Орбан: Западна стратегија за уништење Русије је пропала
Специјално за „Политику”
Будимпешта – Ако Украјина буде примљена у Европску унију, биће прихваћен и рат који се у њој води, рекао је мађарски премијер Виктор Орбан на конференцији председника парламената која је почетком ове недеље одржана у Будимпешти. Он је истакао да се неколико чланица ЕУ залаже за наставак подршке Украјини како би земља могла да настави да настави ратна дејства.
„Ми имамо другачије мишљење. Што дуже траје рат, више људи ће гинути и ситуација на бојном пољу ће бити гора”, рекао је он.
Поводом предлога Европске комисије да се државама чланицама наметне обавеза да се одрекну руских енергетских испорука, Орбан је рекао да би то уништило мађарску економију.
„Замислите само када би цена енергије изненада порасла двоструко за домаћинства и предузећа. Мађарске породице не би могле да се носе са тим. Мађари желе мир и желели би да се што пре ослободе политике економских санкција”, рекао је Орбан и додао да државе чланице не би могле да поднесу економски терет који би представљало чланство Украјине у ЕУ.
Рано приступање земаља Централне и Источне Европе је, по њему, користило заједници, али је напоменуо да је ситуација са Украјином другачија. Био би то лош договор, који би резултирао пољопривредном кризом, незапосленошћу, задужењем и погоршањем животних услова, сматра он.
Европу види као богату и слабу, што је, по њему, најопаснија комбинација, због чега је позвао на јачање заједнице.
„Европу могу ојачати националне државе. Она је постала успешна управо захваљујући сарадњи између националних држава, односно снажним лидерима јаких националних демократија. ЕУ све дугује националним парламентима и ако жели да буде успешна, мора више поштовати парламенте, који нису вештачке институције створене споразумима, већ стварна тела националног представљања”, рекао је мађарски премијер.
Указао је и на претње Брисела да ће смањити финансирање оних који штите оквире националних држава. А то не успе, срушиће националне владе и помоћи странкама које су спремне да се одрекну националног суверенитета, рекао је Орбан, додајући да „то покушавају у Мађарској по трећи пут”.
„Свет се реорганизује, идеологија западног света се мења и ми Европљани морамо на то реаговати”, рекао је Орбан и затражио од учесника да се фокусирају на питања националног суверенитета и тежње Украјине ка чланству у ЕУ.
Како је нагласио, ове теме ће дефинисати будућност земаља чланица ЕУ и улогу њихових парламената у наредним деценијама. Констатовао је да је прогресивни либерализам пропао у Сједињеним Државама и да га је заменио патриотизам, „који има озбиљне међународне последице”.
Резултати председничких избора у САД нису били изборна несрећа, већ почетак нове ере, нагласио је Орбан и приметио да Кина и Индија напредују и постају важни глобални фактори не само у погледу индустријских капацитета, већ и нивоа своје технологије.
„Европа је неспремна. Као да желимо да решимо проблеме следеће деценије одговорима из претходне. Али, старе истине више не функционишу, свет се променио, а ми Европљани нисмо успели да следимо тај правац. Да смо водили Мађарску онако како је Европска комисија водила Европу, одавно бисмо банкротирали”, рекао је Орбан.
По њему је западна стратегија за уништавање Русије пропала. Нико се не усуђује да то призна, али смо изгубили овај рат, рекао је, додајући да руска економија није пропала, већ санкције и да су Руси успели да спрече Украјину да се придружи НАТО-у.
„САД су то схватиле и сада су ангажоване у преговорима, док ми Европљани настављамо рат и понашамо се као да је победа још увек могућа. Надам се да грешим, али на крају ћемо остати сами са ратом у нашем комшилуку, са свим нашим новцем потрошеним на недостижну победу. ЕУ је напустила успешну економску стратегију засновану на јефтиној руској енергији и модерним немачким технологијама, али није успела да смисли нову, па се сада налазимо усред ничега”, поручио је Орбан.
Указао је на праксу да америчке и кинеске компаније купују енергију по трећини или четвртини цене коју плаћају европске компаније, јер је „након санкција јефтина енергија нестала из Европе, а санкције и Зелени план заједно ће уништити европску економију”. Као илустрацију пада европске економије изнео је податак да су од 50 највећих технолошких компанија у свету само четири европске.
Разлика између БДП-а Европе и САД удвостручила се у последњих 20 година у корист САД, док су реалне плате у Америци расле двоструко брже него у Европи од 2000. године, додао је Орбан и позвао на предузимање нове стратегије и подршку „јаким европским лидерима”.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.