Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Обновљен део Светосавског платоа

Беле камене плоче блеснуле су на сунцу, постојећа стабла спакована су у нише, постављене су степенице, покошен је травњак између порте храма и Катанићеве улице, остао је да се заврши део иза мале цркве
Фо­то Д. Му­чи­ба­бић

Део платоа између Храма Светог Саве, мале цркве и Парохијског дома проходан је за пешаке после скоро годину дана од како је настављено сређивање простора, друга фаза, око највеће српске богомоље које траје од 2020. Беле камене плоче блеснуле су на сунцу, постојећа стабла спакована су у нише, постављене су степенице, косио се травњак између порте храма и Катанићеве улице, багери и мајстори украјали су плоче ближе Парохијском дому, а остао је да се заврши део иза мале цркве. Већ сада је јасно да реконструкција платоа и парка до Булевара ослобођења неће бити окончана до краја године како је то најављено маја 2024.
– Још две године потрајаће радови – каже један од мајстора кога смо затекли на градилишту Светосавског платоа, од 2021. године културног добра – просторно културно-историјске целине.

Он се сређује према пројекту архитеката академика Бранислава Митровића и Дејана Миљковића које је пре пет година директно ангажовала црква. Њихово идејно решење за реконструкцију Светосавског платоа предвиђа да са његове леве стране наспрам здања Народне библиотеке буде шума са дечјим игралиштем, а између ње и библиотеке централна пешачка стаза, која ће отворити нове визуре на храм. Испред њега биће више места за вернике него до сада. Постојећа фонтана биће уклоњена, а нова у дужини од 100 метара неће бити класичан водоскок. Обновом те врачарске локације која се дуже од века планира, пројектује и препројектује, предвиђена је и градња новог објекта – зграде патријаршије у наставку постојећег Парохијског дома уз Крушедолску улицу. 
Овакво решење аутора Митровића и Миљковића изазвало је негодовање дела јавности. Тако су, на пример, њихове колеге окупљене око Асоцијације српских архитеката упутиле писмо бројним институцијама попут Синода Српске православне цркве и председника Србије са предлогом да се одустане од реализације пројекта „шуме”. Јер, он је, како су навели, непримерен простору испред храма и претворио би духовно седиште у профани простор градског парка, дубоко деградирајући његов историјски, симболички и друштвени значај. И житељи Врачара негодовали су, плашећи се да ће остати без парка, односно постојећег зеленила и дрвећа, а многи од њих и данас се питају зашто се уништавају, поплочавају и бетонирају зелене површине и делови престонице претварају у топлотна острва.  
Градски званичници у неколико наврата уверавали су да ниједно дрво неће бити посечено и да ће после обнове на Светосавском платоу бити више стабала.
 

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранислав Станојловић
То је врло драго овоме рођеном Врачарцу пре много деценија крштеном у малој цркви и проглашеном једним од утемељача Храма Светог Саве граматом патријарха Германа!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.