Пад тражње успорио трговину житарицама
Након прошлонедељног повећања активности тржишних учесника, ове недеље дошло је до повлачења купаца, што је условило смањен обим промета. Највише се трговало кукурузом, а укупан промет на Продуктној берзи износио је 2.123 тона робе.
Цена кукуруза забележила је пад од 0,48 одсто, док је цена пшенице и сојиног зрна била виша у односу на седам дана раније. У протеклом периоду највише активности било је на тржишту кукуруза, те је ова ратарска култура била и најзаступљенија у трговању. Повећана понуда била је приметна већ почетком недеље, а такав тренд остао је присутан до краја седмице. У односу на претходни период, забележено је слабије интересовање на страни тражње. Структуру купаца чинили су домаћи прерађивачи и трговци, док је интересовање извозника било смањено.
Берзански уговори закључени су у ценовном распону од 21,8 до 22,6 динара по килограму без ПДВ-а. Просечна цена износила је 22,01 динар без ПДВ-а.
И на тржишту пшенице било је приметно мање купаца. Тражња је углавном владала за пшеницом са 11 до 11,5 одсто протеина, док се у понуди најчешће налазила пшеница са већим садржајем протеина. Просечна цена износила је 23,4 динара без ПДВ-а. Статистички, цена пшенице остварила је раст од 0,49 одсто у односу на последњи упоређујући податак.
Када је реч о минералним ђубрива, берзански уговор закључен је за УРЕУ, по цени од 533 евра по тони без ПДВ-а.
Истовремено са вестима о слабијем промету на домаћем тржишту стижу и најновије, а за многе и изненађујуће информације које је објавило америчко Министарство пољопривреде које ће сигурно бар на кратак рок узбуркати светске берзе.
Како се истиче, укупна површина под пшеницом у САД за овогодишњу жетву ће износити око 18,35 милиона хектара, што представља пад од два одсто у односу на прошлу годину. Како је објавио портал „Фармер”, ово је друга најмања површина посејане пшенице у више од сто година. Према подацима тамошње Националне службе за статистику пољопривреде, процена је резултат опсежне анкете спроведене међу америчким пољопривредницима у марту.
Пад производње је испод петогодишњег просека и далеко је од рекордних око 35,7 милиона хектара, колико је било засејано 1981. године. Осим пшенице, очекује се и мања укупна површина засејана свим главним културама у САД. У 2025. та ће површина бити мања за око 526.000 хектара, односно 0,4 мање него прошле сезоне. Међутим, сетва кукуруза ће порасти за пет одсто, док ће површина под сојом пасти за четири процента.
Смањење површина погађа све врсте пшенице, наводи се у извештају.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.