Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Цене хране у већим градовима не прате раст зарада

Домаћинства највише новца троше на храну и пиће, али су трошкови становања и комуналије већи од континуираног раста плата и пензија, показује статистика
(Фото/ Пиксабеј)

У 2024. години просечни месечни приходи у новцу и у натури по домаћинству, (сва домаћинства) износили су 97.705 динара, а издаци за личну потрошњу домаћинстава (сва домаћинства) износили су 98.165 динара. У односу на 2023. годину, просечни месечни приходи у новцу и у натури виши су за 11,1 одсто, и издаци за личну потрошњу домаћинстава такође су виши за 11,2 процента, номинално, показују подаци Републичког завода за статистику (РЗС) објављени у извештају „Приходи у новцу и у натури и лична потрошња домаћинстава за 2024. годину”.

РЗС наводи да највећи удео у приходима сва домаћинства имају из редовног радног односа–53,4 одсто, док пензије чине 30,6 одсто. Од пољопривреде, лова и риболова грађани имају 3,9 одсто. С друге стране, највећи удео у личној потрошњи чине издаци за храну и безалкохолна пића –36,6 одсто илити 35.919 динара од просечне зараде, док се за становање, воду, струју, гас и остала горива просечно месечно потроши 16,3 одсто или 16.027 динара.

Београђани за ресторане и хотеле у просеку месечно дају 4.629 динара, за храну и безалкохолна пића 37.170 динара, а за образовање издвајају само 1.428 динара. С друге стране, знатно мање новца за алкохол и дуван дају људи у београдском региону, просечно 3.722 динара у поређењу са грађанима у западној Србији, који троше 5.029 динара, односно у јужној и источној Србији, где у просеку искеширају 4.729 динара.

Годинама грађани највише новца троше на храну и пиће, али ове године су трошкови становања и комуналије већи од континуираног раста плата и пензија. Исто тако, цене хране у већим градовима не прате раст зарада.

Од укупног броја домаћинстава предвиђених за анкетирање у 2024. години (8.856 за Републику Србију), анкетирано је 6.227 домаћинстава (70 одсто).

Приходи домаћинстава у натури на име зарада обухватају храну, одећу, обућу, плаћене рачуне домаћинству за струју, телефон, регистрацију, бензин и др. од стране послодавца. Натурална потрошња обухвата вредност производа из сопствене производње домаћинстава утрошених за личну потрошњу (храна, пиће, дрво за огрев…).

Последњи подаци показују да просечне овогодишње фебруарске нето плате запослених у јавном сектору у Србији су према подацима Републичког завода за статистику износиле 108.210 динара и веће су од плата радника ван јавног сектора, чији је фебруарски нето просек 101.669 динара. Убедљиво најмањи просек – 53.967 динара забележен је код предузетника и запослених код њих. Међу запосленима у јавном сектору највећи просек остварила је државна администрација – 123.637 динара, а најмањи локална администрација – 90.932 динара. Када је реч о јавним предузећима, просек у државним предузећима износио је 115.408, а у локалним 97.207 динара.

Програмери су и даље најплаћеније занимање у Србији, пошто је њихова просечна фебруарска нето плата према подацима Републичког завода за статистику износила 288.617 динара, док су просечне плате запослених у производњи кокса и деривата нафте као и радника у експлоатацији сирове нафте и гаса, које су у јануару биле веће од програмерских, у фебруару знатно смањене и биле мање од просека програмера.

Тако су просечне плате запослених у производњи кокса и деривата нафте са јануарских 332.994 динара смањење на 179.394 динара, а радника у експлоатацији сирове нафте и гаса са 297.143 динара на 155.864. Када је реч о највећим примањима, просек већи од 200.000 динара забележен је и у делатности научно истраживање и развој – 203.079 динара и у ваздушном саобраћају – 225.994 динара.

Са најнижим примањима су запослени у осталим услужним делатностима са просеком од 57.916 динара, припремању и послуживању хране и пића, 59.639 динара, затим у поправци рачунара и предмета за личну и употребу у домаћинству, 63.050 динара, те преради дрвета, производа од дрвета, плуте, сламе и прућа, осим намештаја, са просеком од 62.137 динара, показују подаци РСЗ-а.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Kalimero (prvi)
Zarade rastu brže nego cene hrane. A još da nema ovih blokadera...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.