Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Данас конститутивна седница парламента у Приштини

Албин Курти приморан је да већину покуша да формира са мањинским странкама, а одлучујућа би могла да буде подршка Бошњачке странке
(Фото/ Косово онлајн)

Косовска Митровица – Више од два месеца од редовних парламентарних косовских избора, и мање од месец дана како су објављени званични резултати данас би у Приштини требало да буде конститутивна седница скупштине. Уочи саме седнице и избора новог премијера привремене владе у Приштини, ипак је неизвесно са киме ће досадашњи премијер привремених институција Албин Курти ући у коалициони савез, с обзиром на то да са освојених 48 мандата, од укупно 12 колико броји косовски парламент, нема већину да формира владу. Неопходно му је још 13 мандата како би имао натполовичну већину, али судећи по досадашњим изјавама из другопласираног Демократске партије Косова (ДПК), као и трећепласираног Демократског савеза Косова (ДСК), за њих договор са Куртијем није опција.

Да неће правити савез са Самоопредељењем изјаснио се и Рамуш Харадинај, лидер Алијансе за будућност Косова (АЗБК), хашки осуђеник и својевремено премијер привремене приштинске владе у кратком мандату, који је са својим „саборцем”, односно такође командантом такозване ОВК био у коалицији на фебруарским изборима, Фатмиром Лимајем и његовом Нисмом, извесно је од самог почетка. Још у предизборној кампањи је Хардинај, као и све претходне четири године жестоко ударао на „владавину олигарха”, али је ипак непознаница да ли ће Лимај иступити из савеза у којем је био са Харадинајем и своја три гласа ујединити са Куртијем.

Наиме, он је један од главних претендената за коалициони савез са вођом Самоопредељења, поред мањинских неалбанских заједница које имају десет загарантованих мандата, с тим што ће им се придружити и Ненад Рашић, са једним „намакнутим” мандатом испред политичког субјекта „За слободу, правду и опстанак”. Рашић, министар за повратак и заједнице у оставци, којег је Курти поставио за министра крајем 2022. године, пошто су сви Срби са севера Космета иступили из локалних и централних институција, већ себе види у министарској фотељи, коју ће, додуше само наследити.

Српска листа освојила је девет мандата, с тим што јој је, како су изјављивали представници ове најутицајније српске политичке групације на Косову и Метохији која има подршку званичног Београда, „Курти украо мандат и поклонио га Рашићу”, тако што су за њега гласали и Албанци. Српска листа четврта је партија по броју освојених посланичких места, а од старта је наглашавала да са Куртијем неће улазити ни у какве политичке трансакције.

Професор на Факултету политичких наука у Приштини, Неџмедин Спахиу, за „Политику” каже да је „најизвеснија мањинска влада, јер му опозиционе албанске окрећу леђа”. „Зашто би Демократска партија Косова чинила услугу Куртију кад је у њиховим рукама и правосуђе и тужилаштво, а и скоро све медије држе у шаци. Уосталом, понуда ДПК би значила да Самоопредељење може да рачуна на суноврат, односно на гашење. Демократски савез неће пристати па било шта да им Курти понуди, извесно је само да ће неалбанске мањинске заједнице да му се приклоне, али под одређеним условима”, каже Спахиу.

На наше питање да ли ће Курти попустити пред два мандата Бошњачке партије, која заузврат тражи формирање бошњачке општине у рејону Призрена, Спахиу потврдно одговара. „Да, даће им општину. Мораће да им да, јер ће заузврат добити њихове гласове који су му неопходни” тврди Спахиу, који истиче да „је куповина у политици, исто као и куповина на пијаци или у маркету”. Иначе, на конститутивној треба да буде изабрано председништво скупштине са четири потпредседника, где једно место по косовском уставу, односно на основу изборних резултата, припада Српској листи.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.