Познати регрути на снимању „Ужичке републике”
Ужице – Први пут пред јавношћу, пола века након снимања чувеног филма, сада је изложба „Како се снимао филм ’Ужичка република’” отворена у Народном музеју у Ужицу, са аутентичним црнобелим фотографијама сцена, филмским плакатима у колору, илустрацијама, записима... Посвећена је сећању на у рату слободну Ужичку републику, којом се филм бави, као и актуелном обележавању осам деценија од победе над фашизмом.
Та поставка о једном од најзначајнијих остварења југословенске ратне кинематографије настала је захваљујући њеном аутору Милану Симићу, београдском новинару и фотографу. Пре пола века он је као војник био ангажован у прес-центру филма и фотографисао многе тренутке са снимања, начинивши тако драгоцену визуелну хронику настанка „Ужичке републике”. Симићев објектив уједно је забележио и дух колективног ангажовања из тог времена где су се преплитали филм и војска, уметност и друштвена мисија.
У садашње доба, након 50 година, Милан Симић је сачувао ове фотосе и плакате, те од њих у сарадњи са стручњацима ужичког музеја приредио занимљиву изложбу. Тако су емоције о војничким данима омогућиле да оживе сећања на снимање „Ужичке републике”.
Изложба подсећа да је филм „Ужичка република” у режији Жике Митровића (преминулог пре две деценије) сниман у ужичком крају од јесени 1973. до касног лета 1974. у продукцији куће „Инекс филм”, а премијерно приказан 1975. године. Представљао је један од најамбициознијих филмских подухвата посвећених народноослободилачкој борби. Кључну подршку добио је од државе и ЈНА, у складу са културном и идеолошком климом СФРЈ.
По одлуци тадашњег савезног секретара за народну одбрану генерала Николе Љубичића, млади регрути са искуством и интересовањем за филмску уметност били су, као део продукцијске екипе филма, прекомандовани из других гарнизона да војни рок служе у Ужицу. Међу њима су се нашли и касније познати редитељи Горан Марковић, Дејан Караклајић, Драгомир Зупанц и Андрија Ђукић, глумци Аљоша Вучковић, Марко Николић и Миле Рупчић, а у прес-центру филма илустратор Душан Петричић, новинар Сергеј Милетић, те фотограф и новинар Милан Симић, који је из гарнизона у Петровцу на Млави распоређен у Ужице. Они су годину свог војног рока провели у граду на Ђетињи (од годину и по колико се служило).
Милан Симић и данас памти појединости тог снимања.
– Било је аналогно време, па су се дешавале технолошке тешкоће. Кад се нешто сними чекали бисмо да лабораторија развије па да видимо како изгледа. Сад у новој технологији одмах видимо шта је снимљено, и тонски и сликовно. Мој посао био је да пратим снимање филма и што је могуће више то публикујем у новинама. Били смо толико агилни да смо друге филмове „угушили” – сећа се аутор изложбе за „Политику” (у којој је некад радио), додајући:
– Цела филмска екипа имала је 140 људи, од чега око 40 глумаца, а учествовало је око 3.500 војника. Кључни човек за финансирање филма (за који се знало да ће бити веома скуп) био је директор „Интерекспорта” Александар Чизмић, иначе Ужичанин, а за ангажовање војске генерал Никола Љубичић, такође Ужичанин. На овој поставци изложени су оригинални плакати филма (12 их је), оригиналне фотографије које су ишле у сет за биоскопе, позадинске сцене са сета (у црнобелој техници), Петричићеве карикатуре и друго.
Остаће упамћено да је филм „Ужичка република” настајао у реалним условима, на аутентичним локацијама у западној Србији, уз снажну логистичку подршку ЈНА. Масовне сцене снимане су са хиљадама учесника. А млади војници, поред задужења у филму, изводили су пиротехничке ефекте, каскадерске задатке, али и радили на уређењу околних села: посадили пола милиона садница дрвећа, копали канале, обнављали школе, путеве, домове културе... Тако је продукција филма оставила видљив траг и ван филмске траке, наводи се на изложби коју је у ужичком музеју могуће погледати до 5. јуна.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.