Суд забранио одлагање отпада на ваљевску депонију
Ваљево – Поводом тужбе коју је 45 угрожених грађана крајем марта поднело против ваљевског Јавног комуналног предузећа „Видрак” и града Ваљева ради отклањања опасности која им прети због градске депоније, Основни суд у Ваљеву одредио је привремену меру којом се забрањује „Видраку” да „неовлашћено складишти, врши третман неопасног отпада и исти одлаже на несанитарну градску депонију у Ваљеву”. Привремена мера остаје на снази до правноснажног окончања парничног поступка.
Ово решење се може сматрати првом малом победом грађана неколико ваљевских месних заједница који живе у околини депоније и деценијама трпе последице њеног нелегалног постојања и функционисања.
Подсећања ради, после две привремене двочасовне блокаде, које су организоване у фебруару и почетком марта, ти грађани су половином марта потпуно блокирали приступ градској депонији и најавили да ће блокада трајати све док неко од надлежних не реагује и не реши проблем нелегалног сметлишта. Организовани по сменама, грађани су аутомобилима заузели једини улаз на депонију и нису дозвољавали да било који камион уђе и истовари смеће. Иначе, пре више од три деценије ова депонија формирана је као привремено решење, имала је дозволу за рад само кратко време, али је стицајем околности остала до данас. Огромно брдо отпада високо неколико десетина метара представља потенцијалну еколошку бомбу. Уз несносан смрад, блато, прашину, бројне глодаре, недавно су овде у релативно кратком року избила и три пожара, додатно доприневши загађењу.
Због свега тога грађани су 24. марта Основном суду у Ваљеву поднели тужбу којом је, уз предлог за одређивање привремене мере забране одлагања отпада, тражено од тужених ЈКП „Видрак” и града Ваљева да у року од 90 дана од пријема пресуде предузму одговарајуће мере санације депоније, које подразумевају санацију система за управљање депонијским гасом и мере којима ће бити спречено даље изливање непроцеђених вода у водоток реке Колубаре, као и да у року од 180 дана од пријема пресуде уклоне целокупан отпад са нелегалне и несанитарне градске депоније у Ваљеву.
Привремена мера је већ одређена, жалба по њој не задржава извршење, а у образложењу суда, поред осталог, наведено је да су тужиоци „јасно указали да неправилно управљање депонијом, неодговарајуће одлагање отпада и прекорачење дозвољеног капацитета представљају озбиљну претњу по здравље људи, те да су опасности од загађења воде, ваздуха, као и ризици од пожара посебно изражени у овом случају”. Суд је констатовао и да је потписан уговор између „Видрака”, града Ваљева и ЈКП „Регионална депонија Срем–Мачва”, орочен на 60 дана, којим се ваљевски отпад привремено депонује у Сремску Митровицу.
Тужени ЈКП „Видрак” и град Ваљево су се противили одређивању привремене мере у овом случају, али је суд нашао „да су тужиоци учинили вероватним постојање свог неновчаног потраживања и да би без усвајања привремене мере њихово потраживање било осујећено или знатно отежано, односно да би без одређивања привремене мере могла наступити несагледива штета по живот и здравље тужилаца и осталог становништва...”
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.