Америчке обавештајне службе смањују број агената
Трампова „гвоздена метла” закуцала је и на врата моћних шпијунских служби. Нова администрација планира да значајно скреше број запослених у Централној обавештајној агенцији (ЦИА), али и осталим америчким тајним службама, сазнаје „Вашингтон пост”, позивајући се на званичнике који су упознати са овим плановима.
Законодавци на Капитол хилу су већ обавештени да америчка влада планира да у ЦИА у наредних неколико година смањи за око 1.200 број запослених, али још неколико хиљада из других делова америчке обавештајне заједнице, укључујући Националну обавештајну агенцију, која надгледа рад 18 тајних служби.
За сада се не зна тачно који делови најпознатије тајне агенције ће бити погођени кадровским резовима. ЦИА никада није јавно саопштила тачан број запослених, мада се према процурелим подацима из 2013. сазнало да их има од 22.000 на платном списку. Ово смањење обавештајног апарата у Ленглију долази у тренутку када је директор ЦИА Џон Ретклиф обећао да ће ресурсе агенције усмерити на Кину и на картеле који шверцују фентанил и друге синтетичке дроге у Сједињене Америчке Државе.
ЦИА је за 1. мај преко више друштвених мрежа емитовала два видео-прилога у високој продукцији на мандаринском језику у којем се кинески грађани на јавним функцијама позивају да поделе осетљиве информације са америчком обавештајном службом. У једном од кратких играних филмова приказан је високи члан КП Кине који се жали да је због борбе за моћ у партији забринут за безбедност своје породице након чега се одлучује да телефоном контактира ЦИА. Само у првом дану ове пропагандне прилоге у режији Ленглија на „Јутјубу” и „Иксу” је погледало пет милиона људи.
„Објавили смо два видеа на мандаринском језику који су усмерени на регрутовање кинеских званичника. Један од наших примарних циљева је сакупљање обавештајних података преко регрутовања извора који ће нам помоћи да украдемо тајне”, поручио је Ретклиф за „Фокс њуз”.
ЦИА је одбила да коментарише детаље планираног смањења броја запослених. Портпарол ЦИА је у саопштењу упућеном преко електронске поште изјавио да директор агенције Џон Ретклиф, брзо предузима мере како би осигурао да запослени у ЦИА одговарају на захтеве који се односе на приоритете националне безбедности администрације: „Ови потези су део холистичке стратегије која ће обновити енергију агенцији и боље позиционирати ЦИА да испуни своју мисију.”
Да ситуација у најпознатијој обавештајној агенцији неће бити више иста сазнало се из интерног дописа који је Ретклиф упутио запосленима 31. марта, а који је пренео „Њујорк пост”: „Деценијама ЦИА није познавала ништа осим раста, али године раста буџета и ресурса су иза нас. У будућности ћете бити део мање, елитније и ефикасније радне снаге.”
Остале обавештајне агенције, које су за разлику од ЦИА, на буџету Министарства одбране, желе да смање за осам одсто број запослених у складу са циљем Пентагона. Како се сазнаје, за сада нису планирана велика отпуштања. Редуковање броја запослених спроводиће се смањеним пријемом нових службеника и агената у радни однос, превременим пензионисањем и давањем отпремнина онима који хоће да раскину уговор.
На састанку кабинета у Белој кући средином прошле недеље директорка Националне обавештајне службе Тулси Габард похвалила се да је њена канцеларија сада за „25 одсто мања и практичнија данас него када је ушла на врата” средином фебруара. На саслушању за потврду у Сенату у јануару, Габардова је рекла да подржава смањење броја запослених у Канцеларији директора националне обавештајне службе која надгледа рад обавештајних агенција земље.
Критичари сматрају да ће смањење броја запослених у ЦИА и другим агенцијама представљати претњу националној безбедности. „Ова велика и непромишљена акција смањења броја искусних обавештајних службеника које спроводи Трампова администрација несумњиво ће поткопати нашу способност да откријемо и одговоримо на претње, што ће Америку чинити мање безбедном”, рекао је сенатор Марк Р. Ворнер из Вирџиније, водећи демократа у Обавештајном одбору Сената.
Садашњи и бивши амерички званичници такође упозоравају на контраобавештајни ризик, напомињући да хиљаде потенцијално незадовољних обавештајних службеника без посла представљају погодну мету за регрутовање за шпијунске службе супротстављених земаља. Русија и Кина су недавно наложиле својим обавештајним службама да појачају покушаје регрутовања америчких радника у националној безбедности, циљајући на оне који су отпуштени или сматрају да би ускоро могли бити отпуштени, упозорио је Си-Ен-Ен, позивајући се на процене америчких обавештајних служби.
Прошлог месеца, Национални центар за контраобавештајне и безбедносне послове (NDNI) који координира програме за спречавање страних шпијуна, упозорио је да стране обавештајне организације, посебно у Кини, циљају садашње и бивше америчке запослене на мрежи, нудећи послове представљајући се као консултантске фирме, корпоративни „ловци на главе” и тинк-тенкови.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.