Француска узвраћа, протерује 12 алжирских дипломатских званичника
Француска протерује 12 алжирских дипломатских званичника, саопштено је данас из француског председништва у сред раста тензија између Париза и Алжира.
Овај потез уследио је пошто је Алжир јуче одлучио да протера 12 француских државних службеника, пише у саопштењу.
"Француска ће наставити симетрично са протеривањем дванест званичника који раде у алжирској конзуларној и дипломатској мрежи у Француској", пише у саопштењу.
Такође је опозван француски амбасадор у Алжиру назад на консултације, додаје се у саопштењу.
Алжирско министарство спољних послова јуче је саопштило да је протеривање француских државних службеника одговор на хапшење алжирског конзуларног службеника у Француској, у оквиру истраге у једном случају киднаповања.
Француско тужилаштво против тероризма саопштило је у петак да је покренуло судски поступак против три мушкараца, од којих један ради у једном од алжирских конзулата у Француској, пренео је Франс прес. Ти мушкарци алжирског порекла су у притвору, а осумњичени су за злочиначко терористичко удруживање.
Алжирске власти су окривиле француског министра унутрашњих послова Бруноа Ретајоа да је у "потпуности одговоран за поновно оживљавање тензија између две земље".
Шеф француске дипломатије Жан-Ноел Баро је рекао да Ретајо нема никакве везе с тим, истичуćи независност француског правосудног система.
"Правосуђе је независно. Ово је правни процес који траје месецима и нема никакве везе са (дипломатским) дијалогом који смо поново покренули у марту са властима Алжира", додао је шеф француске дипломатије.
Баро је додао да жели да задржи контакт са Алжиром и позвао власти да преиспитају своју одлуку.
Нови развој ситуације у супротности је са прошлонедељном најавом Бароа о "новој фази" у односима између Париза и Алжира, после састанка са колегом Ахмедом Атафом и председником Алжира Абделмаџидом Тебуном.
Пре тога су председници Француске и Алжира, Емануел Макрон и Тебун најавили крај кризе.
Билатерална криза велике тежине између Алжира и његове бивше колонијалне силе (1830-1962) почела је у лето 2024. године када је Макрон дао пуну подршку плану аутономије под мароканским суверенитетом за Западну Сахару, на који су 50 година полагали сепаратисти Полисарио, које подржава Алжир.
Алжир је одмах повукао свог амбасадора из Париза.
Напетост између две земље порасла је током јесени после хапшења француско-алжирског писца Буалема Сансала у Алжиру због изјава које се сматрају "нападом на територијални интегритет". Тензије су додатно повећане почетком године пошто је Париз затражио протеривање неких алжирских инфлуенсера, што је Алжир осудио.
Од краја рата за независност Алжира, Француска и Алжир одржавају истовремено блиске и сложене односе. Те две земље имају јаке економске везе, добру сарадњу обавештајних служби, али болну колонијалну прошлост. У Француској живи и велика алжирска заједница.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.