Oвих дана најбројнији речни комарци
Кишно и топло време, као и висок водостај река услови су који у потпуности одговарају речним комарцима и они су тренутно и најбројнији. Због њих ових дана у једном третману интервенише и више од тридесет екипа „Градске чистоће”.
– За комарце рода едес (Aedes), односно речне комарце, карактеристично је да женке полажу јаја на влажно земљиште у подручјима која су склона плављењу као што су разливи уз реке Дунав и Саву. Обилне и честе падавине какве смо имали у марту условиле су пораст водостаја ове две реке и изливање воде у околне разливе, што је утицало на почетак њиховог развића. Бројност ових комараца је тренутно највећа у приобалним деловима општина Нови Београд, Палилула, Земун, Гроцка, Чукарица, Сурчин и Обреновац – кажу у Сектору за екологију и управљање животном средином „Градске чистоће”.
Ови комарци нису, како напомињу, вектори изазивача заразних болести, изузев што су непријатни. Прилично су агресивни, улећу у очи, убадају у току целог дана и њихови убоди могу бити болни и код осетљивијих особа изазвати отоке који се брзо повлаче. Осим речних, тренутно су у малом броју присутни и кућни комарци (Culex pipiens) али се повећање њихове бројности очекује.
– У Београду се дужи низ година региструју врсте комараца које могу бити преносиоци денга вируса и чикунгуња вируса, али до сада нису регистровани узрочници ових обољења у комарцима нити има заражених комараца. Вирус грознице Западног Нила од 2013. године региструје се у комарцима из рода кулекс, и за сада нема заражених комараца – истичу у сектору.
До сада је спроведено неколико акција сузбијања у зонама града где је мониторинг комараца показао повећану бројност.
– У наредном периоду у складу са временским параметрима планиране су велике акције сузбијања одраслих комараца које ће у неколико дана покрити велику површину града. Ради спровођења епидемиолошко-санитарних мера и спречавања појаве високе бројности комараца, а самим тим и спречавања појаве и ширења заразних болести које комарци преносе може се у наредном периоду заједно са Комисијом за надзор над сузбијањем штетних организама из Института за пестициде и заштиту животне средине разматрати могућност авионског третмана. Тај третман ће се применити уколико број комараца буде у великом порасту – наглашавају у овом предузећу.
У време пуног месеца нападају и до 500 одсто више
Комарци не налазе случајно своје домаћине. Они реагују на топлоту изнад људи док спавају и то на раздаљини од 25 до 35 метара. Посебно их привлаче они људи који производе више угљен-диоксида и млечне киселине, а установљено је да 50 одсто и више убода добију они који се више окрећу приликом спавања. Важи мишљење да више нападају људе са нултом крвном групом, као и да неке врсте комараца више реагују на тамну боју гардеробе.
Да није све до човека, говори и податак да комарци нападају и до 500 посто више у време пуног месеца, а све убоде наноси женка комарца јер се она храни крвљу. Она у себе може да унесе три пута већу количину крви од сопствене тежине.
Данас акција сузбијања
„Чистоћа” ће данас, уколико временски услови дозволе, наставити акцију сузбијања комараца уређајима са земље од 17.30 часова. Третманом ће бити обухваћени следећи локалитети: Ада Хуја, Парадајз острво уз Вишњицу до Беле стене, потез од Пупиновог до Панчевачког моста, насип од Панчевачког моста ка Црвенки, Јојкићев дунавац, Црвенка, гробље Мали збег, БСК Борча, канали уз Визељ и пут Стара Борча – Црвенка, насип Црвенка, насип од Панчевачког моста ка Малом рају, Мали рај, Азилантски центар и Катин канал, Оповачки дунавац, насеља Врбовски, Бесни фок, Широка греда, језеро Велико блато, Себеш овчански, Ковилово, Јабучки и Глогоњски рит, насеља Борча, Котеж, Попова бара, Овча, пут за Овчу, Борча преток, Мали збег, Партизански блок, Падинска скела, улице Грге Андријановића и Саве Ковачевића, Блок „Браћа Марић”, Ботаничка башта, Професорска колонија, Хаџипоповац, Лион, Вуков споменик и Зелено брдо.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.