Суботички водовод у пројекту Светске банке
Суботица – Светска банка одабрала је Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација” из Суботице међу 15 водоводних предузећа западног Балкана која ће учествовати у иновативном пројекту техничке подршке под називом „Предузеће будућности”. Овај пројекат започео је посетом представника Светске банке суботичким комуналцима, а одвијаће се у оквиру акционог плана који ће трајати наредних 100 дана. У том периоду настојаће да побољшају техничку страну водоснабдевања, а без додатних улагања.
Ђерђ Шугар, директор ЈКП „Водовод и канализација”, објаснио је да су се прошлог марта пријавили на конкурс Светске банке, да се на овај позив одазвало 50 предузећа са простора западног Балкана, али да је одабрано само 15 са којима ће наредних 100 дана ментори из водоводних система западне Европе радити на техничком побољшању.
– Фокус је на смањењу губитака у мрежи, унапређењу очитавања водомера, прецизнијем фактурисању и праћењу потрошње. Након завршетка акционог плана од 100 дана, биће одабрано пет најуспешнијих водовода који ће добити неповратна средства у износу од 500.000 долара за реализацију кључног акционог плана – рекао је Шугар.
Према његовим речима, од изузетне важности је унапређење информационих система у предузећу, посебно у домену даљинског очитавања и дигитализације система и прецизног мапирања „невидљивих губитака” воде у мрежи.
– У овом тренутку наши губици воде се крећу између 10 и 30 одсто, што нас сврстава у средњу категорију. Циљ је да, уз помоћ нових технологија и ефикасне дијагностике, тај проценат значајно смањимо – закључио је Шугар.
Како је истакла Чила Голи, заменица градоначелника Суботице, реч је о пројекту који не подразумева директне инвестиције, већ стручну подршку и усавршавање у управљању сложеним системима водоснабдевања и отпадних вода. Она је нагласила да Суботица већ располаже најсавременијим постројењем за пречишћавање отпадних вода у Србији, али да је важно пратити светске трендове и уводити нове технологије.
– Ово је прилика да стручњаци уче и размењују знања. Надам се да ћемо након 100 дана имати конкретне идеје које ће побољшати систем водоснабдевања и третмана отпадних вода – казала је Голи.
Она је додала да се, упркос великом систему, и даље ради на проширењу мреже у приградским месним заједницама, попут Горњег и Доњег Таванкута, Љутова, Бачких Винограда, Хајдукова, Шупљака и Носе, где грађани још увек немају приступ градској води. У том правцу, Савез војвођанских Мађара већ је покренуо разговоре о финансирању изградње водоводне мреже и јачању капацитета Фабрике воде у Бачким Виноградима.
– Улагање у водоснабдевање је приоритет. Вода је осетљива и све важнија тема, нарочито у светлу климатских промена и све учесталијих рестрикција у другим градовима – нагласила је заменица градоначелника.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.