Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мацут изнео експозе: Србија је уморна од подела и блокада (видео)

На дневном реду седнице је једна тачка - избор Владе и полагање заклетве председника и чланова Владе
FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић сазвала је седницу Скупштине о избору нове Владе за данас са почетком у 10 часова.

На дневном реду седнице је једна тачка - избор Владе и полагање заклетве председника и чланова Владе.

Кандидат за председника Владе Ђуро Мацут доставио је јуче Скупштини предлог за састав Владе Србије са биографијама предложених чланова Владе.

Према предлогу, нова Влада Србије имаће, као и до сада, 31 члана, а у односу на Владу коју је предводио Милош Вучевић трећина ће бити нови министри.

За првог потпредседника Владе и министра финансија предложен је Синиша Мали, за потпредседника Владе и министра унутрашњих послова предложен је Ивица Дачић, а за потпредседника Владе и министра привреде Адријана Месаровић.

За министра пољопривреде, шумарства и водопривреде предложен је Драган Гламочић, за министра заштите животне средине Сара Павков, за министра грађевинарства, саобраћаја и инфаструктуре Александра Софронијевић, а за министра рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

За министра унутрашње и спољне трговине предложена је Јагода Лазаревић, за министра правде Ненад Вујић, за министра државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић, а за министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Демо Бериша.

За министра одбране предложен је Братислав Гашић, за министра спољних послова Марко Ђурић, а за министра за европске интеграције Немања Старовић.

Кандидат за министра просвете је Дејан Вук Станковић, за министра здравља Златибор Лончар, а за министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски.

За министра за бригу о породици и демографију предложена је Јелена Жарић Ковачевић, за министра спорта Зоран Гајић, за министра културе Никола Селаковић, а за министра за бригу о селу Милан Кркобабић.

За министра науке, технолошког развоја и иновација предложен је академик Бела Балинт, за министра туризма и омладине Хусеин Мемић, а за министра информисања и телекомуниција Борис Братина, док је кандидат за министра за јавна улагања Дарко Глишић.

За министре без портфеља предложени су Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура.

Део опозиције најавио је раније да неће присуствовати седници о избору нове Владе Србије.

Пословник о раду парламента предвиђа да мандатар образложи предлог за чланове свог кабинета и изнесе план и програм нове Владе.

Мацут представља програм

 

Кандидат за председника Владе Србије Ђуро Мацут данас је у Скупштини Србије, представљајући програм будуће владе, започео говор речима Милоша Обреновића и поручио да је најважнија дужност носилаца власти, али и свих грађана, да се служи отаџбини и да заједнички и уједињени дођемо до циља општег добра и напретка нашег народа.

Истакао је да све што тај дом треба да ради и све што треба да раде људи који се налазе у том дому јесте дужност да се служи отаџбини.

"Та дужност погађа све људе, највише оне који су на најистакнутијим државним функцијама, али и сваког нашег грађанина, био он земљорадник, студент, професор, службеник, војник, судија или било која друга професија. Ако тај осећај имамо сви, и ако је интерес опстанка наше државе изнад свих других интереса, онда ћемо срећно извршити све своје обавезе и предати Србију бољу и уређенију будућим генерацијама", истакао је Мацут.

Нагласио је да је основно питање које окупља све у парламенту и које их увек мора окупљати јесте дужност према отаџбини.

"Народе српски, љубазна браћо моја, сад ми се, браћо, чини да сам дужност своју точну и совјесну испунио с пожртвовањем живота мог и здравља мог. Испунио сам је као човек, као син отечества, као љубитељ рода и као правитељ ваш. Совјест моја сведочи ми да сам све што сам знао и што је од мене зависило употребио на корист не само моју и моје фамилије, него и на корист свију вас и све остале браће наше. Да ми је свагда ваша корист од моје користи не само нераздвојива била, него да сам свагда вашу корист моју препочитавао, то сведоче дела моја, сведочиће и они са којима сам радио да вас до ове тачке доведем", рекао је Мацут.

