Трамп тражи од произвођача лекова да добровољно снизе цене у Америци
ВАШИНГТОН – Амерички председник Доналд Трамп данас је потписао уредбу којом се од произвођача лекова тражи да добровољно смање цене кључних лекова у Сједињеним Америчких Државама. Међутим, у наредби се не наводе никаква очигледна законска овлашћења према којима се налажу ниже цене, пренео је Њујорк тајмс.
У одлуци се такође наводи да ćе администрација размотрити предузимање регулаторних мера или увоз лекова из других земаља, ако их се произвођачи лекова не придржавају.
Оваква одлука сматра се неком врстом победе за фармацеутску индустрију, јер се припремала за одлуке које би биле много штетније по њене интересе.
Трамп је у недељу увече у објави на мрежи Трут Соушл рекао да ће изједначити цене лекова у Америци са ценама у сличним земљама, према моделу цена „најповлашћеније нације” („Мост Фејворит Нејшн“), коју је Трампова администрација безуспешно покушала да уведе крајем 2020. године, али су је осујетили савезни судови, а потом је укинуо претходни амерички председник Џозеф Бајден 2021. године.
Након Трампове одлуке фармацеутске акције порасле су данас ујутро. Претходно је амерички председник најавио извршну наредбу о смањењу цена лекова на рецепт на ниво који плаćају друге земље са високим приходима, по ценама које су, како је проценио, 30 до 80 одсто мање него у Сједињеним Америчким Државама, пренео је Ројтерс.
Произвођачи лекова очекивали су да ће наредба бити примењена на широк спектар лекова, поред оних који су тренутно предмет преговора према Закону о смањењу инфлације бившег америчког председника Џозефа Бајдена. Због тог закона, служба здравственог осигурања, Медикер, преговарала је о ценама за десет лекова, а те цене би требало да буду успостављене следеćе године, док би касније ове године требало да се преговара о ценама још неких лекова.
Трамп је у објави на друштвеној мрежи навео да се „свет годинама пита зашто су лекови на рецепт и фармацеутски производи у САД толико виших цена него у било којој другој земљи, понекад пет до десет пута скупљи од истог лека који је произвела иста компанија у потпуно истој лабораторији или погону”, преноси Танјуг.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.