Понедељак, 16.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Књига о историји „Београдске индустрије пива”

„Београдска индустрија пива” – БИП била је једна од највећих фабрика пиварске индустрије на простору бивше СФРЈ и касније држава које су настале њеним распадом. О историји овог индустријског гиганта говори се у књизи „Био једном један БИП” Ненада Лукића. Промоција овог дела биће уприличена 15. маја у 18 часова, у Музеју науке и технике.

О књизи ће са аутором говорити Ада Влајић, виша кустоскиња Музеја науке и технике, и Драган Јовановић, инжењер пољопривреде и технолог БИП-а. Модератор је Лидија Јакшић.

Публикација у издању Музеја науке и технике, уз богату архивску и фото-документациону грађу, прати развој фабрике од оснивања, преко интеграција са другим предузећима, модернизације погона, привредних трансформација, органа управљања, радника, синдикалних организација, генералних директора, награда, производа кроз историју, друштвених активности, до гашења највеће српске пиваре.

Може се рећи да је историја БИП-а историја једног индустријског гиганта који је био добар пример развоја, модернизације и успона пиварства у СФРЈ, али са друге стране касније и пример пропасти многих фирми у постјугословенском времену на територији данашње  Србије, након такозваног рата за југословенско наслеђе 1991–1995. године.

Осим основне намене производње пива и безалкохолних пића, БИП је оставио и траг у тадашњој популарној култури и многим другим сферама живота. Захваљујући овом штиву, биће приказан пример тадашњег начина пословања, интеграција и дезинтеграција предузећа, као и многи други подаци и занимљивости који су читалачкој публици већином непознати.

Идеја аутора Лукића била је да уз научну методологију приближи БИП широкој читалачкој публици. С обзиром на то да је изворна грађа за овај период била разнородна и није систематизована, и углавном се односи на, за читаоца, мање битне финансијске послове и податке, није било могуће обухватање сваког замишљеног сегмента. Најстарија грађа која се налази о пивари је у врло лошем стању, новије готово да нема, а данас је тешко доћи до ње. Међутим, то није био проблем да аутор кроз пригодан текст и обиље фото-документационог материјала прикаже једног пиварског гиганта. Публикација је објављена уз подршку Министарства културе.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бивши дописник Политике
Па Кренова пивара у Чачку, када је цео град мирисао на хмељ. Од чега се сада прави пиво, нико тачно не зна.
Бранислав Станојловић
А Бајлони, Вајферт...?
Igor
steta za nasu privredu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.