Он је тако започео своје обраћање и затим се обратио присутнима у парламенту.

"Поштована председнице Народне скупштине Републике Србије, поштовани народни посланици, ваше ексцеленције, веома поштовани грађани, овим говором велики кнез Милош Обреновић обратио се Народној скупштини 1830. године када је посланике свечано обавестио о потврђивању хатишерифа и граница тадашње наше државе", рекао је Мацут.

Србија уморна од блокада и подела

 

Ђуро Мацут поручио је и да је Србија уморна од подела и од блокада и да ће као вредност бити изграђена слога и то дијалогом, толеранцијом, радом и изградњом система вредности коју сви грађани морају делити са озбиљношћу и одлучношћу.

"Нико нема и не сме имати више права од другог и то је једина мера вредности. Институције система морају да функционишу у пуном капацитету и то је наш основни задатак", казао је Мацут излажући експозе у парламенту.

Он је истакао и да се мора реформисати образовање у Србији и да је то првенствено неопходно због тога што су кључни чиниоци образовања ученици и студенти.

"Њима градимо и остављамо државу. Њихова усмерења и деловања треба да буду етична и правична, са изграђеним радним навикама, новим и актуелним знањима, али и да поштују универзалне вредности, а то су ауторитет старијих и њихова животна искуства. Мора да се зна ко је ученик, ко студент, а ко професор", истакао је Мацут.

Упитао је и каква ће бити будућност ако се појаве и поделе међу најмлађом нашом популацијом.

Мацут је додао да је као универзитетски професор који је прошао сва универзитетска звања, веома добро упућен у предности и недостатке образовног система у Србији.

Према његовим речима, ситуација коју имамо неколико месеци показала је да у тој области мора одмах да се дела и да се мења много тога.

"Мора да се зна и да се поштује да су генерације и генерације гинуле и страдале, да бисмо ми имали данашњу Србију, слободну и независну. Да бисмо ми имали државу, државу која је светиња", нагласио је.

Мацут је навео да ће реформа образовања подразумевати увођење реда на том пољу друштвеног деловања и у том смислу, како је додао, подржава став претходног премијера Милоша Вучевића у погледу редефинисања закона о уџбеницима.

"Наша деца морају имати најквалитетнија образовна средства у кључним предметима од националног значаја, које ће креирати наши најпоштованији стручњаци и ти уџбеници морају бити једнаки на целокупном простору Републике Србије. Та реформа свакако ће обухватити како поље образовања, тако и поље науке. Дошло је време да наши грађани виде резултате од примењене науке, да оне пројекте које финансира држава коначно видимо у пуној примени у нашој држави на корист свих наших грађана", навео је мандатар.

Како је додао, стиче се утисак да се заборавља да образовање и наука треба првенствено да служе грађанима и целокупном нашем друштву.

Мацут каже да то важи како за универзитете, тако и за све институте и друге стручне организације.

"Нико ту не може да буде независтан и издвојен од нашег народа, него управо том народу да буде на располагању и његове проблеме да решава у складу са својим компетенцијама", казао је.

Мацут је најавио да ће предложити формирање савета при Влади Србије, којим ће лично руководити, а који би координирао и водио политику афирмисања младих талената.

Мандатар је истакао да са ученицима и студентима мора да се ради плански организовано на начин да држава за њихову и општу корист њихове таленте искористи, као и да их развија и унапређује.

"Наше министарство образовања и друге надлежне институције дужне су да прате развој ове деце константно, увек буду доступне, да пруже стручну, материјалну и сваку другу подршку", додао је.

Мацут је истакао да сви имају уставно право на образовање и додао да ће учинити све да се тај уставни параграф испоштује у потпуности.

У погледу осавремењивања рада са младима и коришћења савремених технологија, како је најавио, наложиће релевантним структурама да креирају могућност искоришћавања моћи друштвених мрежа у погледу образовања и културе дијалога и комуникације.

"Друштвене мреже имају све већи уплив на друштвене токове и васпитање наше деце и њихова моћ, која често зна бити негативна, мора се преокренути у корист наше омладине и нашег народног јединства и опстанка", казао је Мацут.

