Недеља, 22.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Цвијановићева у Савету безбедности УН: Шмитови декрети не воде кохезивнијој БиХ, него поларизују друштво

Жељка Цвијановић у Савету безбедности УН ( Фото / Председништво БиХ /Срна)

ЊУЈОРК – Српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је данас да резултат многобројних декрета које је високи представник Кристијан Шмит наметнуо у БиХ није „кохезивнија” БиХ, него ''дубоко поларизовано друштво које тешко може опстати уз страно уплитање таквог вида и интензитета''.

Говорећи на редовној полугодишњој седници о ситуацији у БиХ у Савету безбедности УН, она је рекла да осуђивање поступака Републике Српске без претходног бављења Шмитовим „противправним интервенцијама” није само погрешно, него и пристрасно, са опасним импликацијама, јавља Срна.

Током обраћања, она је истакла да се обраћа у Уставом БиХ дефинисамо својству српског члана Председништва, иако председава трочланим Председништвом БиХ. Она је оценила да Дејтонски споразум није био савршено решење, али да јесте представљао одважан дипломатски чин који је успоставио равнотежу између три народа и два ентитета у оквиру једне државе.

''Тај споразум је био, и данас је, правно обавезујући међународни уговор, уписан у анале овог савета'', рекла је Цвијановић, додајући да је Анексом десет споразума дефинисан мандат високог рпедставника. Навела је да је Дејтон успоставио децентрализован систем заснован на консензусу, са циљем да се некој од страна не дозволи да доминира над осталима.

 ''Ипак, данас сведочимо нарушавању те равнотеже због неодговорног уплитања страних фактора, како у виду поступака различитих високих представника, тако и у виду деловања страних судија у Уставном суду БиХ'', рекла је она и додала да је Шмита на ту функију изабрао самопроглашени Савет за спровођење мира.

Истакла је да Дејтонским споразумом високом представнику није дато овлашћење да доноси законе, суспендује уставе, кривично гони изабране званичнике и политичке странке или влада декретима.

''Шмит делује на основу такозваних бонских овлашћења, која нису садржана ни у једном правно обавезујућем међународном инструменту.

Неки тврде да је довољно што је ПИК „обавестио” Савет о свом избору, те да потврда није неопходна. Међутим, да је гласање на Савету сматрано непотребним, Анексом десет никада не би ни било тражено, навела је Цвијановић.

 Она је навела да је Шмит декретима, према њеним речима , противправно наметнуо једнострано суспендовање Устава како би ''наметнуо владу по сопственом нахођењу''.

 ''Изменио је Изборни закон заобилазећи демократске парламентарне процедуре. То, такође, није није испровоцирала Република Српска. Продужио је мандат Централној изборној комисији без поступка пред надлежним законодавним телом.

Изменио је Кривични закон са циљем инкриминисања непоштовања декрета које је лично он донео. Обуставио је финансирање демократски изабраних политичких странака у Републици Српској из буџета, чиме је поништио политичку вољу огромне већине њених бирача'', навела је она.

Додала је да је због тога Народна скупштина РС усвојила законе да би заштитила своја права утврђена дејтонским оквиром.

Рекла је да РС остаје опредељена за суверенитет и територијални интегритет БиХ како је то дефинисано Дејтонским спопразумом. ''Када је реч о мандату високог представника, залажемо се за враћање на правни темељ из Анекса 10 и за припрему затварања ОХР-а.

Одбацујемо једностране одлуке којима се преправља мировни споразум, криминализује политичка дебата, прогоне политички неистомишљеници путем инструментализованог правосуђа, дискриминишу политичке странке и заобилази воља бирача'', навела је Цвијановић. Она је додала да следећи логчини корак у БиХ треба да буде ''правно ресетовање'', како би се, према њеним речима, спречила ескалација и будуће кризе.

Позвала је Савет безбедности да закаже формално гласање о потврди Кристијана Шмита. ''Уколико он не може добити подршку, дозволите нама да пронађемо другог кандидата који може и који ће бити именован у складу са Анексом десет'', рекла је она и позвала СБ да затражи независну оцену усклађености такозваних „бонских овлашћења” са Анексом десет и Повељом УН.

Позвала је и да се подстакну сви релевантни актери у БиХ на на дијалог са циљем спречавања даљих криза и ради поновног успостављања функционалног управљања.

 Она је подсетила да је Дејтонски споразум ''окончао разарајући рат и поставио темељ уставног поретка'' БиХ. ''Потребно је да заједнички осигурамо да се будућност БиХ не пише декретима, него правом'', рекла је Цвијановић, преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.