Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

У земљама Западног Балкана забележен највећи пад илегалних прелазака миграната у ЕУ

(Фото МУП)

БРИСЕЛ - Стопа илегалних прелазака европских граница у прва три месеца ове године опала је за 30 одсто у односу на 2024. годину, а највећи пад - од 64 одсто - забележен је на рутама које пролазе кроз Србију, Црну Гору, Албанију и Северну Македонију. Пад је примећен на свим главним миграторним рутама које воде у Европу, навела је у саопштењу гранична Европска агенција за граничну и обласку стражу, Фронтекс, а то је за скоро 33.600 мање долазака у прва три месеца ове године.

''Док на обрасце миграције утиче мешавина фактора који се крећу од временских прилика до сукоба, чини се да подаци указују на наставак тренда опадања који је забележен 2024. године, када је број нерегуларних граничних прелаза у Европи опао за 38 одсто у поређењу са претходном годином'', рекла је Џудит Сандерленд из Хјуман рајтс воча.

Ова организација је међу групама за људска права које тврде да тактике одвраћања и затварање граница ЕУ стављају мигранте у позицију да крену према Европи ризичнијим путевима, укључујући преко Средоземног мора, преноси „Гардијан”.

Истовремено, ЕУ је склопила неколико споразума о мигрантима са земљама ван Европе, као што су Либија и Тунис, где су документоване праксе попут физичког и сексуалног насиља.

''Суштина је да, уколико је смањење долазака последица мера одвраћања ЕУ, те мере су сасвим јасно праćене кршењем људских права, у чему је ЕУ зато саучесник”, рекла је Сандерленд. Европски центар за уставна и људска права (ЕЧХР) је поднео две тужбе Међународном кривичном суду у вези са третманом миграната и избеглица у региону централног Медитерана, преноси Танјуг.

Међународна организација за миграције (ИОМ) саопштила је да подаци указују на пораст броја случајева пресретања чамаца који покушавају да доплове из неких северноафричких земаља, као што су Либија и Тунис, што је можда делимично допринело опадању броја долазака у Европу.

У прва три месеца ове године, најмање 555 људи је изгубило живот покушавајуćи да пређу Средоземно море или Атлантик да би стигли до Европе, а више од 3.500 живота је изгубљено прошле године на овим рутама, показују подаци ИОМ-а.

''Настављамо да се залажемо за политике које омогућавају сигурније, регуларне канале миграције који могу послужити као сигурнија алтернатива нерегуларној миграцији”, рекао је потпарол ове организације.

Према саопштењу Уницефа објављеном данас, око 3.500 деце је умрло или нестало у централном Медитерану док су покушавали да стигну до Италије у последњих 10 година.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.