Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ца­рин­ски су­коб САД и Ки­не иза­шао на Па­ци­фик

Пе­кинг: Аме­рич­ка „кле­вет­нич­ка кам­па­ња” из­го­вор je за кон­тро­лу Ла­тин­ске Аме­ри­ке. – Аме­рич­ки рат­ни ра­за­рач „Мајкл Мон­сур” сти­гао у бор­бе­ну ми­си­ју на за­па­ду Ти­хог оке­а­на
Си Ђинпинг у посети Вијетнаму (Фото/ EPA-EFE/Luong Thai Linh)

Ца­рин­ско над­гор­ња­ва­ње Аме­ри­ке и Ки­не, за­по­че­то та­риф­ним сал­вом Ва­шинг­то­на, и уз­вр­та­ним – нај­пре уз­др­жа­ним, а по­том бр­зо­мет­ним ре­а­го­ва­њем Пе­кин­га, ула­зи од ове сед­ми­це у но­ву фа­зу мо­гу­ћег за­о­штра­ва­ња од­но­са две во­де­ће еко­но­ми­је све­та, и то на Па­ци­фи­ку.

Са јед­не стра­не, „Мајкл Мон­сур” нај­са­вре­ме­ни­ји хај­тек аме­рич­ки ра­за­рач кла­се „зум­валт” (те­жак 16.000 то­на), из ба­зе у Сан Ди­је­гу, сти­гао је у ре­ги­он за­пад­ног Па­ци­фи­ка, по­твр­дио је ју­че пот­пу­ков­ник Вик­тор Мур­ков­ски, офи­цир за од­но­се са јав­но­шћу аме­рич­ке Сед­ме фло­те, за „Ма­ја­ми хе­ралд”.

При­су­ство „Мајкл Мон­сур” има, пре­ма зва­нич­ним из­во­ри­ма мор­на­ри­це САД, ви­ше­стру­ке раз­ло­ге.

„За­да­так је да се де­мон­стри­ра на­ша спо­соб­ност да ин­те­гри­ше­мо уз­на­пре­до­ва­ле тех­но­ло­ги­је са опе­ра­ци­ја­ма у ре­ал­ном вре­ме­ну, ка­ко би убр­за­но уса­вр­ши­ли на­ше спо­соб­но­сти да од­вра­ти­мо, бра­ни­мо, и ако је нео­п­ход­но по­ра­зи­мо агре­си­ју”, до­дао је пот­по­руч­ник Мур­ков­ски.

Чи­ју евен­ту­ал­ну „агре­си­ју” ни­је пре­ци­зи­ра­но.

„Мајкл Мон­сур” је „ви­дљив и мо­ћан сим­бол” по­све­ће­но­сти САД у обез­бе­ђи­ва­њу „без­бед­ног и про­спе­ри­тет­ног ре­ги­о­на Ин­до-Па­ци­фи­ка”, на­гла­сио је још Мур­ков­ски. 

Све ово до­га­ђа се у тре­нут­ку ка­да „Пен­та­гон на­ста­вља да рас­по­ре­ђу­је сво­је нај­сна­жни­је рат­не бро­до­ве у ре­ги­о­ну где Ки­на ши­ри сво­ју по­мор­ску си­лу”, на­во­ди „Ма­ја­ми Хе­ралд”.

Са дру­ге стра­не, про­шло­не­дељ­не оце­не аме­рич­ког ми­ни­стра од­бра­не Пи­та Хег­се­та ( то­ком по­се­те Па­на­ми) да се „Па­нам­ски ка­нал су­о­ча­ва са ра­сту­ћим прет­ња­ма Ки­не”, као и да „Ки­на има ису­ви­ше ве­ли­ко при­су­ство у за­пад­ној хе­мис­фе­ри”, иза­зва­ле су ју­че оштру ре­ак­ци­ју зва­нич­ног Пе­кин­га.

„При­мед­бе аме­рич­ких зва­нич­ни­ка ис­пу­ње­не су иде­о­ло­шком при­стра­сно­шћу и хлад­но­ра­тов­ским мен­та­ли­те­том, и пред­ста­вља­ју отво­ре­не ла­жи и за­блу­де. Ко на Ла­тин­ску Аме­ри­ку и Ка­ри­бе гле­да као на сво­је дво­ри­ште, вас­кр­са­ва и про­мо­ви­ше но­ву Му­но­ро­ву док­три­ну у Ла­тин­ској Аме­ри­ци. И ко то до­зво­ља­ва не­кон­тро­ли­са­ни про­ток ма­ло­ка­ли­бар­ског оруж­ја и му­ни­ци­је у зо­не ми­ра Ла­тин­ске Аме­ри­ке”, упи­тао се ју­че Лин Ђи­јан, порт­па­рол ки­не­ског Ми­ни­стар­ства спољ­них по­сло­ва, на кон­фе­рен­ци­ји за ме­ди­је у Пе­кин­гу.

