Среда, 18.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Земаљска путешествија Благоја Поповића

Са световним именом Јустин Поповић (1894 – 1979) као архимандрит Манастира Ћелије, и рођени Врањанац, оставио је за собом више од 20.000 страница својих промишљања из области филозофије, а највише о Фјодору Достојевском
Родна кућа Јустина Поповића у Врању (Фото Википедија)

Врање – Када је рођени Благојев брат Стојадин страдао након што је испао из воза, Поповић ће као ђак деветоразредне београдске Богословије у себи донети одлуку „да се посвети Богу, да буде ближи њему и своме брату“. Свештеничка Породица Поповић на југ Србије у село Жапско, надомак Врања  доселиће се из Тетова. Отац Спиридон и мајка Анастасија, биће против да се њихов син замонаши.

Посвећен темељним вредностима српског православља и патриотизма, на почетку Првог светског рата je мобилисан у „Ђачку чету“ при Војној болници у Нишу. Са свештенством, као посвећеник вери, a са само двадесет година проћи ће албанску голготу не одустајући од намере до постане монах. Митрополит Димитрије у Скадру даће му световно име Јустин. Са собом носи и не оустаје ни у најтежим тренуцима од читања дела Фјодора Михајловича Достојевског, чији ће тумач остати до краја живота.

„Био је жељан посвећењу Богу и тумачењу вечних истина преко Достојевског и целокупне правословне догматике коју је предавао на фкултету у Београду. Није му сметало путовање. Бунио се против лењости и неспремности за духовно усавршавање“, забележио је потписник ових редова речи Владете Јеротића, када је боравио у Врању у оквиру „Борине недеље“ средином седамдесетих година.

Из Грчке, преко Барија, Лондона Јустин ће стићи и до моћне Духовне академије у Петрограду 1916.године. Политичка Превирања у Царској Русији, примораће га да невољно поново пређе у Лондон где на Оксфорду студира теологију. Издржава се сам, одбијајући стипендију Владе Енглеске.

„Реч је о инпресивној биографији о  којој данашњи млади Врањанци готово да ништа не знају. Што је најгоре, мало ко и жели да нешто сазна о свецу из нашег краја. Његове књиге ретко ко узима на читање у врањској библиотеци, а ради се о изузетно вредним делима за опште образовање. Омладина Јустинова која ради при Епархији врањској морала би да буде активнија како би смо успели да у данашње време Јустиново дело учинимо ближим и популарнијим“, каже за „Политику“ учитељица Славица Петковић, и сама поштовалац дела овог свеца.

Због Јустинових веза са  владиком Николајем Велимировићем, као и контаката са Југословенском војском у отаџбини коју је предоводио Драгољуб Михаиловић, након ослобођења Врања у Другом светском рату наћиће се на удару комуниста. Кућа у Баба Златиној улици у непосредном комшилуку родне куће писца Борисава Станковића, у којој су живели Поповићи после ослобођења 1945. је срушена.

„Реновирана је кућа у којој  је данас Православни центар са именом свеца. Обновљена је његова радна соба, где се окупљају људи који изражавају поштовање према делу Јустина Поповића“, кажу у Епархији врањској. Сваке године овде се на благовести одржавају свечаности у славу свеца из Врања.

„Верујем да ће се временом подићи ниво поштовања дела које нам је оставио Ава Јустин. Сасвим сигурно је да то неће и не сме бити заборављено. Не смемо се овога свеца сећати само на дан његовог упокојења, већ нам треба континуитет како би многе његове поруке које су и данас актуелне, постављали у контекст нашег времена у Србији“, бележимо речи Оље Савић Стојановић из Београда,коју затичемо испред Јустинове куће, где како каже „редовно долази увек када се задеси у свом родном крају“. Отац Јустин, упокојио се дан после свог рођендана  на празник Благовести седмог априла 1979. године у Манастиру Ћелије. Почетком маја 2010. године канонизован је у ред светитеља СПЦ, као Преподобни Јустин Ћелијски.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.