Успостављање наставе и упис студената кључ опстанка универзитета
Руководство Универзитета у Београду (УБ) позвало је студенте, наставно особље и управе факултета да заједнички учествују у обезбеђивању услова за завршетак школске године и упис нове генерације студената. То је, истичу, један од услова, формалног и суштинског, опстанка универзитета. И то се може разумети као први вапај нашег најстаријег, најугледнијег и највећег универзитета да се после пола године блокада факултети одблокирају. Наиме, ако су студентске блокаде разлог вишемесечној обустави наставе и испита, јер предавања и предиспитне и испитне обавезе није могуће реализовати док су факултети блокирани (што се неретко чује као аргумент академске заједнице која уверава да је спутана да регуларно ради а не учествује у организацији блокада), онда високошколске установе морају бити одблокиране да би се успоставила и надокнадила настава а онда и реализовали испитни и уписни рокови. Отуда позив да допринесу обезбеђивању услова за завршетак ове академске године и упис бруцоша звучи и одзвања као први позив Универзитета у Београду да се обуставе блокаде, отворено, мада не баш тим речима, упућен свим студентима, наставницима и руководству факултета.
– У принципу, ово саопштење УБ отприлике иде у том правцу, али не директно. Написано је тако да може да се тумачи на различите начине па и овако, као први позив да студенти обуставе блокаде. Дакле, то може да буде једно од тумачења – потврђено је у разговору за наш лист у кругу декана факултета УБ.
Отуда сазнајемо и да су на нивоу сваког факултета студенти одредили по два своја делегата за дијалог са деканима и управом универзитета, да их представници руководства високошколских установа, како кажу, том приликом нису делили на студенте у блокади, студенте који су против блокада или уздржане, али и да, како појашњавају, не улазе у то да ли су се студенти међу собом груписали на представнике различитих фракција бирајући своје представнике за састанак. Након тог сусрета у писаном обраћању јавности под насловом „Разговор студената, декана и ректора Универзитета у Београду” управа овог универзитета истакла је да „подржава захтеве студената и брани њихово право на друштвени ангажман у оквирима академских норми и закона”, као и да „захтеве студената види као прилику за обнову поверења у институције и њихово истинско деловање у интересу грађана”.
У том саопштењу које потписује проф. др Владан Ђокић, ректор УБ, наглашава се да „високо образовање не сме бити тачка на којој се ломи одговорност других институција.” Исказан је став УБ да „студенти нису проузроковали ову кризу, али само кроз разговор и узајамно разумевање можемо је превазићи и обезбедити опстанак универзитета”. Подсећа се да су поред финансијске и егзистенцијалне угрожености наставника и сарадника на удару и факултети и универзитет у целини, а наглашава да је континуитет образовања јавни интерес.
Ако друштвено ангажовање студената у оквирима академских норми и закона ужива подршку УБ, а закон забрањује свако политичко окупљање и деловање у установама образовања од вртића до факултета, реторичко је питање да ли политичка артикулација захтева студената у блокади, који јесу исказали јасан захтев да се моментално распусти Народна скупштина и распишу ванредни парламентарни избори значи крај блокада високошколских установа и почетак успостављања наставе и редефинисања уписне политике.
Јасно је да ће упис нове генерације студената бити одложен. Од учесника до сада одржаних разговора представника универзитета и државе сазнајемо да је усмено предложено да упис бруцоша на факултетима буде уприличен тек у септембру. Представници УБ, и у писаној форми, упитали су надлежне да ли размишљају о томе да се дозволи, за факултете којима би то одговарало, упис бруцоша без пријемног испита, односно упис актуелних студената на следећу годину студија без услова. Недоумица је да ли је то сврсисходан начин да се премости јаз између планиране али не и реализоване наставе и испита и да ли би овакав преседан спасио и студенте и ову академску годину чија је регуларност одавно упитна. „Право да кажем, не знам, јер студенти нису били на настави, а ако не одраде наставу то није решење. Али ако одраде наставу, то може да буде решење”, став је декана једног факултета УБ.
Уколико пропадне академска година, неће бити студената на буџету
Уколико би се догодило да ова школска година пропадне, да сви студенти „падну” годину, а држава је одлучила да суфинансира самофинансирајуће студенте тако што ће им плаћати половину школарине, да ли би могло да се догоди да буџетских студената буде само међу бруцошима, и то под условом да се упис нове генерације студената реализује, а да сви остали студенти, након краха ове академске године, буду самофинансирајући? „Стриктно гледано – да. Уколико држава не донесе неку одлуку, неко ново решење, лекс специјалис, то ће бити тако”, потврдили су за наш лист неки од декана факултета УБ. На нашу констатацију да је то катастрофа, један од њих само је кратко указао: „Знам да јесте.” И то је тема за разговор представника државних универзитета и владе који ће се наставити следеће седмице, према сазнањима нашег листа.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.