Навео је да је данас дошао у Дом Народне скупштине да каже народним представницима и грађанима да је човек и син свог народа, љубитељ српског рода и да позове све да раде заједно и предано како би кризу која је задесила Србију превазишли и како би Србију градили, унапређивали и креирали да буде оно што јесте.

"Наша тачка уједињења, наше биће, наше прибежиште и наша слобода", нагласио је Мацут.

Како је рекао, да бисмо сигурним кораком корачали у будућност, енергично морамо радити на хармонизацији односа у нашем друштву.

"У претходном периоду видели смо запањујуће изливе беса и мржње. И наша химна, која је заправо молитва, говори о томе да Господ сложи српску браћу драгу и да ће слога бити пораз врагу и најјачи српству град. То је гесло и то је наша химна.  То мора бити наша карактеристика", поручио је Мацут.

Раст плата у просвети приоритет

 

Кандидат за председника Владе Србије Ђуро Мацут изјавио је данас да ће се наставити тренд раста плата наставничког кадра како би се обезбедило да њихова почетна плата буде бар једнака просечној плати на републичком нивоу и поручио да је непходна коренита реформа наставног плана и програма, како би се обезбедило образовање које одговара савременим потребама тржишта рада.

"Континуирани раст плата у просвети је основни приоритет и то је најважнији аспект привлачења квалитетних људи у наставнички позив. У 2025. години плате су повећане 11 одсто од јануара и још пет одсто од марта. Почетна плата наставника сада износи 101.000 динара, а учитеља и разредног старешине 108.000 динара. Од 1. октобра ове године следи повећање од додатних пет одсто, што ће чинити раст плата у просвети од 22 одсто за само 10 месеци. Након повећања плата у октобру, почетна плата наставника ће бити већа од 106.000 динара, а учитеља и разредног старешине 113.000 динара", рекао је Мацут.

Мацут истиче да је неопходно да се наставни палн и програм прилагоде потребама индустрије и развоју кључних вештина које тржиште тражи, али и да се настави са подршком дуалним програмима у средњем и високошколском образовању.

"Превенција, као и благовремено реаговање државних институција у ситуацијама насиља које укључује децу биће висок приоритет нове владе. Основ за координисано деловање свих седам ресора који поступају по овом питању постављен је уз платформу 'Чувам те'. Та платформа, која на једном месту интегрише све алате за темељну превенцију и сузбијање насиља које укључује децу, веома је значајан показатељ важности синергије", рекао је Мацут.

Министри морају бити више са народом

 

Мандатар Ђуро Мацут изјавио је данас да ће важна мисија његовог мандата бити дефинисање начина функционисања Владе Србије и да ће ако буде изабран за председника владе његов захтев бити да министри морају више бити у народу и са народом. 

"Мора да се установи такав начин рада да ће наше присуство бити далеко веће и чешће у свакој јединици локалне самоуправе, у сваком кутку Србије. Седнице, састанци, али и активности одржаваће се на местима где је то најцелисходније за решавање животних проблема наших грађана, а не само у Београду. Видљивост сваког понособ министарства и рад сваког министра понособ морају бити доступни грађанима", рекао је он излаззуцхи експозе у парламенту.

Истакао је да у људе које ће предложити за министре верује и да ће они имати његову подршку за обављање државних функција, али да ће исто тако тражити да те послове обављају енергично, транспарентно и на извору проблема,  како би се што пре помогло грађанима тамо где то потребе налажу. 

Навео је да ће поред ових акутних проблема, програм владе изложити и по ресорима, односно пољима, друштвеног деловања и истакао да се у свету који се убрзано мења, образовање представља основ за лични и друштвени развој, а хармонизација образовних процеса између свих нивоа образовања је кључни корак у унапређењу будућности нашег друштва.

