Петак, 11.07.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Исмаил Багеј: Питање обуставе нуклеарног програма није на столу, он ће се наставити

(Фото/ Танјуг)

ТЕХЕРАН – Портпарол иранског министарства спољних послова Исмаил Багеј данас је изјавио да у преговорима са Сједињеним Америчким Државама питање обуставе иранског нуклеарног програма није на столу и да ће његов развој бити настављен, пренели су ирански медији.

 „Ми имамо у виду прошла искуства и знамо које мере треба да предузмемо да се та горка искуства не би поновила”, казао је он, пренела је агенција Исна. Багеј је додао да је четврта рунда индиректних разговора Ирана и САД у Мускату у Оману била корисна.

 На питање о томе да ли је америчка страна дала гаранције у вези са укидањем санкција Ирану, званичник је казао да не жели да улази у техничка питања преговора.

Он је додао да је Иран одржао консултације и са земљама Залива и другим суседним државама, као и да је у контакту и са странама у Иранском нуклеарном споразуму (ЈЦПОА) из 2015, укључујући Русију и Кину.

Према његовим речима, када је реч о три европске земље које су учествовале у споразуму, Француској, Великој Британији и Немачкој, Иран је спреман на наставак контаката са њиховим амбасадорима у Техерану.

Западне земље тврде да је циљ иранског нуклеарног програма, који је Техеран убрзао после повлачења САД из споразума, производњу нуклеарног оружја, док Иран инсистира на томе да тај програм служи искључиво у цивилне сврхе.

 Амерички председник Доналд Трамп, који је повукао Вашингтон из споразума између Техерана и светских сила из 2015, чији циљ је био ограничавање његове нуклеарне активности, запретио је бомбардовањем Ирана ако не буде постигнут нови договор о решавању спора.

 Ирански министар спољних послова Абас Аракчи и изасланик америчког председника Доналда Трампа за Блиски исток Стив Виткоф одржали су у недељу у Мускату четврту рунду преговора чији је циљ да се реши спор око нуклеарног програма Техерана.

Багеј је тада изјавио да је последња рунда индиректних разговора уз посредство Омана била тешка, али корисна за боље разумевање ставова обе стране и додао да ће време и место следеће рунде преговора објавити Мускат.

Преговори имају за циљ ограничавање иранског нуклеарног програма у замену за укидање неких од тешких економских санкција које су САД наметнуле Исламској Републици.

Трамп је више пута претио да ће покренути ваздушне нападе на иранска нуклеарна постројења ако договор не буде постигнут, док су ирански званичници више пута упозорили да би у случају неуспешних преговора Иран могао да се окрене изради нуклеарног оружја с обзиром на своје залихе високо обогаћеног уранијума, преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.