Вучевић: Очекујем нову енергију и оптимизам
Од нове владе очекујем нову енергију, оптимизам, али и ново искуство, поручио је премијер у техничком мандату и председник Српске напредне странке Милош Вучевић. Нагласио је да је кључну реч за формирање нове владе имао мандатар Ђуро Мацут, али и да је и он, као председник СНС-а, заједно са председницом Народне скупштине Аном Брнабић и министром финансија Синишом Малим, учествовао у делу разговора. „Мислим да нам је потребна нова влада, у смислу да је то пут изласка из кризе. Не мислим да је Мацут неискусан, он има велико животно искуство, направио је велику каријеру. Наравно да ће у влади бити и људи из политике, биће нових људи, али и старих у смислу оних који су већ били министри. Очекујем нови оптимизам, али и политичку стабилност”, казао је премијер у техничком мандату.
Одговарајући на питање шта је то што би нова влада и нови премијер требало прво да ураде, Вучевић је казао да је незахвално да он као одлазећи премијер говори шта треба да ради нови премијер. „Имам осећај дозе непријатности, али ако ме буде питао, ја бих му саветовао да проба да успостави друштвени дијалог и да се фокусира на економију не заборављајући образовање као најрањивији део друштва”, додао је Вучевић за ТВ К1.
Председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић сазвала је седницу о избору владе за данас, 15. април са почетком у 10 часова. Пословник о раду парламента предвиђа да мандатар образложи предлог за чланове свог кабинета и изнесе план и програм нове владе. Када мандатар изнесе експозе и предложи састав нове владе пред посланицима, отвара се расправа о кандидату, изнетом програму и кандидатима за чланове владе. По завршетку претреса, односно расправе, председник парламента заказује дан за гласање о програму владе и избору председника и чланова владе. О предлогу мандатара парламент одлучује у целини, тајним гласањем, осим ако се не одлучи да се гласа јавно, а у том случају се гласа прозивком. После избора владе, председник и чланови владе полажу заклетву пред посланицима, чиме почиње да тече мандат новој влади. Како преноси Танјуг, текст заклетве гласи: „Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије.”
Председник Србије Александар Вучић саопштио је 6. априла да је, после саслушаног мишљења представника изборних листа, донео одлуку да за кандидата за председника Владе Републике Србије предложи Народној скупштини професора др Ђуру Мацута. Вучић је истакао да Мацут поседује потребне професионалне и личне квалитете, као и стручност и посвећеност за обављање функције председника владе. Скупштина Србије је 19. марта констатовала оставку премијера Милоша Вучевића, после чега је почео да тече рок од 30 дана за избор нове владе. Вучевић је 28. јануара поднео неопозиву оставку на ту функцију, након што је у Новом Саду дошло до напада на студенте у блокади. Ако до 18. априла у поноћ не буде изабрана нова влада, председник републике је дужан да распусти скупштину и распише изборе који би, према закону, били одржани почетком јуна.
Професор Факултета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду Дејан Вук Станковић, који је предложен за новог министра образовања, изјавио је да се тренутно дешава највећа образовна криза у историји Србије и истакао да она мора брзо да се решава. Станковић је за ТВ Прва рекао да, уколико се брзо постигне договор са универзитетским властима, на чему ће се радити, може и мора да се спаси академска година. „Ми то дугујемо студентима, свим студентима, и онима који желе да уче и онима који су у блокадама и онима који политички нису ангажовани”, истакао је Станковић. Он је навео да су разговори са универзитетским властима у току, али да ће сада бити убрзани. „Немамо много времена, четири и по месеца је прошло, преговори су део целе нове владе и ми ћемо сигурно изаћи са сетом решења како да премостимо кризу. Ми то дугујемо деци”, рекао је Станковић.
Нагласио је да ће се залагати да се све врати у оквире закона. Наводећи да је код средњих и основних школа нешто боља ситуација, Станковић је рекао да ће се проверити веродостојности извештаја према којима се настава одржава у 100 одсто основних и 97 одсто средњих школа. Он је додао да ће извештаји бити проверени јер родитељи тврде да је ситуација на терену другачија. „Сви знају да постоји инспекција, ја нећу допустити да се у погледу просвете, која је један од најважнијих и најосетљивијих сектора, играмо мачке и миша. Постоји инспекцијски надзор, држава попуштати неће”, истакао је Станковић. Навео је да је његов императив трећи захтев свенародног скупа који говори да се морамо вратити у школе и на факултете. Станковић је поручио професорима да спремају планове надокнаде наставе, а студентима у блокади да се врате на факултете.