"Изазови и догађаји који су обележели претходне месеце намећу потребу за преиспитивањем  постојећих система и пракси. Неопходно је покренути дијалог како би се образовање, уместо прилагођавања новим потребама и трендовима, заправо реафирмисало као главни ослонац у развоју друштва. Хармонизација образовања, што ће бити кључни приоритет владе, није само технички захтев, већ подразумева интеграцију његових различитих аспеката, синергију са науком и захтева широк спектра промена које ће обухватити све сегменте система образовања, од предшколског до високог", навео је он.

Рекао је да модерни образовни системи широм света све више теже интеграцији образовања и науке  са циљем да створе динамичну средину која није ограничена на теоријско знање, већ се активно бави применом и развојем нових технологија и истраживања. 

Како би се постигла практичнија примена науке и њена синергија са образовањем, најавио је да ће иницирати измене закона о министарствима којим се високо образовање измешта из министарства просвете и спаја са науком.

Говорећи о препознавању и подршци талентованим ученицима рекао је да стручно упуство за препознавање, подршку и праћење ученика са изузетним способностима, које представља основу за системски и свеобухватни приступ препознавању и усмеравању талентованих ученика и платформа такмичари генерације, представљају прве кораке ка том циљу.

"Поред тога, покренућемо развој тестова за препознавање склоности и способности код ученика, што ће обезбедити равноправне шансе да свако дете у Србији буде препознато и подржано у развоју својих талента. Ови тестови ће омогућити рано уочавање талента и обезбедити пружање адекватне подршке, а посебно су драгоцени у периодима транзице у пети разред или преласка у средњу школу", рекао је он.

Нагласио је да је циљ да се спречи осипање талентованих ученика, нарочито приликом ових промена,  што се тренутно догађа услед недостатка систематског праћења.

"Коришћењем наведеног система пратићемо целокупни пут талентованих ученика од препознавања способности кроз индивидуализоване образовне програме до резултата на такмичењима и првих корака у професионалном животу. Оваквим свеобухотним праћењем, које подразумева хармонизован приступ бризи о талентима на свим нивојима образовања,  опремићемо се да благовремено уведемо потребне реформе и подршку која ће им бити неопходна да достигну своје потенцијале", рекао је он.

Одбрана суверенитета и територијалног интегритета на КиМ

 

Ђуро Мацут поручио је данас у парламенту да ће један од највећих изазова нове владе бити одбрана нашег суверенитета и територијалног интегритета на КиМ, као и да је важно да се у политичкој и друштвеној сцени сложимо у јединственој одбрани КиМ.

Нагласио је да нећемо одустати од посебних мера које су уведене како би сви наши грађани у јужној покрајини редовно примали плате и пензије и остваривали своја права, нарочито на образовање, социјалну помоћ и здравствену заштиту.

"Очување наше јужне покрајине у саставу Србије јесте наша уставна обавеза, али и наш завет, од кога ни једна влада неће и не сме одступити. Спонзори лажне државе Косова обилато користе ране које су нанете нашој земљи током претходних месеци, да дају нови замах промовисању једностраних агенди привремених институција самоуправе у Приштини", истакао је Мацут представљајући програм нове владе.

Како је рекао, од изузетне је важности да се сложимо и у јединственој одбрани Косова и Метохије и да то буде онај најмањи заједнички садржилац око којег морамо да се сложимо на политичкој и друштвеној сцени.

"Влада ће наставити да улаже максималне напоре, како преко своје Канцеларије за Косово и Метохију, тако и на нивоу сваког појединачног министарства и сваког јавног службеника у њему, да наш народ у јужној покрајини опстане и остане на вековним огњиштима, заштићен од прогона и са могућношћу да води нормалан и достојанствен живот", навео је Мацут.

Он је рекао да победа Српске листе на изборима за скупштину привремених институција у Приштини представља подвиг остварен у немогућим условима и темељ за обнову политичке снаге нашег народа на Косову и Метохији.

