Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заражени крпељи на једанаест локација

Ови ектопаразити могу да изазову лајмску болест, али и друга обољења код човека. – Бројност крпеља била је висока већ крајем фебруара, а у априлу и мају је пик њихове пролећне активности
(Фото Д. Јевремовић)

Боравак у природи има много предности, али може да донесе и непријатности. Једна од њих је убод крпеља, посебно ако је заражен. У овом периоду њихова бројност је повећана јер су април и мај месеци када се они паре, али оно што забрињава јесте да је све више њих заражено бактеријом која изазива лајмску болест. Према истраживањима Завода за биоциде и медицинску екологију урађеним у марту и априлу, бактерије борелије бургдорфери (Borrelia burgdorferi), која може да изазове ово обољење, има на 11 локација у граду – Авала, Липовичка шума, Космај, Ада Циганлија, парк Ушће, КБЦ „Бежанијска коса”, СЦ „Сурчин”, Звездарска шума, Зелено брдо, Бојчинска шума и Степин гај.

– Присуство бактерије није констатовано једино у узорцима крпеља из наутичког села „Бисер” у Бољевцима и у парку Шумице – истичу из Завода за биоциде и медицинску екологију и напомињу да и ове године настављају систематско праћење присуства крпеља на територији града.

– Поред борелије бургдорфери, која је изазивач лајмске болести, ми пратимо и друге бактерије које крпељи могу да преносе, укључујући и бактерије рода Rickettsia, Babesia, Еhrlichia, Аnaplasma и Coxiella као вирусе крпељног енцефалитиса. Анализе се изводе молекуларним методама које омогућавају прецизно и брзо откривање ових патогена – кажу у Заводу и наглашавају да грађани могу да донесу крпеље на анализу и добију резултате у року 24 сата.

И у случају сумње на касне фазе лајмске болести код пацијента, могуће је у Заводу за биоциде урадити испитивање.

– Наш савет грађанима је да после боравка у природи обавезно прегледају тело и да крпеља изваде искључиво механичким путем, без коришћења иритирајућих супстанци (сапуна, уља, ацетона, алкохола…) У случају убода крпеља одмах се треба обратити лекару – препоручују у Заводу.

Да би се предупредио убод овог ектопаразита, било би пожељно у току боравка у природи користити репеленте, али и избегавати задржавање у угроженим подручјима. Потребно је заштитити се одећом и обућом – чарапе навући преко панталона, врат покрити марамом, а косу качкетом и шеширом, носити одећу светлих боја да би се крпељ што лакше уочио, али и израђену од глатке тканине за коју он не може да се ухвати. Обавезно је детаљно преконтролисати кућне љубимце. После повратка из природе потребно је обавезно прегледати цело тело и истуширати се са доста шампона јер крпељ „лута” по телу пре убода. Због тога је и могуће скинути га са коже туширањем док се не „закачи”. У преношењу и расејавању крпеља из природе кућни љубимци могу имати велики допринос па је неопходно спровести и њихову заштиту. Потребно је адекватно одржавање дворишних површина у личном власништву.

У случају убода, крпеља треба скинути пинцетом без употребе разних хемијских средстава. Некада се саветовало да се крпељ уврне супротно од кретања казаљке на сату и извуче, али сада стручњаци препоручују да се он ухвати што ближе кожи и лагано равно повлачи ка себи како би му се извукла и глава. У случају да се крпељ у потпуности извуче с места убода, потребно је пратити тај део тела неколико дана. Ако се појави црвенило које се концентрично шири око места убода, обавезно се јавити надлежној здравственој установи. Извађеног крпеља требало би ставити у неку мању посудицу, попут оних за испитивање урина, насути мало воде, затворити посуду и однети је на анализу.

Бројност крпеља била је висока у њиховим стаништима на територији Београда већ крајем фебруара. Киша која ових дана пада може мало успорити њихову активност. Али, са сунчаним и топлијим временом она ће се појачати. Крпељи су најактивнији у току пролећа – пик пролећне активности се, зависно од временских прилика, очекује у току априла и маја, до јуна и у другом делу године од краја августа до октобра.

Женке могу увећати тело и сто пута

Крпељи су ектопаразити који се хране искључиво крвљу дивљих и домаћих кичмењака (сисара, птица, гмизаваца и водоземаца). Распрострањени су широм света. И мужјаци и женке хране се крвљу домаћина. Мужјаци крпеља хране се са прекидима и величина им се незнатно мења због великог штита на леђима који ограничава њихов раст током храњења. Код појединих врста иксодидних крпеља (тврди крпељи, односно крпељи са штитом), женке у току сисања крви могу увећати своје тело и до сто пута.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.