Станари траже ванредни инспекцијски надзор градилишта
Станари из Улице кнеза Милоша 44 и њихове комшије који већ две недеље блокирају суседно градилиште на којем треба да се зида стамбено-пословни објекат од око 3.000 квадрата, забринути за безбедност живота и имовине јер им је у току рушења оштећена фасада, клима и срушен зид упркос усменој забрани републичког грађевинског инспектора да се не руши механизацијом, предали су захтев за ванредни инспекцијски надзор градилишта републичкој урбанистичкој инспекцији. Они, како је то јуче казао Немања Вучковић, адвокат станара из Кнеза Милоша и Улице војводе Миленка на конференцији за медије испред спорног градилишта, захтевају да се хитно преиспита техничка документација – издати локацијски услови, урбанистички пројекат, акти Градског завода за заштиту споменика културе на основу којих је исходована грађевинска дозвола – и да инспекција када утврди неправилности у техничкој документацији поднесе захтев Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре за поништење спорне грађевинске дозволе.
Њу као и пријаву радова издало је ресорно министарство инвеститору Саши Тасевском, урбанистички пројекат израдио је Центар за планирање урбаног развоја (ЦЕП), а пројектант стамбено-пословног објекта који треба да се зида на узаном плацу између породичне куће Николе Несторовића, споменика културе, и стамбене зграде у Кнеза Милоша 44, која припада просторно културно-историјској целини подручје уз Кнеза Милоша, јесте архитекта Огњен Ђуровић из ЦЕП-а.
– Поступање републичке урбанистичке инспекције је неправилно, незаконито и супротно прописима. Она поступа тако да инвеститору обезбеди корист, а станарима угрози основна права и у томе видимо јасне елементе кривичног дела злоупотреба службеног положаја. Инспекција није изјавила приговор на локацијске услове обавестивши станаре да су је ухватили празници што је скандалозно и незаконито. Имала је довољно времена, месецима пре је примила различите приговоре и притужбе станара и могла је да се упути у предмет, изађе на терен – тврди Вучковић и додаје да постоји опасност од слегања и лома суседних објеката.
Његов колега адвокат Един Турковић подетио је на то да су станари ангажовали судског вештака да уради ново вештачење и његов налаз и мишљење приложили су, како кажу, уз захтев за ванредну инспекцијску контролу градилишта.
– Новим вештачењем утврђено је оно што смо претходно тврдили, а то је да новоформирани објекат крши архитектонске, урбанистичке, као и прописе који се односе на заштиту културне баштине. Вештачењем је утврђено да нису све просторије које су окренуте према градилишту помоћне, како то тврди одговорни пројектант. То се најбоље види кроз стан 2а у Кнеза Милоша 44 који је у потпуности окренут ка градилишту и који је угрожен. Вештак мисли да се нови објекат не уклапа у просторно културно-историјску целину изгледом и величином. Мерама заштите које су утврђене прописано је да нови објекат висински не сме да засени постојеће заштићене објекте, што је овде случај, и он сматра да се стилски не уклапа у ову целину. Нејасно је како је Завод дао сагласност на изградњу, није само реч о стручним пропустима, него и о злоупотреби службеног положаја. Поднећемо кривичне пријаве против свих одговорних који су били дужни да заштите станаре, а уместо тога су непоступањем директно угрозили њихове животе – изричит је Турковић.
Ресорно министарство огласило се прошле недеље саопштењем у којем је потврдило да је Тасевском издало грађевинску дозволу 25. децембра прошле године након што је „утврђено да су испуњени сви формални услови за издавање грађевинске дозволе прописани Законом о планирању и изградњи и подзаконским актима”.
Дозволу је издало министарство јер, како наводи, то није учинио Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове у предвиђеном року, односно у року од 30 дана од дана подношења уредног захтева. Министарство је прецизирало и да по закону „није овлашћено да преиспитује исправност потврђеног Урбанистичког пројекта нити издатих локацијских услова, односно дефинисане урбанистичке параметре, па поред осталог и положај објекта на парцели, односно растојање од суседних објеката”.
Ђорђе Ненадовић, станар зграде са улазом из Улице војводе Миленка 13, сматра да је постојао проблем чим „Секретаријат за урбанизам није хтео да изда дозволу за градњу” и подсећа на то да парцела на којој треба да се зида нема ширину фронта од 12 метара.
– Инвеститор је сам себи дао за право да подиже објекат на међи, што значи да темељи тог објекта морају да буду шири и већ улази 20 или 30 центиметара у нашу парцелу, за шта није дата сагласност нити смо питани. Статички прорачун је такав као да је овде суво земљиште, а није. Имамо проблем са подземним водама, испод је језеро, три нивоа подземних гаража треба да копају. Како су то замислили да ураде?! – каже Ненадовић и између осталог пита где су надлежни и ко ће да заштити станаре.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.