"Овај успех показује спремност Срба на непоколебљиву политичку борбу и влада ће им у тој борби помоћи како би остварили све оно што им гарантује међународно право, а нарочито Бриселски споразум за чију пуну примену ћемо се непрестано залагати на сваком месту, борећи се за опстанак и права нашег народа у покрајини. Нећемо занемарити ни међународну арену, пре свега Уједињене нације, али и све међународне организације попут Савета Европе, Интерпола и других, где константно вреба опасност да Приштина једнострано успостави насиље и уз спонзорство силе покуша да оствари своје циљеве", рекао је Мацут.

Додаје да промене којима сведочимо у значајним светским центрима политичке моћи дају нам за право да изразимо наду да ће се однос према питању Косова и Метохије, правима нашег народа у покрајини и интересима Републике Србије, макар за нијансу променити на боље.

"Верујемо да ће доследност, принципијелност и конструктивност коју наша земља, њен преговарачки тим и њен председник су исказивали и доказивали годинама, почети да се вреднују на начин који ће допринети побољшању услова за живот Срба и осталих грађана Србије, зауздавању једностраних акција Приштине и нормализацији стања у локалним самоуправама са српском већином", нагласио је Мацут.

Реформа правосуђа

 

У наредном периоду биће настављено спровођење свеобухватне реформе правосудног система, засноване на уставном поретку, европским вредностима и потребама нашег друштва.

"Право и правда нису само темељи нашег правног поретка. Они су темељи поверења грађана у државу. Зато ћемо у наредном периоду наставити свеобухватну реформу правосудног система", казао је Мацут у Скупштини Србије током излагања експозеа.

Мацут је истакао да Србија мора бити земља у којој се закони не само доносе, већ се доследно и спроводе.

Како је навео, уз темељно сагледавање недостатка у пракси и потребу усклађивања са прописима ЕУ, биће донете измене кључних закона из области кривичног законодавства. 

У том смислу, најавио је да ће ускоро пред Скупштину влада упутити измене Кривичног законика, Законика о кривичном поступку, Закона о малолетним учиниоцима кривичних дела, Закона о одузимању имовине проистекле из кривичних дела и Закона о прекршајима. 

"До краја 2025. године усвојићемо и кључне стратешке документе,  нову стратегију унапређења правосуђа, националну стратегију за права жртава и сведока, као и акционе планове за борбу против корупције и финансијске истраге", казао је Мацут.

Останак младих

 

Статистички подаци, како каже, показују да је стопа незапослености младих узраста од 15 до 24 године била на нивоу од 25 одсто у четвртом кварталу 2024.

"Програм 'Гаранција за младе' који се тренутно пилотира у три филијале Националне службе за запошљавање, гарантује да ће свака млада особа до тридесете године у року о четири месецу завршетка школовања или регистрације на бироу за запошљавање добити понуду за посао, обуку или наставак образовања. Од почетка 2027. године планирамо да се овај програм прошири на целу земљу, чиме ће млади добити конкретну подршку у првим корацима на тржишту рада и повећати запошљавање младих", рекао је мандатар у Скупштини Србије представљајући програм будуће владе.

Он истиче да су то кораци шире стратегије будуће владе како би се створили услви за останак младих у нашој земљи.

"У средишту наших политика биће улагање у људски капитал. Подржаћемо развој ИТ кадрова кроз универзитетско и неформално образовање, али и кроз интезивне програме преквалификација. Технологије морају бити алат који је доступан свима, а људски потенцијал је наш највећи ресурс. Наш стратешки циљ јесте да Србија постане лидер дигиталне економије у Западном Балкану и шире", казао је Мацут.

Према његовим речима, дигитална трансформација није само техничка и економска политика, већ пре свега друштвена промена.

"Она доноси прилике за све, за бржу администрацију, паметније фирме, боље школе, сигурније градове и већу повезаност међу људима. Развој науке, а посебно примене научних знања у пракси, основе су за убрзан и стабилан напредак Србије. Улагање у младе истраживачке капацитете и савремену инфраструктуру ствара предуслове за хармонизацију образовања, привреде и друштва у целини. Кроз синергију између научних институција, привредних субјеката и државе, можемо обезбедити да знање постане покретачка снага друштва", казао је он.

