Према Трамповом плану Украјина би овако изгледала после рата
Администрација америчког председника Доналда Трампа предложила је мировни план за Украјину који укључује промену статуса Крима и „замрзавање територијалних граница" на тренутним линијама фронта.
Иако детаљи плана још нису потпуно јасни, коментари америчког потпредседника Џеј Ди Венса о замрзавању тренутних линија раздвајања упућују на могућност да би значајан део украјинских територија могао бити формално препуштен Русији.
Украјински председник Володимир Зеленски нагласио је да украјински устав јасно дефинисан и да је Крим саставни део Украјине. Међутим, Трамп је одговорио Зеленском критикама тврдећи да он отежава постизање мира.
Трампова администрација упозорила је да ће се повући из преговора ако Москва и Кијев ускоро не постигну договор. САД предлаже споразум који се према свему судећи свиђа Москви, али га Кијев за сада одбацује.
План предвиђа да Украјина одустане од чланства у НАТО-у, ублажавање санкција Русији и прихватање да је Крим под руском контролом. Трамп тврди да Украјина формално не би морала да мења свој устав како би признала губитак Крима, међутим остаје нејасно да ли ће и Русија на то да пристане.
Олга Оликер из Међународне кризне групе каже да би предложени споразум могао да заустави руске нападе на нова подручја, али да би примирје значило задржавање контроле над већ окупираним територијима.
Кремљ је објавио да је за прекид непријатељстава потребно да се Украјина потпуно повуче из територија које је Русија уврстила у свој правни систем. Међутим није јасно да ли предложени споразум обавезује Украјину на такав потез.
Потпредседник Венс каже да ће се "нове линије повући близу тренутних линија фронта", док Трамп сам поручује да "Крим остаје у Русији", наглашавајући да то сви "већ дуго знају".
Иако је Зеленски више пута јавно одбацио идеју о предаји Крима, неки други украјински челници, попут градоначелника Кијева Виталија Кличка, сматрају да би за "привремени мир" компромис могао бити могућ, иако је неправедан. Такво решење могло би да значи привремено одустајање од територија, али готово је сигурно да Кијев никада неће правно признати отимачину било којег дела своје територије.
Ако САД прекине подршку Украјини, није јасно хоће ли то значити само крај дипломатског ангажмана или и престанак војне помоћи.
Андреја Кендал Тејлор, бивша америчка обавештајна радница, упозорава за Њузвик да ће Украјина наставити борбу и без америчке помоћи, иако би то било пуно теже. Украјина се већ сада све више ослања на властите снаге и европске савезнике.
Бивши дипломат Михаел Кимејџ истиче да Немачка убрзано повећава улагања за одбрану, деломично и због тога да би надокнадила потенцијални одлазак САД из украјинског ратног сукоба. Ипак, напомиње да ће за такву транзицију требати времена којег Украјина има све мање.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.