УНИЦЕФ: добробит деце у богатим земљама погоршана после пандемије короне
ЊУЈОРК - Добробит деце у најразвијенијим земљама света значајно се погоршала након пандемије коронавируса, показао је нови извештај УНИЦЕФ-а. У њему је наведено да су деца слабије пролазила у школи, чешће имала проблема са гојазношћу и била генерално мање задовољна својим животом.
Анализу је објавио УНИЦЕФ-ов истраживачки центар „ Innocenti”, а обухватила је 43 земље чланице ОЕЦД-а и ЕУ. У поређењу са 2018. годином, подаци из 2022. показују да су школе биле затворене између три и 12 месеци, што је приморало милионе деце да уче од куће и довело до великих „рупа у знању”.
Процењује се да су деца заостала између седам месеци и годину дана у основним вештинама попут читања и математике. Најтеже су погођена деца из сиромашних породица. Директор УНИЦЕФ „ Innocenti” Бо Виктор Нилунд рекао је да су многа деца и пре пандемије имала проблеме, али нису имала приступ неопходној подршци, чак ни у богатим земљама.
Сада, са растућом економском неизвесношћу, он поручује да државе морају да уложе више у образовање, здравље и психолошку добробит деце како би заштитиле њихову будућност, али и стабилност друштва, преноси Танјуг.
Према извештају, око осам милиона петнаестогодишњака не разуме основне текстове и не влада основном математиком, што је пораст од четири одсто у односу на 2018. годину.
У неким земљама, као што су Бугарска, Колумбија, Костарика, Кипар и Мексико, више од две трећине деце спада у ову категорију. Такође је примећен пад животног задовољства код деце у 14 земаља, док је Јапан једина земља у којој се стање побољшало.
Гојазност је порасла у 14 земаља, што потврђује дугогодишњи негативан тренд. Закључак УНИЦЕФ-а је да чак и високо развијене земље више не успевају да обезбеде деци основне услове за здрав развој и срећно детињство. Напредак остварен у претходним деценијама сада је под озбиљним ризиком због глобалних криза, укључујући и климатске промене, истакнуто је у извештају.
УНИЦЕФ упозорава да ће без озбиљне и свеобухватне политике деца, посебно она из сиромашних средина, наставити да трпе последице пандемије дуги низ година.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.