Пре­ма ње­го­вим ре­чи­ма, „уза­стоп­не кле­вет­нич­ке кам­па­ње и на­па­ди САД на Ки­ну, и пре­те­ри­ва­ња да Ки­на пред­ста­вља прет­њу са­мо су из­го­вор за кон­тро­лу Ју­жне Аме­ри­ке и Ка­ри­ба. Та­ква ре­то­ри­ка за­си­гур­но ће до­жи­ве­ти по­раз”, оце­нио је Лин.

Исто­вре­ме­но, аме­рич­ки рат­ни ави­о­ни Ф/А-18Ц Хор­нет кор­пу­са аме­рич­ких ма­ри­на­ца са еска­дри­лом ма­ри­на­ца (ВМФА) 312 ових да­на ре­дов­но по­ле­ћу са аеро­дро­ма „Па­на­ма Па­ци­фи­ко”, „озна­ча­ва­ју­ћи на­ста­вак сва­ко­днев­них опе­ра­ци­ја еска­дри­ле као по­др­шку про­ши­ре­ном стра­те­шком без­бед­но­сном парт­нер­ству са Ре­пу­бли­ком Па­на­мом”, ис­ти­чу зва­нич­ни из­во­ри Пен­та­го­на.

Овај, на­пе­ти раз­вој ре­то­ри­ке и по­те­за Ва­шинг­то­на и Пе­кин­га, де­ли­мич­но је за­сен­чен ла­ви­ном ве­сти о ца­рин­ским „ра­фа­ли­ма” две нај­ве­ће еко­но­ми­је све­та. Из „ца­рин­ске аре­не”, по­се­та ки­не­ског ли­де­ра Си Ђин­пин­га Ви­јет­на­му (за­ра­дио аме­рич­ке ца­ри­не од плус 46 од­сто), Ма­ле­зи­ји (24 од­сто), и Кам­бо­џи (49 од­сто) по­је­ди­ни по­сма­тра­чи­ма де­лу­је као „мо­гу­ћи по­ку­шај Пе­кин­га да фор­ми­ра но­ве али­јан­се у тр­го­вин­ском ра­ту са САД”, пре­но­си аме­рич­ки „Блум­берг”.

„Не­ма по­бед­ни­ка у тр­го­вин­ском ра­ту или ра­ту ца­ри­на­ма. Про­тек­ци­о­ни­зам не во­ди ни­ку­да”, на­пи­сао је Си у аутор­ском тек­сту за ви­јет­нам­ски днев­ник „Нан Дан” уочи до­ла­ска у Ха­ној. Ко­ли­ко ју­че, Си је са пред­сед­ни­ком Ви­јет­на­ма То Ла­мом пот­пи­сао де­се­ти­не спо­ра­зу­ма о ја­ча­њу са­рад­ње, по­себ­но у до­ме­ну снаб­де­вач­ких ла­на­ца, из­ве­стио је Рој­терс.

У ме­ђу­вре­ме­ну, бри­тан­ска аген­ци­ја, по­зи­ва­ју­ћи се на че­ти­ри не­и­ме­но­ва­на из­во­ра, об­ја­ви­ла је у не­де­љу да je Ки­на ци­вил­не др­жав­не зва­нич­ни­ке у Пе­кин­гу ста­ви­ла у ста­ње „рат­не при­прав­но­сти, на­ло­жив­ши да кре­ну у збли­жа­ва­ње са др­жа­ва­ма парт­не­ри­ма ши­ром све­та, и исто­вре­ме­но от­ка­жу од­мо­ре, др­же мо­бил­не те­ле­фо­не нон-стоп укљу­че­не”.

„Не­бо не­ће па­сти”, пре­не­ли су ју­че свет­ски ме­ди­ји оце­ну Лу Да­ли­јан­га, зва­нич­ни­ка Упра­ве ца­ри­на Ки­не, на­кон ње­го­вог са­оп­ште­ња да је из­воз из дру­ге нај­ве­ће еко­но­ми­је све­та у мар­ту по­рас­тао за ви­ше од 12 од­сто. Ки­не­ски су­фи­цит у тр­го­ви­ни са Аме­ри­ком, у пр­вом квар­та­лу ове го­ди­не до­сти­гао је ина­че 76,6 ми­ли­јар­ди до­ла­ра.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.