Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Развоју српске пољопривреде помажу сви – од државе до компанија

Податак да је за текућу 2025. годину за ову грану обезбеђено рекордних 7,5 одсто укупног буџета потврђује да је ово једна од значајнијих грана у којој постоји велики потенцијал који тек треба искористити
(Pixabay)

ИПАРД фондови, кредити банака, субвенције и подстицаји државе, само су неки од начина којима се помаже српска пољопривреда. Тако, примера ради, сточари у 2025. години могу да рачунају на веће субвенције и ширу подршку државе него претходних година. У фокусу су директна плаћања по грлу, подршка за тов и млечно говедарство, као и инвестиције у изградњу и опремање фарми. Држава даје подстицаје и за рибарство, изградњу објеката за животиње, набавку опреме за смештај, храњење и стајњаке, али и целе фарме, тако да пољопривредна домаћинства треба да искористите све ове могућности за унапређење производње, модернизацију фарми и већу одрживост свог газдинства.

Пољопривредници би требало што боље да се припреме за предстојећи ИПАРД 3 програм како би искористили што више новца који ће бити на располагању. Ово је још један начин да се домаћа пољопривреда осавремени. Право на подстицаје остварује правно лице, предузетник и физичко лице, односно носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства.

Податак да је за текућу 2025. годину за српску пољопривреду обезбеђено рекордних 7,5 одсто укупног буџета, или скоро 150 милијарди динара, потврђује да је ово једна од значајнијих грана у којој постоји велики потенцијал који тек треба искористити. Субвенције имају највеће учешће у буџету Министарства пољопривреде, а скоро 111,4 милијарде динара намењено је за подстицаје пољопривредном и руралном развоју.

У подстицаје је укључена и Светска банка, приватни фондови, али и светске компаније које раде у Србији. Да је помоћ пољопривредним произвођачима од великог значаја препознали су и у кинеској компанији „Србија Циђин копер” и „Србија Циђин мајнинг” које послују у Бору. И то утолико пре што је управо Бор други град у Србији по регистрованим пољопривредним газдинствима. Тако су само у оквиру пилот-пројекта за село Злот, који „Србија Циђин копер” реализује са Бизнис инкубатор центром у Бору, регистрованим пољопривредним газдинствима уручили више од 7.500 садница воћа и лозних калемова.

Компанија „Србија Циђин мајнинг” потписала је уговор о сарадњи са локалним пољопривредним произвођачима из Метовнице, који има за циљ пружање подршке повртарима, воћарима и сточарима из овог села.

Ова иницијатива омогућава локалним пољопривредницима и сточарима да своје производе директно продају компанији, чиме се ствара чврсто партнерство између МЗ Метовница и компаније „Србија Циђин мајнинг”.

Велика помоћ пољопривредницима стиже и из Покрајинског фонда за развој пољопривреде, који је недавно објавио конкурс за кредитну подршку за набавку нових заштићених башта (пластеници, стакленици) и опреме за ову годину.

Да су банке нашле свој интерес у целом послу, потврђује и све већи њихов број који расписују конкурс за најбољи органик производ у Србији.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.