Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Црна Гора је земља станова без станара и станара без станова

Многи верују да је масовна изградња стамбених квартова прање нелегално стеченог новца од трговине наркотицима и цигаретама
Подгорица (Фото/ Н. Ђурић)

Од нашег дописника

Подгорица – Цене станова у Подгорици, Будви, Тивту, Котору, Бару, Херцег Новом, Колашину и осталим градовима Црне Горе доживеле су метеорски пораст током протеклих десетак година. Очекивало се да ће током 2024. године доћи до смиривања тржишта, али то се није десило, јер је потражња имала одлучујућу улогу. Немали број аналитичара верује, међу њима посебно лидер Покрета за промене Небојша Медојевић, да је масовна изградња стамбених квартова у Подгорици, Будви и однедавно у Колашину прање нелегално стеченог новца од трговине наркотицима и цигаретама. Претеривање с ценама, где се квадрат стана не може купити испод 1.600 до 3.000 евра, довело је до застоја у продаји, али је то и знак да високе цене станова не прате животни стандард. Удружење подстанара „Мој дом” сматра да тржиште становања у Црној Гори не функционише у интересу људи, већ профита, као и да се више гради за странце и туристе него за оне који ту живе.

„Црна Гора показује јасне знакове прегрејаног тржишта некретнина, што ствара балон који прети да пукне, са озбиљним последицама по целокупну економију”, саопштили су из овог удружења. Објашњавају да су знаци „прегрејаног тржишта” раст цена, хиперпродукција луксузних станова, превелика понуда за непостојећу потражњу и зависност од туризма. Сликовити су истакли да је „Црна Гора земља станова без станара и станара без станова”. Више од 178.000 станова није у свакодневној употреби, од чега је 71.200 трајно напуштено или празно.

Према Монстату (Завод за статистику), сваки четврти стан у Црној Гори нема станара, док десетине хиљада људи живе у несигурним условима, под киријама које не могу да приуште, без правне заштите, под претњом избацивања или сезонског исељавања. Чињеница је да модел станоградње који данас доминира у Црној Гори не препознаје потребе радника, младих и породица, већ форсира сезонске и луксузне станове за богате инвеститоре, генеришући друштвену неједнакост и миграцију.

Најављени пројекти, попут Вељег брда и инвестиције вредне 3,5 милијарди евра у општини Улцињ, по мишљењу подстанара, могу допринети решавању стамбене кризе, али само ако се паметно усмере. Ако и ови пројекти заврше као нова „апартманизација” за елиту, Црна Гора ће изгубити још једну шансу да створи праведан, функционалан и инклузиван стамбени систем.

Од Владе Црне Горе „Мој дом” тражи да сваки пројекат гарантује минимално 30 одсто станова за приступачно становање, да укључује локалне заједнице у планирање, као и да се уведе модел који предвиђа задружно становање, порез на празне станове и регулацију туристичког најма.

Када би се увела нова политика у стамбеном газдовању, користи би имали не само подстанари већ и држава. Од 63 стана, колико поседује једна Будванка, није јасно колике и какве користи она заправо има од толиког броја стамбених јединица. Према подацима Управе за некретнине, једно физичко лице из Бара носилац је права својине на 52 стана, док је у Подгорици једна особа власник 36 станова. Становник Будве налази се и на четвртом месту као власник 32 стана, а Подгоричанин је на петом месту са 31 станом.

Према катастарским евиденцијама у Црној Гори, 660.000 становника поседује 298.228 станова. Два и више станова поседује 86.089 грађана. Цене станова брже расту у Подгорици него на нивоу ЕУ, и то скоро дупло. Према Монстату, просечна цена квадратног метра стана у новоградњи од јула до септембра прошле године износила је 1.824 евра. Међутим, подаци са тржишта показују да је просечна цена виша од статистичке, па је тако за стан у Подгорици потребно издвојити просечно 2.050 евра по квадратном метру.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

I eat cannibals
Бавим се некретнинама од прве половине деведесетих. Идентично је и у Србији, па чак су и инвеститори исти и то је јавна тајна. Цене нису последица понуде и потражње већ манипулација на тржишту. Има нових станова који стоје неусељени и по десет и више година а воде се на рођаке и повезана лица разних колоритних особа. Да држава мисли озбиљно, одавно би пречешљала Београд, Нови Сад и Златибор.
Staniša
Srećom kod nas u Srbiji, pogotovo u Beogradu, uopste nije tako. Kod nas tržiste nekretnina nije "pregrejano" i ima sasvim dovoljno stanova pristupačnih za srednju klasu
Milan Subotic
Verovatno nije jer kod nas su cene stanova vece, a plate manje negio u Crnoj Gori. (Nesto ovde ipak ne stima?)

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.