Царински сукоб САД и Кине изашао на Пацифик
Царинско надгорњавање Америке и Кине, започето тарифним салвом Вашингтона, и узвртаним – најпре уздржаним, а потом брзометним реаговањем Пекинга, улази од ове седмице у нову фазу могућег заоштравања односа две водеће економије света, и то на Пацифику.
Са једне стране, „Мајкл Монсур” најсавременији хајтек амерички разарач класе „зумвалт” (тежак 16.000 тона), из базе у Сан Дијегу, стигао је у регион западног Пацифика, потврдио је јуче потпуковник Виктор Мурковски, официр за односе са јавношћу америчке Седме флоте, за „Мајами хералд”.
Присуство „Мајкл Монсур” има, према званичним изворима морнарице САД, вишеструке разлоге.
„Задатак је да се демонстрира наша способност да интегришемо узнапредовале технологије са операцијама у реалном времену, како би убрзано усавршили наше способности да одвратимо, бранимо, и ако је неопходно поразимо агресију”, додао је потпоручник Мурковски.
Чију евентуалну „агресију” није прецизирано.
„Мајкл Монсур” је „видљив и моћан симбол” посвећености САД у обезбеђивању „безбедног и просперитетног региона Индо-Пацифика”, нагласио је још Мурковски.
Све ово догађа се у тренутку када „Пентагон наставља да распоређује своје најснажније ратне бродове у региону где Кина шири своју поморску силу”, наводи „Мајами Хералд”.
Са друге стране, прошлонедељне оцене америчког министра одбране Пита Хегсета ( током посете Панами) да се „Панамски канал суочава са растућим претњама Кине”, као и да „Кина има исувише велико присуство у западној хемисфери”, изазвале су јуче оштру реакцију званичног Пекинга.
„Примедбе америчких званичника испуњене су идеолошком пристрасношћу и хладноратовским менталитетом, и представљају отворене лажи и заблуде. Ко на Латинску Америку и Карибе гледа као на своје двориште, васкрсава и промовише нову Мунорову доктрину у Латинској Америци. И ко то дозвољава неконтролисани проток малокалибарског оружја и муниције у зоне мира Латинске Америке”, упитао се јуче Лин Ђијан, портпарол кинеског Министарства спољних послова, на конференцији за медије у Пекингу.
Према његовим речима, „узастопне клеветничке кампање и напади САД на Кину, и претеривања да Кина представља претњу само су изговор за контролу Јужне Америке и Кариба. Таква реторика засигурно ће доживети пораз”, оценио је Лин.
Истовремено, амерички ратни авиони Ф/А-18Ц Хорнет корпуса америчких маринаца са ескадрилом маринаца (ВМФА) 312 ових дана редовно полећу са аеродрома „Панама Пацифико”, „означавајући наставак свакодневних операција ескадриле као подршку проширеном стратешком безбедносном партнерству са Републиком Панамом”, истичу званични извори Пентагона.
Овај, напети развој реторике и потеза Вашингтона и Пекинга, делимично је засенчен лавином вести о царинским „рафалима” две највеће економије света. Из „царинске арене”, посета кинеског лидера Си Ђинпинга Вијетнаму (зарадио америчке царине од плус 46 одсто), Малезији (24 одсто), и Камбоџи (49 одсто) поједини посматрачима делује као „могући покушај Пекинга да формира нове алијансе у трговинском рату са САД”, преноси амерички „Блумберг”.
„Нема победника у трговинском рату или рату царинама. Протекционизам не води никуда”, написао је Си у ауторском тексту за вијетнамски дневник „Нан Дан” уочи доласка у Ханој. Колико јуче, Си је са председником Вијетнама То Ламом потписао десетине споразума о јачању сарадње, посебно у домену снабдевачких ланаца, известио је Ројтерс.
У међувремену, британска агенција, позивајући се на четири неименована извора, објавила је у недељу да je Кина цивилне државне званичнике у Пекингу ставила у стање „ратне приправности, наложивши да крену у зближавање са државама партнерима широм света, и истовремено откажу одморе, држе мобилне телефоне нон-стоп укључене”.
„Небо неће пасти”, пренели су јуче светски медији оцену Лу Далијанга, званичника Управе царина Кине, након његовог саопштења да је извоз из друге највеће економије света у марту порастао за више од 12 одсто. Кинески суфицит у трговини са Америком, у првом кварталу ове године достигао је иначе 76,6 милијарди долара.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.