Трчање са псима у природи – за здравље и добру кондицију
Програм „Трчи љубав – Фантастичних 10” одржан је на Кошутњаку. Овај јавни час трчања са псима, који је био бесплатан, окупио је минуле недеље бројне заљубљенике у трчање, природу и псе. Догађај је организовало Удружење „Трчање са псом” једино овакве врсте у Србији.
Циљ њиховог деловања јесте промовисање здравог и активног животног стила, боравак у природи и одговорно власништво.
–Тренинг је био посвећен свима који желе више мира у кући са хиперактивним псима и више радости у животу уз трчање са псом. Када пас има вишак енергије, то није проблем већ потенцијал, само многи то не знају да искористе и онда долази до проблема у понашању. Тренинг на земљи, у шуми, без стреса и уз мирисе који обилују у природном окружењу, најздравији је канал да се енергија ослободи на природан начин. У пару је лакше. Зато трчимо заједно, због здравља, љубави и баланса. Трчало се овај пут на Кошутњаку, на стазама од пет и десет километара и надамо се да је то послужило као ветар у леђа тркачима да наставе да воде активан стил живота. Оне који нису стигли да дођу, желимо да мотивишемо да почну или наставе да трче са својим псом, да долазе у природу, јер су ту одговори на многе свакодневне заврзламе. Мир и најбоља забава налазе се изван градске вреве – истакла је Анђелка Попадић, председница удружења „Трчање са псом”.
Посебну вредност догађају дало је присуство чланова Горске службе спасавања Србије. Они су пружали подршку на стази и поделили кључне савете о безбедности у планинским условима.
–Када се прича о боравку у природи, посебно о трчању, важно је говорити и о безбедности, а то значи и праћење маркације и слушање природе. У шуми човек може лако да се изгуби ако скрене с пута, а онда и да се повреди, јер маркације постоје с разлогом – истакли су организатори.
Уколико до проблема у природи и неприступачном терену дође, важно је да човек зна коме може да се обратити за помоћ и како да поступити у датом тренутку.
–На trail теренима, најчешће повреде су уганућа и ишчашења, а могу се догодити и људима и псима. Ове повреде су углавном безазлене, али ми приступамо са пуно пажње. Најчешће имобилишемо повреду и ограничимо покрет повређене регије. Тако смањујемо ризик да се тркачи додатно повреде приликом транспорта. Треба узети у обзир да су тркачи људи различитих генерација, здравственог стања, психичке и физичке спремности. У складу с тим механизми повређивања и врсте повреда могу бити разни. Било да је у питању обично угануће, прелом или нека врста шока, ми смо обучени да што ефикасније збринемо повређеног тркача и транспортујемо га до Хитне помоћи. Припрема тела, добра кондиција и ослушкивање сопственог организма су кључни за безбедно кретање. Такође, важно је познавати терен, пратити маркације и не прецењивати сопствене границе – објаснили су из Горске службе спасавања Србије.
На догађају је поред бројних тркача са псима, подршку дало и Удружење „Пријатељска шапа” из Новог Сада, које се бави „Пет терапијом” - терапијом за децу уз асистенцију терапијских паса. Ова терапија помаже деци са сметњама у развоју. Терапија има велике резултате јер подстиче развој и надоградњу постојећих вештина код малишана. Осим третмана са децом са сметњама у развоју, пси су укључени и у групне активности у вртићима и школама. На тај начин деца се упознају са потребама паса, и начином на који се према псу опходимо.
Догађај „Трчи љубав – Фантастичних 10” још једном је потврдио колико заједнички боравак у природи може допринети здрављу, међусобном разумевању и бољој повезаности између човека и пса.
–Љубав према животу, кретању и природи била је покретачка снага ове иницијативе, јер кад„ трчиш љубав” све је лакше – поручили су домаћини ове смотре. Њихива препорука је да се за овакву врсту трчања користи шума на Кошутњаку, као прстонички драгуљ, а затим Авала и Вршачке планине као идеална дестинација за лагани, али и озбиљнији тренинг. За тркаче који се спремају за трке које су захтевне, Гудурички врх може да буде сјајна тачка за припрему, збиг тога што нема велике гужве, а пејзажи плене.
У случају незгоде на неприступачним теренима сви учесници се могу обратити Горској служби спасавања, позивом на број телефона 062/ 464 – 646 која преко својих локалних станица брзо реагује и пружа помоћ.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.