Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Употреба модерних технологија у истраживању и производњи нафте и гаса

Снимање дроном на нафтном пољу Кикинда (Фото НИС)

Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода омогућава брзо и ефикасно прикупљање података са терена, а добијени подаци ће служити геолозима као основа за даље геолошке истражне радове и израду детаљних модела локације.

Резултати снимања обухватају прецизан дигитални модел терена, ортофото снимке, као и облаке тачака, који пружају детаљан увид у простор. Такође, подаци добијени снимањем дроном користе се и у пројектовању јер их пројектанти примењују при планирању цевовода, објеката и целокупне инфраструктуре.

У овом случају, снимање дроном коришћено је уместо класичних геодетских метода. На основу фотографија и маркера постављених пре лета, и уз помоћ фотограметријског софтвера, добијене су тачке терена са прецизношћу од 15 до 20 милиметара. Дневно је могуће снимити и до 90 хектара, на висини лета од 190 метара, са прецизношћу пиксела од 3 cm. Такође, напредак у дрон технологији отвара нове могућности – сада се могу користити и дронови са LIDAR системима, који ласером пробијају кроз вегетацију и снимају стварну висину терена, или са термалним камерама, које детектују губитке и цурења у цевима, наведено је у саопштењу.

Дронско снимање извели су запослени Департмана за инжењеринг Научно-технолошког центра (НТЦ) компаније НИС који ће примену ове напредне методе наставити и на другим локацијама, у циљу подизања стандарда у планирању и извођењу инфраструктурних пројеката.

Александар Кнежевић, директор Департмана за инжењеринг НТЦ-а, рекао је да је применом дронског снимања значајно повећана ефикасност и квалитет припреме подлога за пројектовање.

„У кратком року могуће је снимити велике површине, а ортофото слика буквално „оживљава“ локацију – пројектант у сваком тренутку може да сагледа различите аспекте терена без потребе за поновним изласком на терен. Тако је, на пример, локација површине 25 хектара снимљена у једном дану што представља уштеду од седам дана у пројектном процесу. Бити у корак са модерним технологијама, попут дронског снимања, чини нашу компанију не само конкурентнијом на тржишту, већ и пожељном за нове генерације младих инжењера“, рекао је Кнежевић.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.