Мацут истиче да Србија мора бити земља која препознаје и подржава иновације и вредан рад.

Просторни план

 

Излажући програм нове владе у Скупштини Србије, Мацут је рекао да су тренутно у току пројекти изградње чак пет аутопутева: Прељина-Пожега, Београд-Зрењанин-Нови Сад, Београд-Сарајево, Сремска Рача-Кузмин, Моравски коридор Појате-Прељина.

Како је истакао гради се и деоница ауто-пута  Хоргош-Нови Сад до граничног прелаза Келебија, као и саобраћајница Рума-Шабац-Лозница, брза саобраћајница Бадовинци-Слепчевић и пројектовање брзе саобраћајнице Лозница-Гранични прелаз-Мали зворник са мостом Каракај.

"У току је изградња брзе саобраћајнице Нови Сад-Рума, Иверак-Лајковац и јужна обилазница око Ваљева-Пожаревац-Голубац, као и Бачки брег-Сомбор-Кикинда у дужини од 186 км. Градимо и обилазницу око Новог Сада са мостом преко Дунава, затим око Горњег Милановца, око Ужица, док је у току изградња Северне обилазнице око Крагујевца", навео је Мацут.

Додао је да се реконструише мост преко реке Дрине, државни пут Мали Зворник -Каракај, а да се проширује и реконструише гранични прелаз Хоргош према Мађарској.

"Развијамо локалну инфраструктуру и институционално јачамо јединице локалне самуправе у 145 јединица локалних самуправа. У области ваздушног саобраћаја настављамо подршку даљем развоју кроз концесију аеродрома Никола Тесла у Београду, дограђујемо и адаптирамо зграду терминала, санирамо полетно-слетне стазе и проширујемо платформу аеродрома Константин Велики у Нишу", рекао је Мацут.

Додао је да је у току реконструкција и проширење капацитета лука Прахово, Богојево и Сремска Митровица као и уклањање потопљене немачке флоте из Другог светског рата код Кладова.

"У области железнице, у току су изградња железничке пруге Собовица-Лужнице, крак Баточина, унапређење пруге Панчево-Зрењанин, изградња јединственог диспечарског центра, пруге Земун Поље-Аеродром Никола Тесла-Национални стадион, изградња комплекса железничке станице Нови Београд са реконструкцијом мостовске конструкције, реконструкција и модернизација деоница пруге Нови Сад-Суботица-Државна граница-Келебија, деонице пруге Ниш-Брестовац, Ниш-Димитровград, Сталаћ-Ђунис и модернизација техничко-путничке станице Земун", навео је мандатар.

Говорећи о комуналној инфраструктури, рекао је да су у току пројекти централног канализацијоног система Града Београда и пројекат изградње комуналне инфраструктуре Републике Србије "Чиста Србија" на територији 73 јединице локалних самоуправа, односно 93 локације, као и програм водоснабдевања у Параћину, Врбасу, Кикинди и Књажевцу, фабрика воде Кикинда.

Коментари17
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Voislav Denic
Vrstan i realistican govor pun pomirenja i napretka za sve gradjane Srbije. Bravo predsednice vlade...
Gale
Будућност се базира Експ-у и енергетици. Производња и креативни рад нису у плану. Бистрица не треба нама него Европи, не радимо у свом интересу. Колико је пара отишло за Београд Суботица. Са четвртином тих пара смо могли да све пруге у Србији подигнемо на 80 км/ч и да буде конкурентно камионском саобраћају. Теретних вагона за више од 120 км/ ч нема. Путнички саобраћај минималан, није рентабилан. Будимо поново добри домаћини у своој земљи..
Dragan
Srbiji je potrebna stabilnost, a ne beskrajni sukobi i blokade.
Goran
Ako se nova vlada usmeri na obrazovanje, ekonomiju i pravdu, to će biti korak koji Srbija dugo čeka. Vreme je da se radi ozbiljno.
Miloš
Podrška mandataru Macutu – važno je da na čelu budu ljudi koji imaju energiju i volju da rade za svoju zemlju.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.