Рекао је да је мандатар Ђуро Мацут јако одмерен, рационалан и одговоран човек. „Мислим да ћемо радити пуном паром”, рекао је Станковић и додао да су му главни мотиви да прихвати ту функцију били изазов и осећај одговорности. Поручио је да неће никоме да нанесе неправду, да ће саслушати свакога, али да ће се кретати у границама Устава и закона Србије и да неће дозволити да их било ко крши. Он је такође рекао да је нестраначка личност, а да ће вероватно бити члан свенародног покрета.
Захвалност патријарху Порфирију за бригу и љубав о нашој држави и народу
Председник Владе Србије у техничком мандату Милош Вучевић састао се јуче са патријархом српским Порфиријем. „Данас сам имао срдачан разговор са Његовом светошћу патријархом српским Порфиријем. Његовој светости изразио сам захвалност на бризи и љубави према нашој држави и народу”, навео је јуче Вучевић на „Инстаграму”. Вучевић је пожелео да молитвама патријарха наша отаџбина буде Богом спасавана и уједињена на многа и блага лета.
Ко напушта Немањину 11
У новој влади, када је реч о досадашњим министрима, неће бити трећина њених чланова. Осим досадашњег председника Владе Србије Милоша Вучевића, у новом кабинету неће бити потпредседница и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, као ни Александар Вулин, потпредседник владе задужен за праћење стања пројеката из делокруга више министарстава и посебних организација владе у координацији са председником републике, и Александар Мартиновић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде. Међу министрима који нису поново предложени су и министарка правде Маја Поповић, Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Тања Мишчевић, министарка за европске интеграције, Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација, и Дејан Ристић, министар информисања и телекомуникација.
Ђилас: Предложени кандидати су небитни људи, у парламенту ћемо говорити о прелазној влади
Председник Странке слободе и правде (ССП) Драган Ђилас изјавио је данас да избор нове владе мандатара Ђура Мацута „уопште није тема било чега”, а да су предложени кандидати за министре „небитни људи”. Ђилас је за ТВ Н1 оценио да је предлогом нове владе, председник Србије Александар Вучић направио „класичну реконструкцију” кабинета. „То нису министри, то није никаква нова влада нити је последица трагедије у Новом Саду и ових пет месеци протеста. Александар Вучић је направио класичну реконструкцију где је избацио неке министре који су стављени у владу само да би били избачени, да би убацио неке ’но нејм’ људе”, казао је лидер ССП-а, преноси Бета.
Он је најавио да ће посланици ССП-а скупштинску седницу на чијем је дневном реду избор нове владе искористити да „причају о томе шта је ситуација у земљи и шта је решење”. „Решење је прелазна влада, све друго води у пропаст. Нико од опозиционих лидера нема намеру да буде у таквој влади. Прелазна влада не мења власт, већ спречава власт да настави да је злоупотребљава формирајући владу која је прихваћена од свих и која води земљу до слободних избора”, казао је Ђилас.
Брнабићева: На скупу „Не дамо Србију” људи се ослободили страха, крај петомесечног терора
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да скуп „Не дамо Србију” означава крај петомесечног терора и да се осетило да су се људи ослободили страха. „Била сам тамо међу народом, тако да сам видела да сви деле то осећање, зато је била тако позитивна атмосфера. Као да је људима лакнуло, као да им је пао неки камен са срца или неки терет са леђа. Ослободили су се страха, били смо заједно, невероватан број људи, али и атмосфера је била оно што је у ствари најлепше. Људи су били позитивни, били су срећни, били су задовољни”, рекла је Брнабићева за ТВ Пинк, преноси Танјуг. Навела је да су након сабора „блокадери” вређали и физички угрожавали људе који су били на сабору, као и да је у Нишу поломљено стакло на једном од аутобуса који је превозио грађане на скуп. „То је све оно што није Србија, а сабор је био све оно што јесте Србија. Србија није земља насиља, Србија никада није била земља мржње. Србија је у сваком најлепшем смислу те речи домаћинска земља, која је отворена за различита мишљења и за расправе”, истакла је Брнабићева.
Председник Владе Србије у техничком мандату Милош Вучевић изјавио је да је задовољан тродневним скупом „Не дамо Србију” и оценио да је на њему владала позитивна енергија, као и добро расположење и такође оценио да је људима пао камен са срца. „Заиста је тешко издржати шест месеци константног црног бомбардовања, блокада, спречавања кретања, окупљања. Ко год нешто другачије каже, добије одмах етикету да не жали за погинулима на Железничкој станици у Новом Саду, да су му руке крваве. Не може ништа друго да се ради док се не испуне неки захтеви које је немогуће испунити или и ако се испуне и када се испуне, нико неће да каже да су испуњени”, рекао је он. Истакао је да је пет захтева које је на скупу изложио председник Србије Александар Вучић кључно и да су они суштина и разлог зашто је скуп одржан и оценио да ће без њиховог остварења Србија бити угрожена.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.