Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Грчка објавила крај насиљу на универзитетима

Искључивање насилника са факултета, строга контрола уласка и дуго обећавано ангажовање полиције у кампусима су мере које уводи влада
Студенти и они који се тако представљају често су били у сукобу са полицијом (Фото/ EPA-EFE/Orestis Panagiotou)

Од нашег дописника

Атина – Грчка више неће толерисати безакоње и насиље на државним универзитетима које је последњих дана, после жестоких сукоба у Солуну и Атини, узнемирило јавност и потврдило да у високошколским установама коначно мора да се заведе ред. Објављено је десет нових мера које треба да осигурају и убрзају строго дисциплинско и кривично реаговање на појаве насиља на универзитетима, да до краја године обезбеде и контролу уласка искључиво уз идентификациона академска документа. Обавеза сваког универзитета је да формира дисциплински савет који у случају кршења законских норми мора брзо да дејствује и аутоматски на две године ускрати студентски статус лицима против којих се води поступак због кривичних дела насиља и угрожавања живота чланова универзитетске заједнице, наношења материјалне штете универзитету. Они који буду осуђени аутоматски ће се искључивати из академских редова. Нове мере које је ректорима универзитета предочила министарка образовања Софија Закараки предвиђају да се насиље на универзитетима по тежини изједначи са кривичном одговорношћу за спортско и домаће насиље и убрзано процесуира, да се одреде строге санкције за организоване инциденте насиља. Такође, у случају доказаног наношења материјалне штете имовини универзитета виновници ће морати да плате реципрочну казну, с тим што ће у случају неиспуњена ове обавезе случај бити предат пореској инспекцији.

Предлог мера предвиђа и административне санкције за ректоре и професоре који не испуњавају своје обавезе поштовања законских рокова, од којих је један и да у року од два месеца универзитети морају да разраде планове безбедности и установе унутрашња правила. Важна одлука је и да ће се коначно комплетирати и ангажовати такозвана универзитетска полиција, која треба да осигура безбедност на високошколским установама јер, како је на састанку са ректорима рекла минисарка Захараки, „безакоње мора да нестане, више неће бити никакве толеранције према насиљу на универзитетима”.

Подсетимо, обавеза заштите безбедности универзитета била је једно од обећања владе Киријакоса Мицотакиса после избора још 2021, када је и објављено да се у те сврхе формира универзитетска полиција. То је наишло на одобравање јавности која је била уморна од сцена блокада универзитета, неконтролисаног боравка у кампусу нарко-дилера, али и сумњивих антисистемских групација. Још тада је речено да ће улазак на факултете бити могућ само уз идентификациона документа, да ће свака академска установа направити свој план безбедности. Међутим, од тога није било ништа до сада. Групе насилника су настављале да туку професоре и студенте, да уништавају имовину, спречавају нормално одвијање наставе, а анархистичке групације да на територији кампуса некажњено имају своје прибежиште. Протоком времена идеја о универзитетској полицији „сударила” се са координисаном акцијом дела академских, студентских и синдикалних кругова који су изашли на улице приказујући ову замисао као ауторитаризам и контролу и изражавајући забринутост због могуће ерозије академских слобода и аутономије универзитета. Иза свега углавном су стајале левичарске студентске фракције и радикалне анархистичке групе које су насиљем наметале своја правила и тако обезбеђивала склониште за своја окупљања и акције. Тако је 2023. укинута специјална универзитетска полиција, док је око 1.000 њених припадника пребачено у редове редовне полиције.

Онда су уследили најновији нереди, дивљање и насиље на Универзитету „Аристотел” у Солуну, што је био знак да ситуација измиче контроли. У болници је завршио студент кога је група изгредника дивљачки напала зато што је хтео да заштити професора Правног факултета. Напали су и радницу кафетерије зато што је покушала да спречи лепљење плаката. Савет факултета је осудио ове догађаје наводећи да „иза њих стоје организоване групе које својим илегалним радњама покушавају да наметну образац понашања који је претња академским слободама, слободи говора и функционисању демократских институција”.

Универзитет је апеловао на академску заједницу да осуди овакве појаве и нагласио потребу за интервенцијом државе како би се коначно решио проблем насиља. Ситуација је постала толико напета и озбиљна да је Мицотакис сазвао хитно заседање кабинета и најавио „нулту толеранцију”, наглашавајући да ће полиција бити на првој линији борбе у враћању универзитетских институција студентима и професорима и спречавању сваког насиља јер „универзитети морају бити место знања, а не уточиште насилничким групама”. Након инцидената у Солуну и Атини, где су маскирани нападачи запалили возила у близини универзитетског кампуса, спроведене су полицијске рације, ухапшено је више лица.

Подсетимо, тек 2019. укинут је закон о академском азилу који је раније спречавао да полиција без дозволе улази у универзитетски кампус. Полиција је после тога добила овлашћење да интервенише у случајевима насиља, али, очигледно, све ово није било довољно да се измени ситуација која је деценијама била ван контроле и која је насиље и безакоње на грчким универзитетима учинила великим друштвеним и политичким проблемом које нове најављене мере коначно треба да реше.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Саша
Изгледа да сви уче од нас, више од нас самих.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.