Миливојевић: Приоритет ЕУ проширење на Западни Балкан, са Србијом ће морати да се разговара
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић оценио је данас да је проширење на простор Западног Балкана тренутно приоритет Европске уније и ће са Србијом морати да се разговара тако да не очекује да би одлазак председника Александра Вучића у Москву могао да има озбиљнијих последица по земљу и њено руководство.
Он је додао да је на одлазак председника Србије Александра Вучића у Москву било примедби у званичном Бриселу и Лондону, али, како је приметио, није било примедби од стране Вашингтона.
"И да Вучић није био у Москви, тражили би да уведемо санкције Русији и критеријум би важио. Према томе, ја не знам које санкције могу да уведу, пошто су деблокирали прву траншу Плана раста, што показује политичку вољу да се не антагонизира Србија... То су деблокирали после повратка Марте Кос и најаве доласка (Антонија) Коште и Каје Калас", рекао је Миливојевић за Танјуг.
На питање зашто се у ЕУ "дигло толико прашине" око Вучићевог одласка у Москву, Миливојевић је рекао да се прашина диже због тренутног политичког контекста у Европи, али, како је навео, треба разликовати мишљења појединих држава чланица од онога што је мишљење администрације у Бриселу.
"Када погледате геополитички интерес и стратешки интерес за проширењем, регион је у првом плану поново, а не источна политика, без обзира на обећања Украјини. Није логично да држава која је у ратном стању...буде примљена пре, него неко ко је кандидат годинама", рекао је Миливојевић за Танјуг.
Он је навео да Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија - све представљају један пакет који се не може распетљати без Србије, а да буде безбедносно и геополитички позитивно на дужи рок.
На питање да ли је могуће решавати комплексне регионалне проблеме без председника Вучића, Миливојевић је одговорио да није могуће и навео да ће европски званичници и даље наставити да долазе у Београд, јер, како је оценио, овде не виде алтернативу власти СНС-а.
Миливојевић је оценио да би једина санкција од капиталног значаја према Србији могла да буде прекид преговора о приступању, али да то, како каже, није могуће, јер је потребан консензус свих 27 држава чланица.
"Политика проширења је у искључивој надлежности Савета и по уставу, по Лисабонском уговору, мора да буде апсолутни консензус. Политика проширења је тема број један. Према томе, ако би се ишло на Савет - сада нема консензуса, не само због Словачке и Мађарске, него и Француске, Италије, Грчке, Кипра, значи нема шансе за консензусом", рекао је Миливојевић.
Он је указао да би санкционисање Србије било могуће само у оквиру онога што је у надлежности Европске Комисије и да оно може да се тиче неких програма, пројеката...
Кад је реч о појединачним санкцијама, у односу на председника Вучића, Миливојевић је навео да би оне могле да изгледају тако што он не би био позиван на састанке, скупове, али, како каже, онда нема разговора у региону, па сматра да се то неће десити.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.