је сва­ка­ко до­при­нео и осе­ћај да су де­це­ни­ја­ма ис­ко­ри­шћа­ва­ни од стра­не за­пад­них са­ве­зни­ка као мо­тор европ­ске при­вре­де, али не и као не­ко ко во­ди ту при­вре­ду у ја­сном прав­цу. Све ве­ће окре­та­ње де­сно ори­јен­ти­са­ним пар­ти­ја­ма са­мо је из­раз не­за­до­вољ­ства та­квим ста­ту­сом. Не чу­ди сто­га што су нај­но­ви­ја ис­тра­жи­ва­ња ов­да­шњег јав­ног мње­ња по­ка­за­ла да је пар­ти­ја Ал­тер­на­ти­ва за Не­мач­ку, ко­ју мно­ги ква­ли­фи­ку­ју као ан­ти­се­мит­ску и ан­ти­а­ме­рич­ку, из­би­ла у сам врх по­пу­лар­но­сти, а не­ка­да­шњи на­ци­стич­ки сло­га­ни по­ста­ли све уче­ста­ли­ји.

Све по­ме­ну­то, на­рав­но, не ука­зу­је на же­љу Гер­ма­на да по­но­во кре­ну у по­ко­ра­ва­ње све­га око се­бе, па и да­ље. Али од­ра­жа­ва не­мир ко­ји би мо­гао да ре­зул­ти­ра уну­тра­шњим су­ко­би­ма што ни­ка­ко не би по­ди­гло углед Евро­пе као за­јед­ни­це. Та­кво ста­ње ука­зу­је и на чи­ње­ни­цу да НА­ТО ни­је осно­ван тек да би За­пад на­шег кон­ти­нен­та бра­нио од та­да­шњег Со­вјет­ског Са­ве­за, већ ка­ко би Евро­пља­ни­ма омо­гу­ћи­ла ка­кву-та­кву ме­ђу­соб­ну ко­му­ни­ка­ци­ју, без те­шких ре­чи и упо­тре­бе на­си­ља.

По­вла­че­њем САД из овог дру­штва от­по­че­ла је и отво­ре­на бор­ба за во­де­ћу по­зи­ци­ју, по­себ­но из­ме­ђу Ве­ли­ке Бри­та­ни­је, Фран­цу­ске и Не­мач­ке. Срећ­на окол­ност, за са­да, је­сте то што ни­јед­на од по­ме­ну­тих зе­ма­ља на по­се­ду­је вој­ну над­моћ ни при­бли­жно јед­на­ку оној ко­ју је Адолф Хи­тлер имао 1939, ка­да је кре­нуо у свој осва­јач­ки по­ход. Пи­та­ње је до­кле ће та­ко и оста­ти.

Ка­ко год би­ло, ре­ак­ци­ја Мо­скве и Мин­ска на на­ја­ве вла­сти Бран­ден­бур­га би­ле су оштре. Ак­це­нат је ста­вљен на огро­ман број из­ги­ну­лих со­вјет­ских вој­ни­ка у сла­ма­њу на­ци­зма и чи­ње­ни­ци да су њи­хо­ва гро­бља ра­су­та по мно­гим не­мач­ким гра­до­ви­ма и по­љи­ма. Уоста­лом, Ру­си­ја као је­ди­ни аутен­тич­ни по­бед­ник у Ве­ли­ком ра­ту сва­ка­ко не мо­же да при­хва­ти уце­не од стра­не по­бе­ђе­ног, па ни по­сле 80 го­ди­на ми­ра.

Са дру­ге стра­не, осам де­це­ни­ја по­гну­те гла­ве на сва­ко­га би де­ло­ва­ло де­при­ми­ра­ју­ће. Нем­ци су до­бро схва­ти­ли да су од Дру­гог свет­ског ра­та на­о­ва­мо би­ли са­мо аме­рич­ки по­слу­шник, са ма­ње или ви­ше до­зво­ље­не ини­ци­ја­ти­ве, у за­ви­сно­сти од гло­бал­них де­ша­ва­ња, али не и истин­ски парт­нер. Не­ма сум­ње да ће жи­те­љи нај­ва­жни­је др­жа­ве у ЕУ мо­ра­ти не­ке ства­ри да раш­чи­сте пре све­га са­ми са со­бом. За но­ву аван­ту­ру сва­ка­ко ни­су спрем­ни.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранислав Станојловић
Четврти Рајх прати Трећи!
slavkoD
Pa sta cemo reci za onih 150 gradica i naselja u Juznoj Americi,koji su iskljucivo nacisticki gradovi i dan danas,ne mozes tamo da udjes??? I sve su tamo Nemci!
Petrovic Dusan
Rusija nije jedini autenticni pobednik u 2 svetskom ratu, jer je unutar SSSR bila i Ukrajina, a Jugoslaviju, Ameriku i Britaniju ste zaboravili?
А. Илић
Не знам баш какав је Југославија пример - изгинуло 1.5 милон Срба а Хрвати, Муслимани и Албанци су били на страни нациста. Велика већина погинулих је резултат грађанског рата - јер су комунисти креирали партијску армију - па смо тако имали два међусобно супростављена покрета отпора.
Bane
Nikad ga nije ni napustila.
Божидар Анђелковић
На Јалти 1945. састала су се велика тројица: Стаљин, Рузвелт и Черчил. Данас опет имамо велику тројицу: Трамп, Путин и Си, само што су они много амбициознији. Први су победили у Другом светском рату, али нису елиминисали Глобалну дубоку државу која је финансирала Хитлера и Трећи рајх. Данашња велика тројица жели да зло уништи у корену, не остављајући могућност Глобалној дубокој држави да (ипак) оствари своје планове сатанистичког преуређења света. „Јалта 2“ била би природни наставак Јалте 1945.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.