Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Не­ма на­прет­ка у об­на­вља­њу при­мир­ја у по­ја­су Га­зе

Ха­мас је од­ба­цио би­ло ка­кав пред­лог да по­ло­жи оруж­је, али су из­во­ри ре­кли да је ми­ли­тант­на гру­па ипак по­ка­за­ла од­ре­ђе­ну флек­си­бил­ност у по­гле­ду то­га ко­ли­ко би та­ла­ца мо­гла да осло­бо­ди у за­ме­ну за па­ле­стин­ске за­тво­ре­ни­ке
Протест подршке Палестинцима одржан је и у Пакистану (Фото/ EPA-EFE/Shahzaib Akber)

Нај­но­ви­ја рун­да пре­го­во­ра у Ка­и­ру о об­на­вља­њу при­мир­ја у Га­зи и осло­ба­ђа­њу изра­ел­ских та­ла­ца за­вр­ше­на је без на­прет­ка, ре­кли су па­ле­стин­ски и еги­пат­ски из­во­ри.

Ха­мас је остао при ста­ву да сва­ки спо­ра­зум мо­ра до­ве­сти до окон­ча­ња ра­та у Га­зи, док изра­ел­ски зва­нич­ни­ци на­во­де да не­ће окон­ча­ти рат у па­ле­стин­ској ен­кла­ви док Ха­мас не бу­де ис­ко­ре­њен, пре­но­си Рој­терс.

Ми­ли­тант­на гру­па је од­ба­ци­ла би­ло ка­кав пред­лог да по­ло­жи оруж­је, али су из­во­ри, упр­кос то­ме, ре­кли да је де­ле­га­ци­ја Ха­ма­са, пред­во­ђе­на ше­фом гру­пе у Га­зи Ха­ли­лом ел Ха­јом, по­ка­за­ла од­ре­ђе­ну флек­си­бил­ност у по­гле­ду то­га ко­ли­ко би та­ла­ца мо­гла да осло­бо­ди у за­ме­ну за па­ле­стин­ске за­тво­ре­ни­ке ко­је др­жи Изра­ел ако при­мир­је бу­де про­ду­же­но. Еги­пат­ски из­вор ре­као је за Рој­терс да би нај­но­ви­ји пред­лог за про­ду­же­ње при­мир­ја омо­гу­ћио да Ха­мас осло­бо­ди ве­ћи број та­ла­ца.

Изра­ел­ски ми­ни­стар Зе­ев Ел­кин, члан без­бед­но­сног ка­би­не­та пре­ми­је­ра Бен­ја­ми­на Не­тан­ја­хуа, ре­као је за Армy Ра­дио да Изра­ел тра­жи осло­ба­ђа­ње око 10 та­ла­ца, у по­ре­ђе­њу са прет­ход­ним зах­те­вом да се осло­бо­ди пет.

Ха­мас је за­тра­жио ви­ше вре­ме­на да од­го­во­ри на нај­но­ви­ји пред­лог, ре­као је еги­пат­ски из­вор.

„Ха­мас не­ма про­бле­ма с тим, али же­ли га­ран­ци­је да ће Изра­ел при­ста­ти да за­поч­не пре­го­во­ре о дру­гој фа­зи спо­ра­зу­ма о пре­ки­ду ва­тре ко­ји ће до­ве­сти до окон­ча­ња ра­та”, ре­као је еги­пат­ски из­вор.

Ли­де­ри две арап­ске зе­мље ко­је су пред­во­ди­ле на­по­ре за по­сре­до­ва­ње у пре­ки­ду ва­тре, еги­пат­ски пред­сед­ник Аб­дел Фа­тах ел Си­си и ка­тар­ски емир ше­ик Та­мим бин Ха­мад ел Та­ни, са­ста­ли су се у не­де­љу у До­хи. Еги­пат­ски из­вор је ре­као да је Си­си по­звао на до­дат­не ме­ђу­на­род­не га­ран­ци­је за спо­ра­зум о при­мир­ју, осим оних ко­је су да­ли Еги­пат и Ка­тар.

Аме­рич­ки пред­сед­ник До­налд Трамп, ко­ји је по­др­жао од­лу­ку Изра­е­ла да на­ста­ви вој­ну кам­па­њу и по­звао па­ле­стин­ско ста­нов­ни­штво Га­зе да на­пу­сти ту те­ри­то­ри­ју, ре­као је про­шле не­де­ље да је по­стиг­нут на­пре­дак у раз­го­во­ри­ма о вра­ћа­њу та­ла­ца.

Ха­мас је осло­бо­дио 33 изра­ел­ска та­о­ца у за­ме­ну за сто­ти­не па­ле­стин­ских за­то­че­ни­ка то­ком ше­сто­не­дељ­не пр­ве фа­зе пре­ки­да ва­тре, ко­ја је по­че­ла у ја­ну­а­ру. Али дру­га фа­за, ко­ја је тре­ба­ло да поч­не по­чет­ком мар­та и до­ве­де до кра­ја ра­та, ни­је по­че­ла, а уме­сто то­га је Изра­ел на­ста­вио на­па­де на Па­ле­стин­це у ен­кла­ви.

От­ка­ко су про­шлог ме­се­ца по­но­во за­по­че­ле вој­ну кам­па­њу, изра­ел­ске сна­ге су уби­ле ви­ше од 1.500 Па­ле­сти­на­ца, од ко­јих су мно­ги ци­ви­ли, и при­сил­но ра­се­ли­ле сто­ти­не хи­ља­да љу­ди, за­у­зев­ши де­ло­ве те­ри­то­ри­је и на­мет­нув­ши пот­пу­ну бло­ка­ду снаб­де­ва­ња чи­та­ве ен­кла­ве. У ме­ђу­вре­ме­ну, 59 изра­ел­ских та­ла­ца оста­ло је у ру­ка­ма ми­ли­та­на­та, а у Изра­е­лу ве­ру­ју да је њих 24 жи­во. Па­ле­стин­ци твр­де да је та­лас изра­ел­ских на­па­да од кра­ха при­мир­ја био ме­ђу нај­смр­то­но­сни­јим и нај­ин­тен­зив­ни­јим у ра­ту, по­га­ђа­ју­ћи ис­цр­пље­но ста­нов­ни­штво у ру­ше­ви­на­ма ен­кла­ве.

Пре­ма на­во­ди­ма Ал Ара­би­је, Сје­ди­ње­не Аме­рич­ке Др­жа­ве су ре­кле Ха­ма­су да ће из­вр­ши­ти при­ти­сак на Изра­ел да уђу у пре­го­во­ре ка­ко би се окон­чао рат.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.