Немет: Од суштинског значаја што сви хришћани прослављају Ускрс истог датума
Од суштинског значаја је то што ове године сви хришћани прослављају Ускрс истог датума јер се ове године обележава 1.700 година од одржавања Никејског сабора, казао је јуче Ладислав Немет, кардинал и београдски надбискуп, јуче током читања ускршње посланице. Немет је истакао да одлуке Никејског сабора представљају темељ свих хришћанских заједница.
„Тај сабор је, поред осталог, донео одлуку о јединственом датуму слављења Ускрса, али током историје дошло је до разилажења између западног и источног рачунања времена у црквеним круговима, а кроз векове овај јаз је продубљен још неким људским полуистинама”, рекао је он, пренео је Танјуг.
Према његовим речима, верници се са правом питају због чега се сваке године помера датум прославе најважније хришћанске светковине. „Пуно се разлога може наћи за тумачење зашто се Ускрс не слави истог датума сваке године, а напосле како то да се датуми код источних и западних хришћана много пута не подударају. Већина ових разлога су данас за нас неразумљива образложења, која не утичу на срж ове светковине”, рекао је кардинал Немет. Нагласио је да би заједничка прослава била могућа када би се постигао договор о једном јединственом датуму који би се понављао сваке године истог дана. „Свети отац Фрања је, следећи предлоге Папе Павла ВИ, Ивана Павла ИИ, Бенедикта XВИ, више пута наглашавао да је католичка црква спремна да прихвати сваки заједнички датум за прославу Ускрса, јер важност ове светковине није у датуму, него у њеном садржају”, поручио је Немет. Кардинал је затим цитирао текст апостола Јована у којем се говори да је ускрснуће Исуса Христа велик догађај који не могу да ограниче ни време, нити простор. Према његовим речима, једном реализовано ускрснуће не спутава конкретан датум, јер је датум прославе важан само за људе да би се сетили чудесних божјих дела.
„Без сећања и славља Ускрса ми бисмо били само обична интересна група, невладина организација, светска корпорација. Једанпут Ускрс, увек Ускрс. Ускрс је од тада стварност присутна свугде где се људи воле и практикују љубав једни према другима. Ускрс је тамо где се и у тами греха и слабости јавља трачак наде, оптимизма и снаге за промене”, рекао је Немет. Поручио је да је Ускрс видљив у напорима сваког друштва у намери да створи услове праведног саживота где ће се поштовати достојанство сваке особе, темељна права сваког човека.
Немет је нагласио да Католичка црква вековима налаже да се борба за правду и учествовање у преображају света у потпуности указују као саставни део проповедања јеванђеља.
„Ова борба, међутим, не води се ни оружјем, ни дроновима, нити компјутерским вирусима или средствима масовног застрашивања или дезинформацијом. Ова је борба у самом центру човека, у срцу сваког од нас. Ова борба се у хришћанској традицији зове обраћење. Оно заиста значи окренути се у другом смеру, променити мишљење, усмерити се натраг или повратити се”, рекао је он. Обраћење је, указао је, главни задатак свих хришћана, и то увек наново, са потпуним предањем и пожртвовано.
„Сви ми морамо преиспитати своје деловање, своје мисли, свој начин говора”, рекао је Немет. Додао је да је неопходно да се сви упитају да ли својим речима, наступом у јавности, у породици и на радним местима шире мир и љубав ускрслог Исуса Христа или шире раздор, лаж и превару и тако доприносе физичкој смрти Исуса.
Исус је, напоменуо је Немет, показао људима да добром вољом и истрајношћу могу увек да граде боље друштво, бољу црквену заједницу, бољи живот за све. „Свим хришћанима и људима добре воље желим благословљене ускршње празнике. Христос васкрсе”, поручио је Немет.
Дијалогом са рационалним аргументима може се доћи до решења свих проблема
Кардинал и београдски надбискуп Ладислав Немет изјавио је јуче да се кроз дијалог у којем се користе рационални аргументи уместо осећаја може доћи до решења свих великих проблема. Одговарајући на питање новинара каква је његова порука српском друштву у овом тренутку, Немет је рекао да сматра да проблеми у Србији нису толико велики да се не би могли решити и истакао да свако ко жели да остане да живи у нашој прелепој земљи треба да ради на постизању договора и друштвеног мира.
„Мислим да су стране које не разговарају и даље далеко, али да су им тачке интереса све ближе. Зато мислим да смо на добром путу, а задатак хришћана је не само да се моле већ и да раде на томе да прођу ове напетости у нашем друштву, да шире мир око себе”, рекао је Немет. Наводећи да је председник Србије Александар Вучић током обраћања на свенародном сабору говорио о поштовању Устава, а да је један од главних захтева студената који протестују поштовање Устава, Немет је рекао да је то огроман корак напред да се стварно седне за сто и да се разговара и додао да је Србија на прекретници.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.