За 698 килограма говеђег меса нема документације о пореклу
У ванредном надзору у кругу објекта за клање и складиштење меса „ПД Агро-сточар”, у власништву фирме Камендол, у Александровцу, општина Жабари, инспекција је пронашла око 3,5 тоне споредних производа животињског порекла који нису били адекватно складиштени, саопштило је Министарство пољопривреде и навело да је наложено да се ови производи збрину на прописан начин одвожењем у овлашћену кафилерију.
– У току контроле линије клања и хлађења, затечено је 698 килограма говеђег меса за које није постојала пратећа документација о пореклу. Месо је искључено из промета и наложено је његово безбедно уништење. С обзиром на процењени ризик, а у циљу заштите здравља потрошача, објекту је привремено забрањено обављање делатности клања и расецања све док не буду отклоњени недостаци – наводе надлежни. У саопштењу послатом медијима наводи се да је надзор спроведен у понедељак 5. маја, према дојави коју је примио министар пољопривреде Драган Гламочић. Контролом је утврђено и да систем за одвођење отпадних вода није у потпуности технички уређен, што је могло да доведе до неконтролисаног одлива у околину.
Како би биле предузете све законске мере, на терену су и службе Министарства унутрашњих послова, као и инспекција за заштиту животне средине. Министарство пољопривреде наглашава да је циљ оваквих контрола заштита безбедности хране и очување поверења потрошача, као и пружање подршке прометницима хране да у потпуности ускладе своје пословање са важећим прописима.
Два дана пре ове акције инспекција Управе за ветерину је, због спречавања уношења болести слинавка и шап, спровела и контролу на пијацама и тржницама на којима се продаје храна животињског порекла. Из промета је повучено и биће уништено 942 килограма месних производа, 833 килограма млечних производа, 295 килограма хране за животиње и 57 килограма рибе и рибљих прерађевина, саопштило је Министарство пољопривреде.
Како је саопштено, надзор је урађен по налогу ресорног министарства у циљу заштите здравља становништва, као и да спречи могући пренос ове веома заразне болести преко хране, али и и како би био сузбијен промет намирница које су нелегално увезене без потребне контроле. Повучени производи били су без прописане документације, нису имали декларације на српском језику, а у највећем броју случајева утврђено је да потичу из нерегистрованих објеката у Мађарској. Најављено је и да ће се овакви надзори наставити у свим управним окрузима Србије.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.