Одржана Национална онколошка конференција
Трећа Национална онколошка конференција (НОК 2025) у организацији Клинике за Онкологију УКЦ Ниш одржана је ових дана и окупила је водеће стручњаке из области онкологије како би се разменила најновија сазнања и искуства у лечењу малигних обољења. Ове године области које су у фокусу биле су: карцином дојке, дигестивна онкологија, карцином плућа, меланом и уролошки малигнитети.
-Циљ је био да поделимо искуства о лековима који су постали доступни прошле године увођењем на листу лекова, али и да говоримо о свим новинама које су се десиле у протеклих годину дана и публиковане на великим светским конгресима, као и да направимо неке даље кораке и видимо шта су то наши приоритети у наредним годинама. Наравно, поред превенције на којој морамо радити важно нам је да знамо које су нам иновативне терапије у фокусу за које се морамо борити - рекла је доц. др сци. мед. Ана Цветановић, из Клиничког центра Ниш.
Други дан конференције био је посвећен карциному плућа. Овај карцином представља водећи узрок смртности од свих малигнитета како у свету, тако и у Србији, док број оболелих расте сваке године. Од карцинома плућа у Србији према последњим подацима Института за јавно здравље Др Милан Јовановић Батут за 2023. годину оболи готово 7.000, а умре преко 5.000 особа. То практично значи да у Србији дневно 13 особа изгуби битку са овом тешком болешћу.
СЦЛЦ (ситноћелијски карцином плућа) представља агресивну форму карцинома плућа тежи је за лечење.
-Двадесетак одсто карцинома плућа чини агресивни, микроцелуларни карцином плућа и отрилике свака пета особа која оболи од карцинома плућа имаће микроцелуларни карцином плућа. Деведесет два посто пацијената су већ у метастатском стадијуму у моменту дијагнозе. Нажалост у Србији овај тип тумора није покривен имунотерапијом, и даље овај карцином плућа лечимо само хемиотерапијом - истакла је др Марина Цекић, из Клинике за пулмологију УКЦ Ниш.
Захваљујући напорима државе, крајем 2023. године дошло је до проширења позитивне листе РФЗО, а том приликом велика пажња је посвећена сегменту карцинома плућа.
-Област карцинома плућа је једна од области онкологије која најбрже напредује са све више нових лекова. Чињеница је да смо током претходне године, захваљујући Републичком фонду за здравствено осигурање, добили могућност да имамо доста нових иновативних лекова који су сада на позитивној листи. То се махом односи на пацијенте са неситноћелијским карциномом плућа. Увек наравно може и боље, највећи проблем је што нам једна група пацијената није још увек добила иновативну терапију, то су пре свега пацијенти са микроцелуларним карциномом плућа и сквамоцелуларним карцином плућа. Те две групе пацијената и даље немају могућности да се лече према светским протоколима - изјавила је доц. др Милица Контић Јовановић, из Клинике за пулмологију УКЦС.
Трећа Национална онколошка конференција, „НОК 2025“, са преко три стотине учесника и четрдесет предавача пружила је изванредну платформу за размену знања, чиме се значајно доприноси унапређењу онколошке праксе и здравствених услуга у Србији.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.