Јоаникије: Страдање Срба у „Бљеску” је велики потрес за цели српски народ
ОКУЧАНИ – Митрополит црногорско-приморски Јоаникије служио је данас литургију у Храму Светог великомученика Димитрија у Окучанима, где је одржан помен српским жртвама страдалим у војно-полицијској акцији „Бљесак”, поручивши да је страдање Срба у Западној Славонији био ужасан потрес за цели српски народ.
"Многи су побијени на праговима својих домова, изгнани са својих огњишта на којима су мирно живели вековима. Кроз страдање идемо ка светлости васкрсења Христовога", рекао је владика Јоаникије.
Митрополит је истакао да се у светлости васкрсења Христовог на све гледа другачије са надом.
"Гледамо са обновљеном снагом и утехом, јер, јесмо много страдали у нашој историји. Било је много невиног страдања, али и страдања због наших грехова. Некада страдамо подобно Христу и тако потврђујемо да смо хришћани – потпуно невини као што су многа пострадала деца у Јасеновцу, Сиску, Јастребарском", навео је митрополит Јоаникије.
Истакао је важност разумевања, слоге и љубави.
"Нека Бог да спокој онима који су побијени, а свима нама међусобне љубави, слоге, да помажемо и разумемо једни друге, а не осуђујемо, да увек будемо спремни да превазиђемо међусобне неспоразуме", рекао је Јоаникије, који је и архиепископ Цетињски.
Подсетивши да је велики број Срба прогнан из ових крајева, митрополит је рекао да је након сваког страдања важно прибрати се.
"Није то лако, али, наш је народ јуначан и жилав, па се брзо прибере и почне да ради, ствара и крене опет путем Божијим", рекао је Јоаникије.
Светој литургији и помену присуствовали су и председник Српског народног већа, Борис Милошевић и председник Самосталне демократске српске странке (СДС С) Милорад Пуповац.
Из Западне Славоније је 1. маја пре 30 година почела хрватска злочиначка акција "Бљесак" у којој је за само 36 сати протерано 15.000 Срба, а убијено 283, међу којима 12 деце, подаци су Документационо-информативног центра Веритас.
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије допутовао је у Бањалуку где се данас састао са председником Републике Српске Милорадом Додиком, а поподне ће отворити округли сто "Страдални пут од Везировог до Зиданог моста", поводом 80 година од епопеје колоне 15.000 бораца и народа из Црне Горе, преноси Танјуг.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.