„Њујорк тајмс”: Мелонијева је једна од ретких европских лидера које Трамп воли
Италијанска премијерка Ђорђа Мелони је једна од ретких европских лидера које Доналд Трамп воли, пише Њујорк тајмс, дан након састанка председнице Владе Италије и америчког председника у Белој кући.
За међународне лидере, посета Белој кући ових дана представља непредвидив подухват који носи ризик да их председник Трамп "осрамоти", или још горе, изгрди, наводи лист. За премијерку Италије Ђорђу Мелони, састанак у четвртак у Овалној канцеларији протекао је глатко, а Трамп ју је покрио хиперболичним похвалама и јасно јој ставио до знања да му се свиђа, стоји у коментару.
Напомиње се да су Трамп и потпредседник САД Џеј Ди Венс јасно истакли током ручка у кабинету и састанка у Овалној канцеларији, намера је да се конзервативне и националистичке позиције Мелони учине моделом за остатак Европе.
Лист је описује састанак италијанске премијерка у Овалном кабинету, као "удобан", без захтева који би могли да изазову напетост, као што се десило са украјинским председником Володимиром Зеленским.
Али осим пријатељских шала против имиграције и заједничког оптимизма да ће Европска унија и Сједињене Државе постићи трговински споразум, ниједан лидер није указао да су постигли значајан напредак у преговорима о царинама и другим питањима.
"Не журимо", цитира „Њујорк тајмс” америчког лидера.
Мелони је била први европски лидер који је посетио Белу кућу откако је Трамп увео, а затим делимично паузирао свеобухватне царине против Европске уније.
Састанак је одбацио све преостале сумње у специјалне односе између два лидера, али је остало нејасно шта би тај однос могао донети Италији и Европи, оцењује лист.
Лоренцо Кастелани, политиколог са универзитета Луис Гвидо Карли у Риму истакао је да је Мелони "третирана као савезник првог ранга", додајући да је то необично за Италију, која није војна или економска сила.
"Постала је де факто посредник. Али конкретно, ништа није донела кући", додао је он.
Трговинска политика европских земаља се води колективно кроз Европску унију, а Мелони је јасно ставила до знања да не може да тражи договор у име блока.
Стога је можда њено највеће достигнуће то што је Трамп прихватио њен позив да у "скорој будућности" посети Рим, где се очекује да ће се састати са европским званичницима.
Ако се то догоди, то би могло помоћи да учврсти њену позицију као канала између Европе и Сједињених Америчких Држава. За сада, међутим, како је навела Мелони, Трамп није понудио никакве гаранције да ће се састати са европским званичницима.
Током јавног дела састанка, Мелони је настојала да се повеже са Трампом због заједничке аверзије према идеологији коју су сматрали "пробуђеном", као и према политикама разноликости, једнакости и инклузије, наводи „Њујорк тајмс”.
Она се такође обавезала да ће повећати увоз америчког природног гаса и ојачати војну потрошњу, и одбацила питање о Трамповом омаловажавању Европе као "паразита" који живи од Сједињених Америчких Држава.
"Да ли сте то икада рекли?" упитала је председника.
"Он то никада није рекао", цитира лист изјаву италијанске премијерке.
Истовремено, Мелонијева није, како су се неки плашили, окренула леђа Европи. Она је подржала свој став о Украјини, рекавши да су "агресори руски председник Владимир Путин и Русија".
И изгледала је одлучна да искористи Трампове симпатије за промовисање дијалога између Сједињених Америчких Држава и Европске уније уопште, истиче лист.
Трамп је имао "помирљивији тон према Европској унији", напомињући да му је "Европа веома важна", преноси Танјуг.
Али у исто време, чак и док је седео поред Мелонијеве, коју је назвао пријатељицом, наставио је да хвали царине, на које је Италија посебно рањива, и потврдио намеру да силом наметне своје услове трговинским партнерима, наглашава се у коментару „Њујорк тајмса”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.